الزامات رونق تولید

صنعت
اقتصاد برتر

تکاپوی فعالان اقتصادی برای رونق تولید ملی در حالی رو به افزایش است که نیاز به طرح ریزی دقیق برای این کار امری ضروری است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، برخی کارشناسان و مسئولین در این خصوص پیشنهادها و توصیه‌هایی از محوریت وزارت صنعت تا تشویق تولید داخلی با کیفیت دارند که در ادامه آنها را مرور می‌کنیم.

*مشوق‌های اقتصادی برای مصرف کالای باکیفیت ایرانی در نظر گرفته شود

رئیس اتحادیه تاسیسات مکانیکی ساختمان با بیان اینکه باید برای مصرف‌کننده و عرضه‌کننده کالای باکیفیت ایرانی مشوق‌های اقتصادی در نظر گرفته شود، در رابطه با راهکارهای تحقق رونق تولید گفت: رونق تولید ارتباط قابل توجهی با مصرف و نیاز بازار دارد از این رو باید در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف کالای با کیفیت داخلی اقدامات قابل توجهی انجام شود.

بیژن عطارد با تاکید بر اینکه افزایش تقاضا منجر به افزایش تولید خواهد شد، ادامه داد: حمایت از تولید داخلی نباید تنها برای یک سال در دستور کار قرار گیرد، در سال‌های گذشته اقدامات و قوانینی در رابطه با افزایش حجم تولید، کاهش هزینه‌های تولید و رونق تولید در نظر گرفته شد، اما در اجرا قوانین و آیین‌نامه‌ها به درستی اجرا نشد و سرمایه‌ها و حمایت‌های داخلی در اختیار تولیدکنندگان واقعی قرار داده نشد که از این موضوع می‌توان به عدم ارائه صحیح تسهیلات بانکی به تولیدکننده واقعی اشاره کرد.

وی بیان کرد: برای رونق تولید باید دولت به عنوان بزرگترین خریدار کالا و خدمات در بدنه خود به این نتیجه برسد که از محصولات داخلی استفاده کند.

*به وزارت صنعت اختیارات خاص داده شود

عضو هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران، تاسیس صندوق بیمه و بانک‌های خاص برای بخش صنعت را از جمله راهکارهای رونق تولید عنوان کرد و گفت که با توجه به اینکه در حال حاضر تحریم‌ به صنایع و تولید کشور حمله کرده، باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت اختیارات خاص داده شود.

محمد علی عامری با بیان اینکه برای تقویت تولید باید صنایع رقابت پذیر باشند، گفت: ساختار اقتصادی کشور باید تغییر کند به طوری که مناسب تولید باشد.

وی با بیان اینکه سه مشکل اصلی بر سر راه تولید وجود دارد، اظهار داشت مشکل اول نرخ تأمین اجتماعی است؛ چرا که در ایران جمع پولی که کارگر و کارفرما به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنند معادل ۳۰ درصد کل هزینه بیمه است. این در حالی است که این درصد در هیچ کشوری بیشتر از ۱۴ درصد نیست.

عضو هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران راه حل این مشکل را ایجاد یک صندوق بیمه جداگانه برای صنعت و تولید عنوان کرد که تنها بیمه صنعتگران کارگران تولید را پوشش دهد.

عامری در ادامه مشکل دیگر واحدهای تولیدی را بالا بودن بهره بانکی عنوان کرد و گفت که با توجه به مشکلاتی که بانک‌ها با آن مواجه هستند نمی‌توان انتظار کاهش چشمگیر سودهای بانکی را داشت.

به گفته وی راه حل مقابله با این مشکل نیز تأسیس بانک‌های خاص در بخش تولید است؛ چراکه در گذشته نیز ایران تجربه تأسیس این بانک‌ها را داشته که نتیجه آنها ایجاد واحدهایی همچون ایران خودرو و پارس خزر بوده است.

عضو هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران با تاکید بر اینکه کاهش نرخ تأمین اجتماعی و بهره بانکی دو ستون اصلی رونق تولید هستند، مانع دیگر تولید را ضعف کشور در سیستم تجارت جهانی دانست و اظهار داشت: برخی کشورهای همسایه از طرفی با ما رفاقت سیاسی دارند، اما از طرف دیگر خود را رقیب تولید ایران می‌دانند. برای مثال ترکیه اصلاً تمایل ندارد که صنعت نساجی ما وجود داشته باشد.

