بانک جهانی : فقر زدایی در جهان کند شد

بانک جهانی : فقر زدایی در جهان کند شد
اقتصادبرتر

مطالعات بانک جهانی نشان می‌دهد مبارزه برای فقر زدایی از جهان با چالش جدی مواجه است و فقر شدید در برخی مناطق همچنان پابرجاست.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، طبق آمار بانک جهانی، نیمی از کشورهای جهان، یعنی کمتر از ۳ درصد جمعیت روزانه با درآمد کمتر از ۱.۹۰ دلار زندگی می‌کنند، این بدان معنی است که مبارزه برای ریشه کن کردن فقر نه تنها پایان نیافته بلکه تیغ مبارزه کند تر شد و کارآمدی لازم را ندارد.

مطالعات بانک جهانی حاکی است بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ بیش از یک میلیارد نفر از فقر شدید رنج می‌بردند اما نرخ فقرجهانی اکنون پایین تر از آن است که در تاریخ ثبت شده است. در سال ۱۹۹۰، تقریبا ۳۶ درصد جمعیت جهان با درآمدی کمتر از ۱.۹۰ دلار در روز زندگی می‌کردند، اما تا سال ۲۰۱۵ این تعداد به ۱۰ درصد کاهش یافت. پیش بینی‌های اولیه برای سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد فقر شدید جهانی به میزان ۸.۶ درصد کاهش یافته و از ۹ سال گذشته تا ۲۰۲۰ به مدت دو سال تعیین شده است.

تاخیر در ریشه کن شدن فقر جهانی

کاهش فقر جهانی بیشتر به‌دلیل رشد چشمگیر اقتصاد آسیا، بویژه چین و هند است. با اینکه فقر جهانی روند کاهشی دارد، با این حال، نشانه‌های ناراحت کننده ای مشاهده می‌شود که می‌تواند هدفگذاری بانک جهانی برای ریشه کن کردن فقر جهانی تا ۲۰۳۰ را به تأخیر بیاندازد. نگرانی‌های فقر بیشتر مربوط به کشورهای جنوب صحرای آفریقا و کشورهای محروم است که فقر در آنها فراگیر تر است. مطالعات نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ تعداد کل فقیران در کشورهای جنوب صحرای آفریقا افزایش یافته است. پیش بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۳۰، تقریبا ۹ نفر از ۱۰ انسان بسیار فقیر در مناطق جنوب صحرای آفریقا زندگی خواهند کرد و فقر در این مناطق دو رقمی باقی خواهد ماند.

فقر مطلق در صحرای آفریقا

مدیر ارشد سرمایه گذاری برای ریشه کن کردن فقر در بانک جهانی می‌گوید: ما باید توجه بیشتری نسبت به کاهش فقر در صحرای آفریقا معطوف کنیم و به این منظور لازم است تا با توسعه کسب و کار که دلیل عمده فقر مردم این منطقه است به مبارزه با آن بپردازیم.

فقر یک چهارم جمعیت جهان را از پای در آورد

در سال ۲۰۱۵، بیش از یک چهارم جمعیت جهان، که درآمدی معادل روزانه ۳.۲۰ دلار داشتند، جان خود را از دست دادند و تقریبا نیمی از جهان هنوز با کمتر از ۵.۵۰ دلار در روز زندگی می‌کردند. در جیپور، هند افرادی زندگی می‌کنند که میانگین درآمد آنان کمتر از ۳.۲۰ دلار در روز است. برای مثال، زن و شوهری که با کمک وام توانسته اند مالک یک مغازه شوند حالا از درآمدی دوبرابری برخوردارند. خانواده‌ها در این سطح درآمد معمولا در خانه‌های ساخته شده از سنگ یا آجر با سقف ساخته شده از بتن، سنگ یا تخته سنگ زندگی می‌کنند. در داخل خانه‌ها کف‌های بتنی یا کاشی کاری دارند و شاید برق و شیر آب داشته باشند. طبق گزارش ۲۰۱۸ بانک جهانی، جمعیت کمتری در فقر شدید در سراسر جهان زندگی می‌کند، اما کاهش نرخ فقر، به کندی کاهش یافته است.

