ایران،رتبه اول جهان در پیوند کبد

پیوند- عضو- کبد
اقتصادبرتر

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت درباره پیوند عضو در ایران و صرفه جویی ارزی ۸ میلیارد دلاری صورت گرفته توضیح داد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران ، هزینه پیوند عضو در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا چندین هزار دلار است و فقط بیماران ثروتمند می‌توانند از ان استفاده کنند اما در ایران هزینه پیوند عضو رایگان است و خانواده فرد مرگ مغزی عضو عزیزانشان را مهربانانه اهدا می کنند.

ایران در پیوند در رده کشورهای برتر جهان قرار دارد و ما چند مرکز پیوند اعضا در ایران داریم که عنوان رتبه یک پیوند در یک مرکز را در جهان یدک می‌کشند و جراجان ایرانی از به روزترین روش‌های روز دنیا استفاده می‌کنند و حتی خود در مواردی مبدع روش‌های جدید پیوند عضو نیز هستند.

اولین عمل پیوند عضو ایران در سال ۱۳۴۷ و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اتفاق افتاد و از این سال تا پیروزی انقلاب اسلامی ۸۰ پیوند کلیه انجام شد.

هزینه ۳۰ هزار پوندی پیوند اعضا ایرانیان در خارج کشور
شادنوش: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل وقوع جنگ و شرایط ویژه‌ای که وجود داشت ما ناچار بودیم بیماران را برای انجام عمل پیوند به خارج از کشور اعزام کنیم و در آن زمان هزینه جراحی پیوند هر بیمار مبلغی در حدود ٣٠ هزار پوند بود و ارزی‌های بسیاری برای همراهان بیمار و بابت اسکان و دیگر مسائل از کشور خارج می‌شد و به دلیل صف انتظار طولانی و برخی شرایط امکان اعزام تمام بیماران به خارج از کشور فراهم نمی‌شد.

مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در سال ۶۸ با فتوای تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی (ره) شرایط پیوند در کشور تغییر پیدا کرد و پیوند عضو از افراد فوت شده و حتی انسان‌های زنده فراهم شد و انجام عمل پیوند از نظر شرعی در ایران فراهم شد.

وی افزود:در حال حاضر ۳۰ مرکز پیوند کلیه در کشور وجود دارد که به صورت متوازن در کشور پراکنده هستند و شما این موضوع را با اعزام بیماران به خارج از کشور مقایسه کنید، اکنون نه تنها نیاز به اعزام بیماران به خارج وجود ندارد بلکه در همه استان‌های کشور امکان پیوند وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از مراکز پیوند کبد در کشور است و سالیانه ۷۰۰ پیوند کبد در آن انجام می‌شود و این مرکز رتبه اول پیوند کبد در دنیا را دارد و بعد از آن یک بیمارستانی در کالیفرنیای امریکا با انجام سالیانه ۴۰۰ پیوند کبد رتبه دوم جهانی را در اختیار دارد که تفاوت چشمگیری وجود دارد.

دکتر شادنوش همچنین گفت:هزینه پیوند عضور در کشوری چون آمریکا چند صد هزار دلار است و در مجموع با پیوندهای اعضای انجام شده در ایران ۸ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

پاسخ دادن