بررسی کامل سال مالی ۲۰۱۷/۲۰۱۸ فوتبال اروپا

شرکت دلویت برای ۲۲ مین سال متوالی تیم‌های برتر فوتبال را از نظر درآمد مورد بررسی قرار می‌دهد و حالا گزارش فصل ۲۰۱۷/۲۰۱۸ را منتشر کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر رئال مادرید با درآمدی ۶۶۵ میلیون پوندی صدرنشین درآمد‌ها است و بارسلونا با ۶۱۲ میلیون پوند در رده دوم است. این دو باشگاه، اولین تیم‌هایی هستند که از مرز ۶۰۰ میلیون پوند گذشتند. منچستریونایتد با کاهش درآمد به ۵۹۰ میلیون پوند رسیده و در رتبه سوم قرار دارد. سال پیش آنها اول بودند. بایرن مونیخ با ۵۵۷ میلیون پوند و سیتی با ۵۰۳ میلیون پوند در رده‌های بعدی هستند. پاری سن ژرمن هم با ۴۸۰ میلیون پوند ششم است.

در ۱۰ تیم برتر، ۶ تیم انگلیسی حضور دارد شامل لیورپول ۴۴۵ میلیون پوند، چلسی ۴۴۸ میلیون پوند، آرسنال ۳۸۹ میلیون پوند و تاتنهام ۳۷۹ میلیون پوند درآمد داشتند. رم، میلان و نیوکاسل تیم‌های تازه راه یافته به ۲۰ تیم پردرآمد دنیا هستند. لستر و ناپولی قبلا در این لیست بودند اما حالا دیگر حضور ندارند.

مجموع درآمدی ۲۰ تیم پردرآمد دنیا با افزایشی ۶۰۷ میلیون پوندی و ۹٪ افزایش، به ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون پوند رسیده است. ۴۲٪ از این رقم حق پخش بوده که مجموعا ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون پوند تیم‌های برتر حق پخش گرفته‌اند. درآمد‌های تبلیغاتی با ۴۰٪ سهم به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوند رسیده و تیم‌های برتر در این لیست در روز بازی‌ها ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون پوند درآمد داشتند که ۱۷٪ از رقم کل دریافتی ۲۰ تیم پردآمد دنیا است. تیم ها البته در درصد حق پخش در درآمد کل با هم تفاوت دارند؛ پاریس ۵۸٪ از درآمدش از راه حق پخش است اما این رقم برای آرسنال ۲۵٪ است.

نرخ ارز به شکل بزرگی باشگاه‌های انگلیسی را تحت تاثیر قرار داده است. پول آنها نسبت به یورو ۳٪ کاهش ارزش داشته است. منچستریونایتد فقط به خاطر همین تغییر ارزش ارز، ۱۰ میلیون یورو کمتر از آنچه تصور می‌شد درآمد خواهد داشت.

با این حال، تفاوت نرخ ارز در سال قبل قابل مقایسه با سال قبل از آن نیست. جایی که پوند با افتی ۱۳٪ روبرو شد. اگر برکزیت رخ نمی‌داد، منچستریونایتد در فصل ۲۰۱۵/۲۰۱۶ به رکورد ۷۸۹ میلیون یورویی می‌رسید که در تاریخ بی سابقه است.

بیشترین رشد سال به سال را نیوکاسل داشته که با افزایشی ۹۳ میلیون پوندی روبرو بوده است که به خاطر صعود به لیگ برتر بود. در بین ۱۰ تیم برتر، لیورپول با افزایشی ۹۱ میلیون پوندی در صدر افزایش درآمد‌ها است و به رتبه هفتم رسیده است. آرسنال با بیشترین کاهش درآمد روبرو بوده که با کاهشی ۳۰ میلیون پوندی به رتبه نهم جدول رسیده اند.

افزایش درآمد شکل‌های مختلفی در باشگاه‌ها دارد. مثلا نیوکاسل ۷۳ میلیون پوند به خاطر صعود به لیگ برتر از حق پخش دریافت کرد اما لیورپول به خاطر حضور در مراحل بالای لیگ قهرمانان به افزایشی ۶۶ میلیون پوندی رسید. بیشترین افزایش درآمد از طریق تبلیغات را رئال مادرید با ۵۷ میلیون پوند داشته و پاری سن ژرمن و سیتی به ترتیب با ۴۲ و ۳۷ میلیون پوند در رده‌های بعدی کسب درآمد از طریق تبلیغات هستند. تاتنهام هم درآمد روز بازی ‌هایش بیشترین افزایش را داشته که به ۳۰ میلیون پوند رسیده است.

در انگلستان فاصله بین دو تیم اول یعنی یونایتد و سیتی با کاهشی ۴۱ میلیون پوندی روبرو بوده اما هنوز فاصله تیم با ۸۷ میلیون پوند، زیاد است. بین آرسنال با ۳۸۹ میلیون پوند درآمد و تاتنهام با ۳۷۹ میلیون پوند، تنها اختلافی ۱۰ میلیونی وجود دارد. این اختلاف کم به خاطر نرفتن آرسنال به لیگ قهرمانان اروپا است.

اهمیت صعود به لیگ قهرمانان اروپا کاملا مشخص است. لیورپول از درآمدی ۳۶۵ میلیون پوندی به ۴۴۵ میلیون پوند رسید آن هم پس از رسیدن به فینال لیگ قهرمانان اروپا. چلسی هم از ۳۶۵ میلیون به ۴۴۸ میلیون پوند رسید و تاتنهام هم به همان صورت با رشد درآمدی ۷۳ میلیون پوندی روبرو بود.

در ایتالیا، شرایط کمی پیچیده بود. رم و میلان به ۲۰ تیم برتر بازگشتند که پس از یوونتوس رکورددار حضور در این لیست هستند. با این حال یوونتوس از بین ۱۰ تیم پردرآمد دنیا کنار رفت آن هم پس از ۷ سال. رم ۷۳ میلیون یورو رشد داشت و به ۲۲۱ میلیون پوند رسید اما یوونتوس همان عدد ۳۵۰ میلیون پوند سال قبل را کسب کرد. عدم تغییر درآمد یوونتوس یکی از پیچیدگی‌های لیست درآمد باشگاه‌های ایتالیایی است.

افزایش چشمگیر درآمد رئال مادرید و بارسلونا به لطف قرارداد ‌های تبلیغاتی بزرگ بود. اتلتیکو مادرید از ۲۳۴ میلیون پوند به رقم خوب ۲۷۰ میلیون پوند رسید آن هم پس از رفتن به ورزشگاه جدید. سویا به خاطر بازگشت به لیگ قهرمانان با افزایشی چشم گیر روبرو بود و از ۸۶ میلیون پوند به ۱۴۶ ملیون پوند رسید.

در آلمان، بایرن مونیخ از ۵۰۵ میلیون پوند به ۵۵۷ میلیون پوند رسید که اکثر این درآمد به خاطر درآمد تلویزیونی بود. آنها به نیمه نهایی اروپا رسیدند و با بوندسلیگا یک قرارداد جدید بستند. بایرن مونیخ نسبت به بورسیا دورتمند تقریبا دو برابر درآمد داشته است. تیم دوم آلمان با کاهشی ۵ میلیون پوندی به ۲۸۱ میلیون پوند رسید. بازیکنان دورتمند درآمد زیادی برای باشگاه در فصل قبل کسب نکردند در حالی که این فروش یکی از اصلی ترین منابع درآمد دورتمند بوده است. شالکه هم با افزایش درامد به ۲۱۶ میلیون پوند رسیده است.

از نظر تبلیغاتی باز هم رئال مادرید به صدر رسیده است. آنها با ۳۱۶ میلیون پوند از بایرن مونیخ با ۳۰۹ میلیون پوند جلو زده‌اند. این دو تیم در کنار بارسلونا با ۲۸۶، یونایتد ۲۸۰. پاری سن ژرمن ۲۷۸ و سیتی ۲۳۵ میلیون پوند خود را کاملا از بقیه از نظر تبلیغاتی جدا کرده‌اند.

رشد پاری سن ژرمن از ۴۱۸ میلیون پوند به ۴۸۰ میلیون پوند به لطف قرارداد‌های تبلیغاتی بود که پس از آمدن نیمار و ام باپه به وجود آمده است. درآمد پاری سن ژرمن تقریبا ۳ برابر لیون است.

درآمد کل ۲۰ تیم پردرآمد دنیا با افزایشی ۶٪ روبرو بوده است که با ۴۴۹ میلیون یورو افزایش به ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو رسیده است. علت اصلی افزایش قرارداد‌های تبلیغاتی بود که با ۱۱٪ افزایش به ۳۳۸ میلیون یورو رسیده است.

حق پخش، همچنان ارزشمند ترین منبع درآمدی باشگاه‌ها است با این حال درصد آن نسبت به کل درآمد‌ها با کاهشی ۳٪ به ۴۲٪ رسیده است. از آن سو، قرارداد‌های تبلیغاتی درصد بیشتری از کل پول را شامل شده‌اند و از ۳۸٪ به ۴۰٪ درآمد کل رسیده اند. درآمد روز بازی با افزایشی بسیار کم روبرو بوده است اما هنوز با ۱۷.۳٪ خیلی فاصله دارد با درآمد روز بازی در سال ۲۰۰۹ که ۲۶٪ از درآمد کل بود.

بارسلونا با ۱۲۸ میلیون پوند و رئال مادرید با ۱۲۷ میلیون پوند، تیم های صدرنشین از درآمد روز‌های بازی هستند. این دو تیم حق عضویت هواداری دارند که به نوعی کسب درآمد در روز بازی است. یونایتد با ۱۰۶ و آرسنال با ۹۹ میلیون پوند در رده‌های بعدی هستند.

با این حال، درآمد روز‌های بازی آرسنال همچنان به نسبت کل درآمد بیشترین درصد را در بین تیم های پردرآمد دنیا دارد که توپچی‌ها یک چهارم از کل درآمد خود را از روز بازی کسب می‌کنند. بارسلونا با ۲۱٪ دومین تیمی است که درآمد روز بازی در حساب‌های آنها بیشترین اهمیت را دارد. منچسترسیتی تنها ۱۱٪ از درآمد کل خود را از روز بازی کسب می‌کند.اهمیت پول‌های حق پخش در بین تیم های لیگ برتری با نگاهی به آمار اورتون کاملا نمایان خواهد شد. این تیم لیورپولی، ۷۵٪ از کل درآمد خود را از طریق پول حق پخش کسب می‌کند.

پاری سن ژرمن با ۵۸٪ و بایرن با ۵۵٪ بیشترین درصد درآمد را از تبلیغات دارند و این مسئله بیشترین قسمت درآمد کل آنها محسوب می‌شود. با این حال اینتر با ۵۳٪، شگفتی بزرگ این جدول است که نشان از اهمیت تبلیغات در بین مدیران نراتزوری دارد. سیتی، یونایتد و رئال مادرید تقریبا از تبلیغات درصدی مساوی از درآمد کل دارند.

اگر حق پخش را در نظر نگیریم، بایرن و پاری سن ژرمن خود را به بالای جدول و ۵ تیم برتر رسانده‌اند اما رئال مادرید همچنان با ۴۴۳ میلیون پوند بیشترین پول غیر تلویزیونی را دریافت می‌کند.

تعداد کل انگلیسی‌های حاضر در بین ۲۰ تیم برتر از ۱۰ به ۹ رسیده اما ایتالیا از ۳ به ۴ تغییر کرده است. اسپانیا ۳ تیم و فرانسه یک تیم دارد. برای دومین سال متوالی، تمام ۲۰ تیم در ۵ لیگ بزرگ اروپا بازی می‌کنند.

در بین ۳۰ تیم پردرآمد، تنها ۳ باشگاه در ۵ لیگ برتر اروپا نیستند. زنیت با ۱۴۹، بشیکتاش با ۱۴۷ و بنفیکا با ۱۳۳ میلیون پوند این سه تیم هستند.

قدرت مالی تیم‌های انگلیسی با حضور ۱۳ تیم در بین ۳۰ تیم پردرآمد اروپا نمایان می‌شود. گرچه این تعداد از سال قبل یکی کمتر است.

بیشترین افزایش درآمد در بین تیم‌های ۵ لیگ برتر اروپا به رئال مادرید با ۷۶ میلیون یورو می‌رسد که پاری سن ژرمن با ۵۵ میلیون و بایرن با ۴۲ میلیون یورو افزایش، در دره‌های بعدی بیشترین افزایش درآمد هستند. هم منچستریونایتد و هم یوونتوس با کاهش درآمدی تقریبا ۱۰ میلیون یورویی روبرو بوده‌اند.

فاصله تیم اول و بیستم باز هم بیشتر شده و به ۵۵۳ میلیون یورو رسیده است. در سال‌های اخیر این فاصله‌ تفریبا هر سال بیشتر شده است.

فاصله تیم دهم و یازهم اما کاهش پیدا کرده و از ۵۰ میلیون پوند به ۳۳ میلیون پوند رسیده است.

پاسخ دادن