کاهش فقر شدید نسبت به گذشته

جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی گفت:” در طول ۲۵ سال گذشته، فشار شدید بقر از روی دوش بیش از یک میلیارد نفر برداشته شده و نرخ فقر جهانی اکنون پایین تر از آن است که در تاریخ ثبت شده بود. این یکی از بزرگترین دستاوردهای انسانی زمان ماست. ” وی گفت : ” اگر ما بخواهیم تا ۲۰۳۰ به هدف ریشه کن کردن فقر دست یابیم، به سرمایه گذاری بیشتری نیاز داریم، به خصوص برای ایجاد سرمایه انسانی، نیازمند کمک به فقرا برای دستیابی به رشد فراگیر هستیم و نباید در این روند شکست بخوریم. “

برنامه کاهش فقر کند شده

علیرغم پیشرفت چشمگیر در کاهش فقر شدید، در کشورهای کم درآمد و کسانی که تحت تاثیر منازعات و تحولات سیاسی قرار دارند، نرخ‌ها به شدت افزایش می‌یابد. در حال حاضر در حدود نیمی از کشورهای جهان، فقر کمتر از ۳ درصد است، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد جهان به طور کلی در مسیر دستیابی به هدف کمتر از ۳ درصد فقرا تا سال ۲۰۳۰ نیست. چرا که در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵، نرخ فقر شدید به طور متوسط ​​یک درصد در سال کاهش یافته است و میزان فقر از ۳۶ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده اما بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ این میزان تنها یک درصد افت داشته است.

کاهش فقر، کاهش مناقشات

کاهش نرخ جهانی به طور عمده ناشی از تمرکز شدید فقر شدید در مناطقی است که فقر کاهش می‌یابد. یک مورد در کشورهای جنوب صحرای آفریقا است، جایی که در همه موارد، اما خوش بین ترین سناریو، فقر تا سال ۲۰۳۰ در رقم‌های دوقطبی باقی خواهد ماند و تغییرات مهمی در سیاست وجود ندارد. کاهش فقر همچنین نشان دهنده کاهش قیمت کالا، مناقشات و دیگر چالش‌های اقتصادی کشورهای در حال توسعه است.

پیش بینی اولیه بانک جهانی این است که فقر شدید در سال ۲۰۱۸ به ۸.۶ درصد کاهش یافته است.

جدول برآوردهای بانک جهانی در باره فقر در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵، در سطح جهانی و برای همه مناطق جهان نشان می‌دهد. خط فقر بین المللی در حال حاضر با توجه به قدرت خرید در سال ۲۰۱۱ حدود۱.۹۰ دلار ارزش دارد که قدرت خرید آن در همه کشورها و ارزها را نشان می‌دهد.

خط فقر بین المللی ۱.۹۰ دلار در روز (در سال ۲۰۱۱ PPP)

مناطق فقیر در جهان

دو منطقه، شرق آسیا و اقیانوس آرام و اروپا و آسیای مرکزی، فقر شدید را به کمتر از ۳ درصد کاهش داده است. منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پیش از این در سال ۲۰۱۳ کمتر از ۳ درصد بوده است اما درگیری در سوریه و یمن میزان فقر را در سال ۲۰۱۵ افزایش داد. این گزارش اطلاعاتی را درباره اهداف اصلی دیگر بانک جهانی برای ریشه کن کردن فقر ارائه می‌دهد که عمده آن عبارت است از : افزایش رفاه مشترک، به معنای افزایش درآمد ۴۰ درصد در هر کشور. علاوه بر این، روش‌های جدیدی را برای بررسی و اندازه گیری فقر مورد بررسی قرار می‌دهد. اقدامات جدید اجازه خواهد داد بانک جهانی بتواند بر فقر در همه کشورها، در جنبه‌های مختلف زندگی و برای همه افراد در هر خانواده نظارت کند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن