برایان هوک:ما نسبت به هرگونه فرار از تحریم‌ها هوشیاریم

اقتصاد برتر

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید «ما نسبت به هرگونه فرار از تحریم‌ها هوشیاریم و چنانچه این کار را مشاهده کنیم، در استفاده از تحریم برای متوقف کردن آن تردید نخواهیم کرد».

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ آبان ۹۷

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید وقتی شرکت‌های خارجی با حکومت ایران داد و ستد بکنند، «احتمالا به تروریسم کمک مالی می‌کنند؛ شاید حتی تروریسم در خاک خودشان».

به گزارش اقتصاد برتر، سخنان تازه برایان هوک، روز ۲۸ آبان در توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا بازتاب پیدا کرده‌است.

 هوک می‌گوید «ما نسبت به هرگونه فرار از تحریم‌ها هوشیاریم و چنانچه این کار را مشاهده کنیم، در استفاده از تحریم برای متوقف کردن آن تردید نخواهیم کرد».

به گفته نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا، تحریم‌های آن کشور «قصد دارند مانع توانایی رژیم (ایران) در صدور تروریسم شوند».

ایالات متحده آمریکا، دولت ایران را در صدر فهرست دولت‌های حامی تروریسم قرار داده‌است. دولت دونالد ترامپ در بهار گذشته از توافق اتمی صورت‌گرفته در دولت باراک اوباما خارج شد. در حالی‌که چه در دوره اوباما و چه در دوره فعلی، دولت ایران در فهرست حامیان تروریسم بوده، اما دونالد ترامپ می‌گوید توافق اتمی مانع از این‌گونه فعالیت‌ها و نیز توسعه برنامه موشکی، اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» تهران در منطقه و مسائل دیگر نشده‌است. باراک اوباما می‌گوید هدف از توافق اتمی، برنامه‌های هسته‌ای ایران بود.

تهران حمایت از تروریسم را رد می‌کند و همزمان برخی از مهم‌ترین متحدان ایالات متحده در منطقه را عامل ایجاد گروه‌های تروریستی و حامی آن‌ها توصیف می‌کند. جمهوری اسلامی دخالت در امور دیگر کشورها را رد کرده‌است و می‌گوید برنامه موشکی‌اش، «دفاعی» است و قصد ندارد از آن دست بکشد.

برایان هوک روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «العربیه» تاکید کرده‌است که «ایران در گذشته از تحریم‌ها فرار کرده‌است، اما ما این بار رویکرد به‌مراتب سخت‌تری را پی گرفته‌ایم».

این اظهارات تکرار سخنان هفته‌های گذشته مقام‌های آمریکایی‌ست که می‌گویند کارزار فعلی، وارد کردن «فشار حداکثری» بر ایران است؛ برای آن‌که تهران «رفتار خود را تغییر دهد» و برای رسیدن به یک توافق جامع‌تر پای میز مذاکره برگردد.

این در حالی‌ست که اتحادیه اروپا، که به توافق اتمی با ایران پایبند مانده، در تلاش برای ایجاد ساز و کار مالی‌ست که بتواند به تجارت با ایران ادامه دهد. این ساز و کار که به اختصار «اس‌پی‌وی» نام دارد از یک نهاد واسطه در اتحادیه اروپا برای انجام تجارت با ایران بهره می‌برد و قرار است تضمین کند که -برای نمونه- پول صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی با فروش کالاها و خدمات اروپا به ایران جبران شود.

اما به نظر می‌رسد این اقدامات با پیشرفت چندانی روبه‌رو نبوده‌است. چندی پیش برخی منابع آگاه در اتحادیه اروپا به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بودند که هیچ‌ یک از کشورهای ۲۸ گانه عضو اتحادیه حاضر به میزبانی این سازوکار ویژه نیست. روز دوشنبه نیز عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، اعلام کرد که به دلیل «فشار بسیار سنگین» آمریکا، هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند و این اتحادیه از ثبت رسمی این سازوکار «ناتوان» است.

اقتصاد برتر

به گزارش اقتصاد برتر عراقچی گفت:اروپا ناتوان از ثبت ساز و کار مالی است/ اروپا آماده پرداخت هزینه باشد

معاون ظریف در ادامه تصریح کرد: از وقتی آمریکا از برجام خارج شد اروپا تلاش کرده است خواسته های ایران در حوزه های مختلف از جمله نفت و بانک تامین شود و تا الان به طور جدی به کار ادامه دادند.

عراقچی گفت: به لحاظ مواضع سیاسی اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار آمریکا است که بسیار سنگین بوده است. آمریکایی ها هر کشوری که SPV در آن مستقر شود یا بانک هایی که با آن کار کند را تهدید کرده اند. با این حال اروپایی ها تلاششان را متوقف نکرده‌اند. اما هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی این ساز و کار را قبول کند. اتریش و لوکزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه می خواهد و قادر نیست، در نتیجه فرقی نمی کند. نتیجه این است که اروپایی‌ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند. اما ما تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می مانیم و اگر این نباشد ماندن در برجام فایده ای ندارد. اگر تا الان ماندیم به این دلیل است که در ابعاد سیاسی و اقتصادی ماندن به نفع ماست. در حال حاضر شرایط مطلوبی است اما این حتما پایدار نخواهد ماند و اروپایی‌ها باید بدانند این وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.

به گزارش اقتصاد برتر، وی ادامه داد: هزینه تحریم برای ایران کم نیست اما ما در نهایت راه خود را پیدا خواهیم کرد. آنها باید بدانند کسی در ایران به خاطر تحریم های آمریکا دست خودش را بالا نمی‌برد. الان اجماع جهانی به نفع ماست و همه اعتراف دارند که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و سیزده گزارش آژانس سند حقانیت ایران است که به تعهداتش پایبند بوده است. انشالله اگر انسجام داخلی که محل بحث است باشد بهتر از گذشته با مسایل کنار خواهیم آمد.بنابراین اگر اروپایی‌ها اگر کوتاه بیایند حاکمیت، اعتبار و امنیت آنها زیر سوال می‌رود. اگر اروپا فکر می کند منطقه غرب آسیا بدون برجام امن‌تر است می تواند امتحان کند. منطقه ما کلکسیونی از مسایل و مشکلات دارد آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته‌ای را دارد! بی شک هزینه از بین رفتن برجام برای اروپا بیش از آمریکاست.

تحریم‌های ایالات متحده، پس از خروج از برجام، طی دو دور بازگردانده شده‌اند که واپسین دور، تحریم‌های نفتی و مالی شدیدی را در برمی‌گیرد. آمریکا می‌گوید در نهایت قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند. اما رهبران جمهوری اسلامی، از جمله حسن روحانی، می‌گویند ایران به صادرات نفت ادامه خواهد داد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن