اینترپل متهم بانک سرمایه را در اسپانیا بازداشت کرد

اینترپل متهم بانک سرمایه را در اسپانیا بازداشت کرد
اقتصادبرتر

رسول قهرمانی نماینده دادستان تهران در دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه، گفته است که مدیرعامل اسبق این بانک که تحت تعقیب قضایی جمهوری اسلامی ایران است در “اسپانیا بازداشت شده است”.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، متهم علیرضا حیدرآبادی‌پور مدیرعامل پیشین بانک سرمایه که در حین تحقیقات از کشور متواری شده و به اسپانیا رفته بود، هفته گذشته توسط پلیس اینترپل شناسایی و دستگیر شد.

قهرمانی نماینده دادستان تهران در هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه این خبر را اعلام کرد و گفت: آقای حیدرآبادی‌پور مدیرعامل بانک سرمایه که قبل از مدیریت آقای خانی در این سمت بوده‌اند که در حین تحقیقات از وی از کشور متواری و به اسپانیا گریخته بود، هفته گذشته توسط پلیس اینترپل دستگیر شد و تشریفات قانونی جهت اعاده وی هم اکنون در جریان است.

دادگاه رسیدگی به پرونده مدیران بانک سرمایه که به متهم به فساد اقتصادی و اختلاس شده‌اند ماه‌هاست که در ایران در جریان است.

تاکنون حکم دادگاه اولیه برای چهار نفر از مدیر سابق این بانک صادر شده که به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شده‌اند. این سه متهم علی بخشایش و محمدرضا توسلی، مدیران عامل سابق بانک سرمایه، حسین هدایتی و پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره این بانک هستند. کاظمی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، وزیر رفاه بود.

حسین هدایتی هم که در ایران رسانه‌های ورزشی به او لقب “عابر بانک” داده اند به “پولشویی، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت و بدهکاری هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی” متهم شده است. هدایتی در جریان دادگاه از یک “وکیل با نفوذ” نام برده بود که این فرد چند روز بعد، با ضربات گلوله در تهران کشته شد.

در حال حاضر دادگاه در حال رسیدگی به اتهامات هادی رضوی داماد محمد شریعتمداری وزیر کار دولت حسن روحانی است.

اتهام  رضوی، پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع است. رضوی از تهیه کنندگان سریال شهرزاد بود.

او متهم است که با سوءاستفاده از سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان که از سهام داران اصلی بانک سرمایه است، به این بانک خسارات وارد کرده است.  رضوی اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده است. این پرونده متهم دیگری به نام احسان دلاویز دارد.

برخی از متهمان پرونده بانک سرمایه مثل رضوی با وثیقه بیرون از بازداشتگاه هستند اما برخی دیگر از زندان اوین به محل دادگاه آورده می شوند.

قاضی اسدالله مسعودی مقام رئیس دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه امروز از رئیس زندان اوین گلایه کرده که متهمان با تاخیر به دادگاه اعزام می شوند. آقای مسعودی مقام گفت که رئیس زندان اوین “موظف است زندانیان را به موقع و سر ساعت اعزام کند”.

پاسخ دادن