افزایش حقوق تاثیر گذار نخواهد بود!

افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان
اقتصاد برتر

اکرم صدیقی سردبیر سایت -چند روز پیش آقای نوبخت اعلام کرد دولت قصد دارد حقوق کارکنان دولت را ۲۵ درصد افزایش دهد، پس از مصاحبه مشخص شد افزایش حقوق کارکنان دولت برای امسال نیست و احتمالا برای سال آینده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ آذر ۰۷

معنی و مفهوم این حرف این است که تا پایان سال، دولت برنامه خاصی برای حمایت از کارکنان دولت ندارد و نیروهای دولتی با همین وضعیت باید سال جاری را به پایان ببرند.

این صحبت رئیس سازمان برنامه و بودجه پیام خوبی برای کارکنان دولت نداشت. حال بر فرض اینکه دولت از همین ماه ۲۵ درصد افزایش حقوق را هم عملی می‌کرد باز هم اتفاق خاصی نمی افتاد و کارکنان دولت همچنان در گرفتاری‌های روزمره و نداری باید سر می‌کردند زیرا گرانی و تورم به قدری رشد کرده که افزایش ۲۵ درصدی حقوق هم مشکل‌گشا نخواهد بود.

دولت باید توجه داشته باشد افزایش ۲۰ یا ۳۰ درصدی حقوق کارکنان دولت تنها در صورتی مشکل کارکنان را حل خواهد کرد که قیمت کالا و اجناس بازار به گذشته و دست‌کم به پیش از سال ۹۷ باز گردد! که این اقدام عملا امکانپذیر نخواهد بود. دولت اگر نتواند در بودجه سال آینده سیاست مناسبی را برای کنترل تورم، قیمت کالاهای اساسی  یا افزایش حقوق کارکنان دولت به تناسب شرایط اقتصادی اتخاذ کند قطعا کارکنان دولت برای تامین معیشت خود با مشکل مواجه خواهند شد. از سوی دیگر پژوهش‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بین فساد در سیستم اداری و نیاز معیشتی کارکنان دولت رابطه مستقیمی وجود دارد لذا کم توجهی دولت به وضعیت کارکنان خود، نه تنها تبعات اجتماعی خواهد داشت بلکه روی بهره وری و عملکرد آنان نیز تاثیر گذار خواهد بود. وضعیت کارگران نیز بسیار وخیم تر از کارمندان دولت است و باید فکری اساسی برای تامین معیشت آنان انجام داد.

گرچه خبر آقای نوبخت درباره افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال آینده هنوز نهایی و قطعی نیست و تعیین میزان افزایش حقوق نیازمند مصوبه مجلس و دخل و خرج‌های دولت در بودجه سال آینده است اما لازم است مجلس توجه داشته باشد که در تصویب مفاد پیش نویس بودجه باید نگاه واقع بینانه ای به درآمد‌های دولت در سال آینده و نیاز کارکنان دولت با توجه به شرایط اقتصادی داشته باشد لذا خبر پیش از موعد آقای نوبخت درباره افزایش حقوق را باید بیشتر از باب تبلیغاتی مورد توجه قرار داد. دولت توجه داشته باشد برای کمک و حمایت از معیشت کارکنان دولت و کارگران حتما باید از روش‌هایی استفاده کند که در زندگی نیروهای خود تاثیر گذار باشد و صرف افزایش ۲۵ درصدی حقوق راهگشا نخواهد بود.

پاسخ دادن