بدترین اقتصاد آمریکا طی دو دهه،دستاورد ترامپ

Trump-effect
اقتصادبرتر

بلومبرگ نوشت ، برغم رجز خوانی های ترامپ درباره بهبود شرایط اقتصادی آمریکا که بسیاری از کشورهای جهان آن را باور کرده اند ، بررسی ۱۴ شاخص رونق اقتصادی نشان می دهد ، اقتصاد در دوره ترامپ بدترین اقتصاد در شش دوره اخیر ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۳ بهمن ۹۷

تحقیق انجام شده توسط بلومبرگ نشان می دهد روسای جمهوری آمریکا با توجه به عملکردی که داشته اند از بهترین تا بدترین بترتیب عبارتند از : کلینتون ، اوباما ، ریگان ، بوش ( پدر ) ، کارتر و در آخرین رتبه ترامپ

کارشناسان اقتصادی آمریکا معقدند علیرغم رجزخوانی های ترامپ مبنی بر شرایط خوب اقتصادی آمریکا در دوره وی که مدعی است آن را مدیون تلاش دولت وی می داند ! شاخص های رونق اقتصادی نشان می دهد، عملکرد اقتصادی دولت ترامپ نسبت به پیشینیان خود در بدترین جایگاه قرار دارد.

بازار سهام و اوراق قرضه، علائم هشدار دهنده ای از یک رکود اقتصادی برای آمریکا را نشان می دهد که  دونالد ترامپ هیچ اشاره ای به آنها نمی کند و توئیت های وی فقط به شرایط  خوب اقتصاد آمریکا بسنده می کند!

سرمایه گذاران وضعیت تیره و نا امیدکننده ای را در منحنی نرخ بهره در بلندمدت و کوتاه مدت از سوی خزانه داری آمریکا نوید می دهند  که حکایت از پیش بینی رکود اقتصادی غم انگیز در این کشور دارد . این گزارش نشان می دهد رییس جمهوری آمریکا هیچگونه تمرکزی بر شاخص های علمی اقتصاد ندارد و در توئیت های تبلیغاتی اش هیچ اشاره ای به شاخص های علمی نمی کند!

گرچه خبر ها حکایت از آن دارد که اقتصاد آمریکا در برخی موارد روند خوبی دارد از جمله اینکه دستمزدها افزایش یافته و فرصت های شغلی جدید ایجاد شده و تورم برای مردم مشکلی ایجاد نکرده است. اما آنچه نگران کننده است این که شاخص های علمی اقتصاد آنطور که باید و پیش از این قوی بوده است دیگر به قدرت گذشته نیست !

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مدعی است ، دولت وی قویترین اقتصاد تاریخ آمریکا را رقم زده است! اما پیش بینی ها در مورد رکود اقتصادی نشانگر این حقیقت است که ادعاهای ترامپ در این خصوص تنها بلوف تبلیغاتی و سیاسی است که وی توئیت می کند!

بررسی ده شاخص عمده از شاخص های ۱۴ گانه اقتصادی توسط کارشناسان نشان می دهد، حال اقتصاد آمریکا آنطور که ترامپ ادعا می کند خوب نیست. این شاخص ها عبارتند از:

  • تولید ناخالص ملی
  • کسری بودجه دولت فدرال
  • درآمد قابل عرضه بطور سرانه
  • بدهی خانوار بعنوان درصدی از درآمد سهم هر خانه
  • فروش خودرو
  • دستمزد ساعتی
  • بهره وری
  • عملکرد بازار اوراق قرضه
  • سهم شاخص استاندارد در سهام آمریکا
  • شکاف بین عملکرد شاخص جهانی سهام و آمریکا

با جمع آوری این شاخص ها می توان بهبود سالانه اقدامات هریک از روسای جمهور گذشته آمریکا را بعنوان میانگین نمره پیشرفت اقتصادی تعیین کرد. با توجه به بررسی ها مشخص شد که کلینتون بهترین عملکرد را طی دوران ریاست جمهوری اش( ۲۰۰۱-۱۹۹۳) داشته است. پس از او می توان اوباما را بهترین رییس جمهور پس از بدترین رکود اقتصادی پیش آمده طی آن سالها دانست که توانست بهبود اقتصادی را برای آمریکایی ها ایجاد کند. و درنهایت پس از ریگان و جورج بوش پدر و جیمی کارتر…. دونالد ترامپ در جایگاه آخر قرار می گیرد.

بررسی شاخص های رونق اقتصادی آمریکا نشان می دهد، اقتصاد آمریکا طی سال های ریاست جمهوری ترامپ ، ۱۲ شاخص اقتصادی از میان ۱۴ شاخص ذکر شده کمتر از حد متوسط بوده است. برای مثال بازار اوراق قرضه بدترین عملکرد را نسبت به تمام دوران های ریاست جمهوری پیش از ترامپ تجربه کرده است.

آنچه موجبات نگرانی سرمایه گذاران را در دوران ریاست جمهوری ترامپ ایجاد کرده است افزایش نااطمینانی در اقتصاد آمریکاست. بخصوص نوساناتی که بازار سهام در این مدت تجربه کرده است، که معیار بازار سهام “نزدک ” می باشد، در بالاترین سطح نسبت به سال ۲۰۱۲ منعکس شده است.  همچنین اختلاف نرخ بهره بین اوراق قرضه و ابزار بازار پول منحنی نوساناتی را در بازار سهام به تصویر می کشد که  نشانگر تشنج های اخیر بازار است و سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در بلاتکلیفی قرار داده است.

تنش های تجاری اخیری که بین آمریکا و چین به دلیل بلندپروازی های ترامپ ایجاد شده است و همچنین تاکید بر ساخت دیوار مرزی مکزیک که دولت آمریکا را معطل خود نگه داشته بخصوص تعطیلی های پی درپی کارکنان دولت و بیکاری آنان بابت لجبازی های ترامپ همانند ترمزهایی بر سر راه اقتصاد آمریکا عمل کرده است و بعید به نظر می رسد که طی دوران ریاست جمهوری ترامپ، اقتصاد این کشور بتواند دوباره آنچنان بزرگ بشود.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن