این ره که تو می روی به ترکستان است!

مداخلات آمریکا در ونزوئلا
اقتصاد برتر

با بحران اقتصادی که این سالها گریبانگیر ونزوئلا شده  و کاهش بسیارشدید ارزش پول ملی این کشور علی رغم ثروت عظیم نفتی که داراست ، فرصتی برای مداخله گرانی مثل آمریکا بوجود آورده است. 

تهران- اقتصاد برتر- ۱۰ بهمن ۹۷

آمریکا پیش از این نیز در زمان حکومت چاوز که دشمن درجه این کشور بشمار می رفت همواره تلاش داشت با مداخلات خود در این کشور فردی را بر مسند کار بیاورد تا با سیاست های این کشور استعمارگر همسو باشد تا بتواند  به منافع خود برسد اما همواره تلاشهایش بی ثمر بود.

حتی بعد از روی کار آمدن مادورو پس از چاوز نیز نتوانست در این راه موفق باشد چرا که مادورو نیز همان سیاست های پیشین چاوز را سرلوحه حکومت داری خود قرار داد.

اما این روزها با شدت گرفتن بحران اقتصادی این کشور، آمریکا فرصت را مغتنم شمرد تا با استفاده از ضعف اقتصادی و خواسته های برآورده نشده مردم و فشارهای اقتصادی که متحمل شده اند فردی را بعنوان رهبر مخالفین علم کند و از زبان آنان اعاده حق کند و خواهان برکناری مادورو شود تا فرد مورد نظر خود یعنی “خوآن گوآیدو” را بعنوان رییس جمهور این کشور به رسمیت بشناسد. البته پس از آمریکا نیز کانادا و سایر کشورهای اروپایی به تبعیت از ترامپ تکرار کردند که یا باید انتخابات دیگری در ونزوئلا برای انتخاب رییس جمهور جدید انجام شود و یا اینکه آنان نیز دیگر مادارو رو به رسمیت نمی شناسند و  رهبر مخالفان را بعنوان رییس جمهور جدید این کشور قبول دارند!

غافل از آنکه سیرکی که آمریکا در این کشور براه انداخته است به این راحتی نمی نواند برای این کشور تعیین تکلیف کند و خیلی زود ارتش ونزوئلا  با اعلام همبستگی خود با مادورو  بعنوان رییس جمهور این کشور به سرکوب مخالفان پرداخت و حتی مادورو نیز اعلام کرد که حاضر است اعتراضات مخالفان را در فضایی آرام و به دور از تتشنج بشنود و نظر آنان را تامین نماید.

کشورهای غربی و آمریکا با دیدن بی ثمر بودن اصرارشان برای تغییر رژیم این کشور و برکنار کردن مادورو از سمت خود، تصمیم به بایکوت کردن این کشور به لحاظ اقتصادی گرفتند و با مسدود کردن حساب های این کشور و خودداری از تحویل ذخایر طلای این کشور تلاش کردند تا ونزوئلا را در تنگنای اقتصادی قرار دهند و بر بحران اقتصادی این کشور بیفزایند و حلقه را بر مادورو و طرفدارانش تنگ تر کنند.

و آخرین واکنش مادورو نسبت به تصمیم آنان نیز ممنوع الخروج کردن رهبر مخالفان و مسدود کردن حساب های بانکی وی شد.

از آن طرف باز هم ترامپ تصمیم به تحریم نفتی این کشور گرفت. یعنی همان سناریو ها و همان تصمیمات تهدید آمیز و تحریم های بی انتهایی که در مورد ایران نیز قائل شده بود.

با دنبال کردن اخبار جز داستانی تکراری که همواره آمریکا و غربیها در قبال کشورهای مخالف چه سیاستی درپیش می گیرند را از بر هستیم! همواره همان دخالت ها و تصمیم به تغییر حکومت و اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم های بی شمار، باز هم در مورد کشوری همانند ونزوئلا تکرار می شود . غافل از آنکه انسانها و کشورهای دیگر عروسک خیمه شب بازی این زورگویان نیستند.

البته سیاستمداران روشنفکری همانند سندرز به امثال ترامپ و سایر سیاستمداران آمریکایی با این طرز فکرشان هشدار داده و می گویند :  آمریکا سابقه طولانی در مداخله در کشورهای آمریکای لاتین دارد و نباید در تحولات ونزوئلا همین راه را در پیش بگیرد

سناتور برنی سندرز در یک بیانیه مطبوعاتی گفت دولت آمریکا باید از دخالت در هرگونه تلاش برای کودتا یا حمایت از تغییر رژیم در ونزوئلا خودداری کند.
وی روز پنجشنبه در این بیانیه افزود: “آمریکا باید از حکومت قانون، انتخابات عادلانه و حق تعیین سرنوشت مردم ونزوئلا حمایت کند.”
سندرز که نسبت به ترامپ از افکار و سیاست های متعادل تری برخوردار است می گوید: “ما باید از گذشته درس بگیریم و در تغییر رژیم یا حمایت از کودتاها -مانند شیلی، گواتمالا، برزیل و جمهوری دومنیکن – دخالت نکنیم. آمریکا سابقه طولانی در مداخله در کشورهای آمریکای لاتین دارد، ما نباید بار دیگر همان راه را ادامه دهیم.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن