برندگان راند اول تنش اقتصادی چین و آمریکا

اقتصادبرتر

جنگ تجاری آمریکا و چین، تبعات زیادی برای اقتصاد جهانی داشته است اما برای برخی کشورها زمینه ای ایجاد کرده است تا از آب گل آلود، ماهی خودشان را بگیرند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، کره، مکزیک و بریتانیا در راند اول جنگ تجاری برنده بودند.

*تنش‌های تجاری، تهدیدی برای رشد اقتصاد جهانی

«روبرتو آزودو»، مدیر کل سازمان تجارت جهانی خطرات ناشی از تنش‌های تجاری را تهدیدی برای اقتصاد جهان دانسته و تصریح کرد این خطرات بسیار واقعی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان تجارت جهانی خطرات ناشی از تنش‌های تجاری را تهدیدی برای اقتصاد جهان دانست.

آزودو، در نشست اخیر جهانی اقتصاد در داووس سوئیس تصریح کرد: «خطراتی که تنش‌های تجاری بر اقتصاد جهانی تحمیل می‌کنند بسیار واقعی هستند».

صندوق بین المللی پول نیز به نوبه خود، پیش بینی‌های خود را از رشد اقتصاد جهانی برای سال ۲۰۱۹ به ۳.۵ درصد کاهش داد. این صندوق، رشد اقتصاد جهانی را برای سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳.۶ درصد پیش بینی کرد.

صندوق بین المللی پول هشدار داد ریسک نزولی منجر به این پیش بینی‌ها بسیار وسیع هستند. یک هیات چینی هفته آینده برای دور جدید مذاکرات تجاری راهی واشنگتن خواهد شد.

دولت ترامپ تهدید کرده است که چنانچه پکن در خصوص انتقادات واشنگتن پیرامون مالکیت صنعتی، انتقال فناوری‌های مجاز یا موانع غیرگمرکی پاسخگو نباشد، از تاریخ دوم ماه مارس تعرفه گمرکی ۲۰۰ میلیارد دلاری بر محصولات چینی به مقصد آمریکا وضع خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که تبعات منفی جنگ تجاری میان چین و آمریکا و از طرفی دیگر پیش‌بینی کندی رشد اقتصاد جهانی و رکود اقتصادی در بازارهای مختلف در سراسر جهان به تدریج در حال پدیدار شدن است و میزان تقاضا و خرید و فروش خودرو در بزرگترین بازار خودروی جهان که چین است، به شدت رو به کاهش بوده و روندی نزولی را در پیش گرفته است و همین امر نیز موجب شده است که بسیاری از شرکت‌های خودروسازی درجهان تصمیم بگیرند حجم تولید سالانه و پیش بینی‌های خود در سال آینده میلادی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

*بازندگان

در حالی که به نظر می‌رسد بسیاری از کشورهای جهان از جنگ تجاری متضرر خواهند شد ولی تحلیل اقتصادی نشان می‌دهد کشورهایی که بیشتر با چرخه ارزش جهانی همگرا هستند، از این جنگ تجاری بیشتر آسیب خواهند دید.

اقتصادهایی مثل تایوان، مجارستان، جمهوری چک، کره جنوبی و سنگاپور بیشتر از سایر کشورها در معرض خطرات ناشی از جنگ تجاری هستند. تایوان مرکز اصلی فناوری و صنعت نیمه هادی است و شرکت‌های بزرگ الکترونیکی در این کشور فعالیت می‌کنند که تجهیزات مورد نیاز شرکت‌های بزرگتر جهان مثل اپل را تامین می‌کنند.

صادرات تجهیزات الکترونیکی بیش از ۴۰ درصد صادرات تایوان را تشکیل می‌دهد. مجارستان که بزرگترین شریک تجاری اش خارج از اتحادیه اروپا، آمریکا است، از سرمایه گذاری خارجی زیادی به خصوص در صنعت خودروسازی بهره می‌برد. خودرو و قطعات خودرو دو قلم از مهمترین صادرات مجارستان در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است.

*برندگان جنگ تجاری

«مارتین ولف»، اقتصاددان و مشاور ارشد گروه پژوهشی فایننشال‌تایمز به موضوع سودگیری کشورها از آب گل‌آلودشده میان چین و آمریکا پرداخته است.

برندگان زودهنگام جنگ تجاری میان چین و آمریکا مشخص شدند. از میان کشورهای مختلفی که با یکی از دو غول اقتصادی دنیا، یا هر دوشان تجارت بی‌حاشیه داشتند. حالا سه کشور جزو مدعیان پیروزی در کارزار تجاری مبهم، میان ایالات‌متحده و جمهوری خلق چین به‌شمار می‌روند. کره‌جنوبی، انگلستان و مکزیک سه برنده زودهنگام راند اول تعرفه‌های آمریکا بر واردات کالاهای چینی تلقی می‌شوند. در مقابل تعرفه‌های شدید، فرصت به این کشورها رسید تا کالاها و خدمات مورد نیاز ایالات‌متحده را بدون پرداخت تعرفه‌های گمرکی گزاف به سواحل این کشور تحویل دهند و دلارهایشان را دریافت کنند. البته چینی‌ها نیز در راه گشایش بازارهای دیگر برای فروش کالاها و خدمات تحت تعرفه آمریکا تلاش بسیاری کرده‌اند.

 تحقیقات مطالعاتی که در طول تنش‌های تجاری در حال بررسی ورود و خروج سرمایه‌ها، کالاها و خدمات میان اژدهای آسیا و عقاب آمریکا بودند، نتایج خود را که پیش از آن قطعات‌ ریزی از یک پازل وسیع بودند؛ به یکدیگر متصل کردند.

رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، دونالد ترامپ، در ماه ژوئیه ۲۰۱۸، ۲۵ درصد تعرفه بر ۸۱۸ محصول خط تولید چینی، از جمله تجهیزات الکتریکی، ماشین‌آلات و وسایل نقلیه تحمیل کرد. این موج تقریبا ۳۴ میلیارد دلار صادرات چینی را پوشش می‌داد، اگرچه تحلیلی بر اساس شیوه Standard Chartered با محاسبه خود نشان داد که در سال ۲۰۱۷ میلادی پوشش تعرفه‌ها تنها ۴/ ۱۶ میلیارد دلار بود. تخفیف‌های ممتد بالاخره پازل بزرگ را به یک تابلو نقاشی تبدیل کرد که از آن می‌شد نتایج بسیاری گرفت. هدف‌گذاری تعرفه‌ای واشنگتن علیه چین با مجموع ۳۴ میلیارد دلار معرفی شد. در ادامه تجزیه و تحلیل «Stan Chart» از ترانزیت اولیه کالاهای هدف (لیست ۳۴ میلیارد دلاری) نشان داد که صادرات چین مبتنی بر ۸۱۸ محصول آمریکا در ماه اکتبر ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد کاهش داشته است. چین تنها ۹/ ۶ درصد واردات ایالات‌متحده از این ۸۱۸ خط را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با میانگین ۴/ ۱۰ درصد اوج – دوره‌های آگوست تا اکتبر سال‌های بین ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی کاهش یافته بود.

*حسنصادقی/خبرنگار اقتصادی

پاسخ دادن