بحران‌های پس از سیل

قارچ
اقتصادبرتر

شاید سیل ویرانگری که در نوروز ۹۸ شاهد آن بودیم تا روز‌ها و هفته‌های آینده به پایان برسد؛ اما تبعات آن تا ماه‌‌ها گریبان‌گیر این مناطق خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، بر‌اساس آنچه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، بیماری‌هایی مانند حصبه، وبا و هپاتیت A که منشأ آبی دارند؛ از‌جمله بیماری‌هایی است که پس از وقوع سیل در این مناطق شیوع پیدا می‌کند. همچنین نگرانی‌هایی در خصوص رویش قارچ‌های سمی، هجوم مارهای سمی و جانوران موذی، بیماری‌های پوستی و… وجود دارد.

*مراقب قارچ‌های «مرگ آور» باشید

رشد قارچ‌ها پس از پایان توفان یا سیل بسیار رایج و گسترده است و حتی می‌تواند درون خانه‌های مناطق آسیب دیده نیز روی دهد. دکتر ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به رویش گسترده قارچ‌های سمی در طبیعت به دنبال بارش‌های اخیر، نسبت به مصرف قارچ‌های طبیعی هشدار دادو گفت: امسال هم با توجه به بارندگی‌های بسیار، شاهد رشد گسترده قارچ‌های سمی در طبیعت استان هستیم.

قارچ‌های سمی انواع مختلفی دارند؛ مصرف این قارچ‌ها با عوارض گوناگونی همراه است که کمترین آن مسمومیت است و در شکل حاد می‌توانند موجب نارسایی کلیه، کما و حتی مرگ افراد شود. رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه در همین راستا هشدار داد، افراد به طور جد از کندن قارچ در طبیعت وحتی دست زدن به آن خودداری کرده و به هیچ وجه قارچ فله‌ای و یا بسته بندی شده بدون آرم سلامت را خریداری نکنند.

*مارهای سمی سرگردان در شهر آق قلا

نکته که اهمیت دارد سرگردانی مار‌ها و جانور‌های گزنده در مناطق سیل زده است که می‌تواند مشکلاتی را در منطقه ایجاد کند. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: در استان‌های لرستان و خوزستان تمهیدات لازم را برای جلوگیری از عقرب‌گزیدگی و مارگزیدگی انجام داده‌ایم و به اندازه کافی سرم ضدمار و عقرب به منطقه اعزام کرده‌ایم.

در این زمینه نگرانی در این مناطق وجود ندارد و چنانچه موردی مشاهده شود حتما اقدامات لازم انجام خواهد شد، حدود ۲۰۰ نفر در استان گلستان دچار حیوان ‌گزیدگی شده بودند که اقدامات لازم برای همه آنها انجام شده است. ما همه امکانات را در اختیار داریم؛ از جمله واکسن ضدهاری و سرم ضدهاری که در اختیار مراکز در این مناطق قرار داده‌ایم تا در صورت لزوم استفاده شود. تاکنون نیز افرادی که دچار حیوان ‌گزیدگی شده‌اند، اقدامات لازم برای آنها انجام شده است.

*خطر بیماری‌های عفونی

مسعود مردانی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و فوق‌ تخصص بیماری‌‌های عفونی، درباره شیوع بیماری‌ها در مناطق سیل‌زده می‌گوید: بیماری‌های واگیردار معمولا چند روز پس از وقوع سیل و بلایای طبیعی در مناطق ایجاد می‌شود و بروز بسیاری از این بیماری‌ها به دلیل نبود دسترسی آسیب‌دیدگان به آب آشامیدنی پاکیزه و مواد غذایی سالم است.

تجربه در دنیا نشان می‌دهد که پس از وقوع سیل میان افراد آسیب‌دیده بیماری‌های حاد عفونی از‌جمله عفونت‌‌های روده‌ای، انگلی شیوع پیدا می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این شرایط برای جلوگیری از ایجاد این نوع بیماری‌‌ها باید در نظر گرفت، در دسترس قرار‌دادن آب آشامیدنی سالم در اختیار مردم آسیب ‌دیده است که با توزیع آب‌های بسته ‌بندی ‌شده و قراردادن دستگاه‌های تصفیه آب ممکن است که خوشبختانه کشور‌های اروپایی چند دستگاه تصفیه آب به سیل‌زدگان اهدا کردند که در این شرایط می‌‌تواند بسیار مفید باشد.

*اوضاع تحت کنترل است

هرچند شواهد نشان داده است بروز بیماری‌‌های عفونی پس از وقوع بلایای طبیعی شایع است، با این حال مسئولان وزارت بهداشت معتقدند اوضاع تحت کنترل است و امیدوارند شاهد شیوع بیماری‌های عفونی در این مناطق نباشند.

ایرج حریرچی، قائم مقاوم وزیر بهداشت، در این زمینه گفت: معمولا انتظار می‌رود پس از وقوع بلایایی طبیعی مانند سیل به دلیل آلوده‌شدن آب‌های آشامیدنی، ورود فاضلاب به آب‌های پاک و از‌بین‌رفتن زیرساخت‌‌ها در مناطق آسیب‌دیده، دسترسی به آب سالم کم شود، به همین دلیل وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها با شروع سیل در این مناطق به طور مداوم آب این مناطق را بررسی و کلرزنی کردند و همچنین به مردم آموزش‌های لازم در این زمینه داده شد. خوشبختانه تا کنون نیز شاهد حتی یک بیماری عفونی ناشی از حوادث جبری در این مناطق نبودیم و امیدواریم با ادامه این اقدامات از این پس نیز شاهد هیچ بیمار عفونی ناشی از سیل نباشیم.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، نیز با بیان اینکه آمادگی‌های لازم را برای مقابله با خطر هر نوع احتمال شیوع بیماری در این مناطق در مراکز ایجاد کرده‌ایم، ادامه داد: همکاران ما آماده هستند تا چنانچه طغیانی از یک بیماری در این مناطق ایجاد شد بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین پیشگیری‌‌های لازم در این مدت از سوی مراکز بهداشت و درمان در مناطق سیل‌زده انجام شده است. کنترل آب آشامیدنی برای ما بسیار اهمیت دارد و به دقت ازسوی همکاران ما در سطح روستاها و شهرهایی که درگیر سیل بودند، انجام می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برخورد با سیل را باید به چند دوره تقسیم کنیم، گفت: مرحله اول هنگام بروز حادثه است، اما باید در میان ‌مدت و بلندمدت پیش ‌بینی‌های لازم را برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها در این مناطق نیز داشته باشیم، قطعا با شروع گرما بیماری‌هایی که از طریق حشرات انتقال پیدا می‌کنند، در این مناطق شایع خواهند شد؛ از همین رو ما اقدامات لازم را در این زمینه در نظر گرفته‌ایم.

گویا با بیان اینکه مناطقی مانند پایین ‌دست رودخانه کرخه از مناطقی است که سالک از گذشته نیز در آنجا شایع بوده، خاطرنشان کرد: ما تمهیدات زیادی را به‌کار گرفتیم تا اجازه ندهیم چنین بیماری‌هایی در شرایط فعلی در این مناطق شایع شوند. ما برای مقابله با بیماری سالک کنترل حشرات ناقل را در دستور کار قرار داده‌ایم و اقداماتی برای ازبین‌بردن این حشرات انجام خواهیم داد.

پاسخ دادن