عامری در ادامه با بیان اینکه برای رونق تولید باید اختیارات خاص به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شود، تصریح کرد: در هنگام جنگ، ارتش و سپاه محور هستند و همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به آنها خدمات می‌دهند. در حال حاضر نیز تحریم‌ها به صنایع و تولید کشور حمله کرده است؛ بنابراین باید وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان محور در نظر گرفته شود و سایر وزارتخانه‌ها نیازهای آن را تأمین کنند.

*سود تسهیلات به صورت یارانه به واحدهای تولیدی پرداخت شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به سه برابر شدن نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی، پرداخت سود تسهیلات بانکی به صورت یارانه به واحدهای تولیدی از سوی دولت و تأمین نیازمندی‌های این واحدها را از جمله راهکارهای تحقق رونق تولید عنوان کرد.

یداله صادقی، مسائل مربوط به فضای کسب و کار، مالیات، تأمین اجتماعی، فرآیندهای صادرات کالا و واردات مواد اولیه و قطعات برای واحدهای تولیدی و تسهیلات و سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی را از جمله محورهای مؤثر در رونق تولید داخل در کشور دانست.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت دلار در سال گذشته باعث شده نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی تقریباً سه برابر شود، اظهار داشت: مؤسسات مالی و اعتباری و بانک‌ها باید در سال جدید تلاش کنند که سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تأمین کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تصریح کرد: با توجه به پایین بودن قدرت رقابت واحدهای تولیدی، یکی از اقداماتی که دولت و مجلس می‌توانند در راستای رونق تولید انجام دهند، این است که منابعی را به عنوان یارانه برای پرداخت سود تسهیلات واحدهای تولیدی تخصیص دهند.

*رشد واردات در خدمت جهش صادراتی

«محمد لاهوتی»، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه تمام بخش‌های صادراتی ایران مزیت دارد، گفت: شرایط صادراتی را می‌توانیم بهتر کنیم زیرا تحریم‌ها تنها مربوط به کشور آمریکاست و بقیه کشورها وارد این تحریم‌ها نشده‌اند.

لاهوتی افزود: در سال ۹۷ با وجود افزایش نرخ ارز که باید تاثیر خود را در افزایش صادرات نشان می‌داد، به دلیل سیاست‌گذاری‌ها با مشکلات جدی مواجه شدیم.

وی تاکید کرد: اگر چه با فاصله ای زمانی، اما سرانجام دولت پذیرفت که باید در سیاست‌های ارزی خود بازنگری کرده و با بخش خصوصی تعامل داشته باشد.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه دولت، نظرات بخش خصوصی را گرفته و تغییرات نیز در حال انجام است، گفت: امیدواریم رفع موانع ایجاد شده، با سرعت بیشتری انجام شود تا برای سال ۹۸ صادرات و واردات به شرایط عادی گذشته برگردد تا هم صادرات رشد داشته باشد و واردات نیز در خدمت تولید و صادرات بتواند جهش و افزایش صادراتی را در این سال رقم بزند.

*رفع موانع دست‌وپاگیر و ثبات قوانین توسط دولت و مجلس

دبیر انجمن سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل‌ فولادی، توجه بیشتر دولت به مسیرهای طراحی شده و رفع موانع تولید از سوی مجلس و دولت را از الزامات تحقق هدف “رونق تولید” دانست.

امیرحسین کاوه اظهار داشت: الزامات و بایدهای رونق تولید توسط مقام معظم رهبری در یک دهه گذشته طراحی، تدوین و ابلاغ شده است؛ اما بایستی در حوزه عملکردی، قوانین موجود اجرا و یا قوانین جدیدی در راستای رفع موانع تولید و بهبود اوضاع کسب و کار، تدوین و اجرا شود.

به اعتقاد دبیر انجمن سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، انتخاب مدیران کارآمد، متعهد و پرانگیزه در بخش‌های تولید و همچنین دخالت دادن مردم در عرصه تولید با بهره‌گیری از سیاست‌های اصل ۴۴، گسترش صادرات و برقراری ارتباط با مجموعه گسترده‌تری از طرف‌های صادراتی، تأمین امنیت سرمایه‌گذاری، ثبات سیاست‌ها و قوانین و همچنین حذف قوانین دست و پاگیر، از الزامات رونق تولید است.

وی افزود: علاوه بر این اثبات حسن عمل و صحت کالای ایرانی از طریق صادرات اجناس و کالاهای مرغوب داخلی و جلوگیری از تولید کالای نامرغوب داخلی و همچنین جلوگیری از واردات بی رویه کالاهایی که مشابه داخلی به حد کافی دارند، نیز می‌تواند از عوامل مؤثر بر رونق تولید و کمک به اقتصاد کشور باشد.

پاسخ دادن