اهداف رئیس جمهور چین در سفر به ایتالیا

اقتصادبرتر

شی جین‌پینگ رییس‌جمهوری چین، عازم رم شده و انزو موئاورو میلانسی وزیر خارجه ایتالیا، به متحدان کشورش اطمینان داده که رم در روند پیوستن به طرح «کمربند و جاده» چین ملاحظات امنیتی شرکا را در نظر خواهد گرفت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ، شی جین‌پینگ در شرایطی عازم «رم» شده که گرت مارکوس دستیار ویژه دونالد ترامپ گفته: ایتالیا یکی از قدرت برتر جهان است.

این کشور مقصد بزرگ سرمایه‌گذاری است؛ بر همین اساس دولت ایتالیا نیازی ندارد که به طرح جاه‌طلبانه و مغرورانه چین مشروعیت ببخشد.

وزیر خارجه ایتالیا در واکنش به مخالفت اتحادیه اروپا و ایالات متحده با پیوستن رم به طرح کمربند و جاده چین گفت: می‌شود از شهروندان و شرکت‌ها حفاظت کرد و همزمان با یک قدرت بزرگ اقتصادی کسب و کار خوبی داشت.

این مقام ایتالیایی تاکید کرده که چین می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین خریداران کالاهای ایتالیایی باشد و رم تلاش دارد تا سطح مراودات تجاری خود را با پکن به اندازه دیگر کشورهای اروپایی چون آلمان برساند که به مراتب بیشتر از ایتالیا از چین کالا وارد می‌کند.

ایتالیا اولین کشور عضو گروه ۷ است که بطور رسمی طرح سرمایه‌گذاری جهانی چین موسوم به «ابتکارعمل کمربند و جاده» را تایید کرده است.

این کشور با پیوستن به طرح بزرگ شی جین‎پینگ امیدوار است که چینی‌ها در بنادر جنوا و تارانتوی این کشور سرمایه‌گذاری کنند. جوزپه کونته نخست‌وزیر ایتالیا، گفت اتحادیه اروپا و ایتالیا فرصت برای به دست آوردن استانداردهای اروپایی در شفافیت امور مالی، قانون و محیط زیست در این پروژه زیربنایی را خواهند داشت.

گفته شده، نخست‌وزیر ایتالیا قرار است اواخر آوریل برای شرکت در دومین همایش جاده ابریشم جدید عازم چین شود.

برنامه احیای راه ابریشم ۲۰۱۳ از سوی شی جین‌پینگ مطرح شد. چین در این طرح قصد دارد با احداث جاده‌ای، آسیای مرکزی را به اروپا وصل ‌کند و بدین منظور باید شاهراه‌ها و ریل‌های بی‌شماری در کشورهایی که در مسیر جاده قرار دارند، ساخته شود.

هزینه‌ این طرح عظیم از طریق بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های آسیا با سرمایه‌‌ای بالغ بر یک صد میلیارد دلار امریکایی که در سال ۲۰۱۳ به همین منظور تاسیس شده، تامین می‌شود. سهم چین در این سرمایه‌گذاری، بیش از ۵۰ میلیارد دلار است.

ایالات متحده و کشورهای اروپایی و ژاپن از این طرح انتقاد کرده‌ و گفته‌اند که پکن قصد دارد با سرمایه‌گذاری هنگفتی که در ساختارهای زیربنایی بسیاری از کشورها می‌کند نفوذ خود در این کشورها را گسترش دهد.

اروپایی‌ها همچنین انتقاد می‌کنند که طرف چینی معیارها و استانداردهای بین‌المللی را رعایت نمی‌کند و غیرشفاف عمل می‌کند. به گفته منتقدین ضمانت‌های لازم برای حفظ محیط زیست در این طرح وجود ندارد و همچنین مناقصه عمومی برگزار نشده است. بیش از ۹۰ درصد از شرکت‌هایی که برای احداث جاده ابریشم جدید فعالیت می‌کنند هم چینی هستند.

پاسخ دادن