بازتاب جهانی افتتاح فازهای پایتخت انرژی ایران

اقتصادبرتر

افتتاح چهار فاز جدید پارس جنوبی به شکل گسترده ای مورد توجه خبرگزاری های مهم جهان قرار گرفت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ اسفند ۹۷

به گزارس #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا؛ چهار فاز جدید طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی روز یکشنبه-۲۶ اسفند- در آیینی با حضور رئیس جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت. خبر این افتتاح بزرگ آنهم در اوج تلاش های آمریکا برای تحریم ملت ایران، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.

خبرگزاری آسوشیتد پرس درباره افزایش تولید گاز ایران نوشت: ایران در حال حاضر بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز و ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می کند، رئیس جمهوری روحانی روز یکشنبه خبر از افتتاح چهار پروژه جدید با سرمایه گذاری به ارزش ۵ میلیارد دلار داد که هر کدام از این پروژه ها ۵۶ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی به تولیدات ایران اضافه خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز نیز ضمن بازتاب خبر افتتاح چهار فاز جدید پارس جنوبی از صفحه شخصی بیژن زنگنه وزیر نفت نوشت: ایران تا مارس سال آینده (اسفند ۹۸) تعداد فازهای مورد بهره وری را به ۲۷ عدد می رساند.

واشنگتن پست نیز در گزارش خود با اشاره به سخنان محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در آیین افتتاح رسمی فازهای ۱۳ ، ۲۲ ، ۲۳ و ۲۴ میدان گازی پارس جنوبی نوشت: با راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی میزان تولید گاز ایران از قطر پیشی خواهد گرفت.

مشکین فام در این باره خاطر نشان ساخت که راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی تولید از ۲۸۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۲ به ۳۶۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته و به این ترتیب از میزان تولید قطر عبور کردیم، کل سرمایه‌گذاری در فازهای پارس جنوبی ۷۷ میلیارد دلار بوده که با ۱۰ میلیارد دلار دیگر توسعه مرحله اول به پایان می‌رسد.

نیویورک تایمز نیز با اشاره به افزایش تولید گاز ایران متعاقب افتتاح فازهای جدید نوشت: با اضافه شدن تولیدات چهار فاز جدید تولید ایران از قطر بیشتر خواهد شد، دو کشور در حال حاضر از بزرگترین تولیدگنندگان گاز در جهان هستند.این فازها که همه مراحل طراحی، ساخت و راه اندازی تجهیزات آنها ۱۰۰ درصد ایرانی است، ۲ میلیارد فوت مکعب گاز را از دریا به خشکی منتقل می‌کند.

وبگاه هندی بیزینس استاندارد، خبرگزاری شینهوا از چین و خبرگزاری فرانس پرس در کنار ده ها شبکه تلوزیونی و پایگاه خبری دیگر از دیگر رسانه هایی بودند که افتتاح ۴ فاز جدید پارس جنوبی را به شکلی گسترده مورد توجه قرار دادند.

پاسخ دادن