اقای نجار اصول اولیه بحران را رعایت کنید !

احمد نجار
اقتصادبرتر

رئیس ستاد بحران که در بحران ها باید ستون و محور مدیریت بحران باشد ، در سیل اخیر متاسفانه با سخنان نومید کننده ای که مکرر عنوان می کند باعث دلسردی و نومیدی نیروهای درگیر در بحران  می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ فروردین ۹۸

یکی از اصول اولیه مدیریت بحران ، اداره امور امداد و نجات و در عین حال حفظ روحیه بحران زدگان و امدادگران در بحران است . متاسفانه روز دوشنبه آقای اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت و گو با خبرنگاران سخنانی را عنوان می کرد که کاملا نومیدانه بود و این سخنان از رئیس ستاد بحران بعید بنظر می رسید .

اقای نجار در گفت و گویی تمامی راه های امداد و نجات برای گرفتار شدگان در سیل پلدختر را مسدود عنوان کرد و در مصاحبه دیگری عنوان می کند تا صبح امکان هیچ کمکی به گرفتار شدگان در سیل پلدختر وجود ندارد و صبح عملیات امدادی را آغاز خواهیم کرد . در شرایطی که هوای پلدختر بسیار سرد و مردم از ترس غرق شدن در سیلاب به پشت بام ها پناه برده اند و منتظر کمک امدادگران می باشند . در چنین شرایطی حتی اگر امکان کمک وجود ندارد ذکر این که ده تا دوازده ساعت دیگر کمک رسانی را از سر می گیریم و صبح عملیات امداد را شروع می کنیم که معنی آن از دست رفتن جان ده ها نفر گرفتار در سیل می باشد سخن کاملا اشتباهی آن هم از سوی رئیس ستاد بحران است .

وقتی سخنان نومید کننده را از رئیس ستاد بحران می شنویم ، مخاطب نسبت به موفقیت مدیریت ستاد بحران در سایر اقدامات امدادی نیز تردید می کنند . در همه جهان ستاد های امداد سخنگو و افراد متبحری دارند که با شناخت از موقعیت رسانه در بحران تخصص دارند که در چه زمانی از بحران چه سخنانی را باید بر زبان بیاورند . اقای نجار گرچه برای مدیریت بحران خصوصا در سیل اخیر زحمات زیادی کشیده اند اما متاسفانه اظهارات رسانه ای ایشان برخلاف خدماتی که انجام داده اند کاملا دلسرد کننده بود . جا دارد ایشان اگر نمی تواند فضای بحرانی را آرام کند بهتر است دستکم از بیان سخنان نا بجا پرهیز کنند و مسئولیت سخنگویی بحران را به افراد صاحبنظر و متبحر دیگری بدهند . به ایشان توصیه می کنیم در شرایط عادی یک بار سخنان خود را مرور کنند تا به اشتباه کلامی که دارند پی ببرند .  متاسفانه سخنان اخیر اقای نجار صدای اصحاب رسانه در فضای مجازی را در آورده است و بسیاری از رسانه ها نسبت به ادبیات منفی و مایوس کننده سخنان ایشان انتقاد تند دارند .

متاسفانه در سیل اخیر برغم گستردگی فاجعه دولت و ستاد بحران هیچ سخنگویی را تعیین نکرده اند و هر دستگاه سخنان ضد و نقیضی را از شرایط بحران و امداد رسانی بیان می کند .

پاسخ دادن