افزایش ۲ برابری سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک

افزایش 2 برابری سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک
اقتصادبرتر

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از افزایش ۲ برابری سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک و از فعالیت ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد تولیدی در شهرک های صنعتی کشور خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شاتا، محسن صالحی نیا، در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به نام گذاری ۲۱ مرداد ماه به نام روز صنایع کوچک گفت: بخش اعظمی از صنایع کوچک کشور در شهرک صنعتی کشور مستقر هستند.

او ادامه داد: در شهرک های صنعتی ۲ طیف واحد صنعتی مستقرند، واحد هایی که در حال بهره برداری هستند؛ تعداد ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد وجود دارند که از این تعداد حدود ۷۷ درصد فعال هستند و زمینه اشتغال ۷۱۰ هزارنفر فراهم آورده اند، همچین۲۲.۵ درصد واحد های غیر فعال، با زمینه اشتغال ۱۸۰ هزار نفر در این شهرک ها مستقر هستند.

وی ادامه داد: بیش از ۷۸ هزار و ۸۰۰ قرارداد منعقد شده در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد که ۱۶ هزار طرح صنعتی یعنی حدود ۴۰ درصد در مرحله تخصیص زمین و ۱۲ درصد در مرحله دیوار کشی، ۱۰ هزار طرح در مرحله نصب سوله و تجهیزات جانبی و۳۲۰۰ طرح نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند که بزودی وارد چرخه تولید خواهند شد.

صالحی نیا در ادامه بیان کرد: ۸۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که حدود ۵۰۰ مورد شهرک صنعتی و ۳۱۰ مورد ناحیه صنعتی است و البته ۹ منطقه ویژه صنعتی هم در کشور مستقر است.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای تمامی واحد های غیر فعال، برنامه جامعی جهت بازگشت به تولید طراحی و اقدامات اجرایی لازم در دستور کار است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در طی یک سال گذشته بیش از هزارو ۳۵۰ واحد احیاء و به چرخه تولید بازگشته اند، گفت: حدود ۱۳ هزار واحد با ۵۰ درصد ظرفیت فعال هستند، ۱۰ هزار واحد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت و ۳۰ درصد مابقی هم بالای ۷۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.

وی با اشاره به زمینه فعالیت این واحد های تولیدی توضیح داد: ۱۷ درصد صنایع مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی ایران، در صنایع غذایی، ۲۲ درصد شیمیایی، ۱۳ درصد صنایع کانی غیر فلزی،۲۷ درصد سلولزی، ۵ درصد صنایع نساجی، ۴ درصد برق و الکترونیک، ۲۷ درصد صنایع فلزی و ۶ درصد در صنایع متفرقه فعال هستند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران گفت: در شهرک های صنعتی تامین زیر ساخت ها یکی از موارد دارای اهمیت بالا در راستای توسعه صنعتی کشور تلقی می‌شود؛ در همین خصوص برای آب مورد نیاز واحدهای مستقر در شهرک ها ظرفیتی بالغ بر ۱۵ هزار ۶۰۰ لیتر در ثانیه تامین شده و۹ هزار و ۲۵۰ مگاوات برق و ۳ هزار کیلومتر شبکه انتقال برق به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: برای کنترل و مدیریت منابع آب و فاضلاب صنعتی در ۲۰۲ شهرک در قالب ۲۳۰ مورد، فرآیند تسویه به میزان ۱۷۵ هزار متر مکعب انجام شده و برای ۶۱۳ شهرک و ناحیه صنعتی بالغ بر ۷۵ درصد نیاز گاز تامین شده است. همچنین ۷۶۳ خط تلفن که ۳۸۰ مورد از شهرک ها دارای فیبر نوری هستند.

وی به کاشت ۸.۵ میلیون اصله درخت در ۷ هزارو ۹۴۰ هکتار اشاره کرد و توضیح داد: ۷ هزار و ۹۴۰ هکتار به فضای سبز تخصیص یافته است.
صالحی نیا در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فعالیت هزار و ۱۰۰ واحد صادراتی در شهرک ها، گفت: براساس آخرین آمار در سال گذشته سهم صادرات آنها ۴ میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر صمت ادامه داد: ۶۸ شرکت در شهرک ها و در راستای مدیریت صادرات فعال است، و بدین منظور کنسرسیوم های مختلف صادراتی در زمینه های مختلف شکل گرفته است .
وی به شناسایی ۴۶۶ خوشه صنعتی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: ۹۷ خوشه صنعتی به نام وجود دارد که در این حوزه ۴۰ پروژه در مرحله اجرا است و در سال های آینده به این رقم اضافه خواهد شد.
صالحی نیا به ایجاد سامانه تخصصی آموزشی در فضای مجازی اشاره کرد و توضیح داد: ۳۲ هزارو ۷۰۰ واحد برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی به صورت کنسرسیوم، خوشه ای و انفرادی شرکت می کنند که تحت حمایت ما هستند

وی همچنین از برگزاری ۳ هزارو ۵۰۰ تور آموزشی و حمایت از هزار پایان نامه خبرداد.
صالحی نیا از راه اندازی سامانه ارائه خدمات تکنیکی، عارضه یابی و رفع بهبود شرایط کسب و کار واحد های کوچک در سطح شهرک ها و نواحی صنعتی کشور خبرداد و گفت: فعالان و تولید کنندگان با مراجعه به واحد های ارائه خدمات، می توانند از خدماتی چون عارضه یابی، بهبود شرایط تامین مواد اولیه و راهکارهایی برای کاهش قیمت تمام شده بهره مند شوند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به افزایش سرمایه صندوق ضمانت گفت: سرمایه در گردش صندوق ضمانت صنایع کوچک ۱۱۰ میلیارد تومان است و با تدابیر اندیشیده شده به ۲ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

پاسخ دادن