به داد صنعت قطعه سازی برسید!

اقتصاد برتر

حمید رضا صدیقی سردبیر-این روزها همه مرتبطین با صنعت قطعه سازی به اشکال مختلف خبر از حال و روز خراب قطعه سازان می دهند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۹ آبان ۹۷

همگان به نوعی با تذکر و فریاد هشدار می دهند که اگر فکری اساسی به حال این صنعت نشود باید شاهد توقف تولید و بیکاری هزاران صنعتگر در قطعه سازی کشور و به تبع آن،افت تولید خودرو باشیم.

صنعت خودرو با اشتغال بالای ۱۳۰ هزار نفر و قطعه سازی با چندین برابر این جمعیت، از ارکان مهم صنعت در کشور به حساب می آیند که کم توجهی به معضلات آنان می تواند خسارت سنگینی برای کشور به بار آورد. گزارش ها حکایت از آن دارد که در صنعت قطعه سازی‌میانی در کشور ۵۵۰ هزار نفر اشتغال دارند که از ابتدای سال ۹۷ تا کنون دست‌کم ۷۰ واحد آن به تعطیلی کشیده شده و قریب به ۳۰ هزار نفر تعدیل شده اند و این روند همچنان ادامه دارد.

برخی کارگاه های قطعه سازی نیز مرخصی های چند ماهه به پرسنل خود داده اند تا تکلیف صنعت قطعه سازی مشخص شود. تداوم این روند مناسب نیست و نشانه هایی که از صنعت قطعه سازی به دست می رسد حکایت از حال و روز خراب این صنعت دارد. قطعه سازان مهمترین مشکلاتشان را عدم وصول مطالباتشان از خودرو سازان، اصلاح نشدن قیمت قطعه، مشکلات تامین مواد اولیه و ارز و فقدان واردات اعتباری ( یوزانس) ذکر می کنند.

به عبارتی،صنعت قطعه سازی از موج اول بیکاری عبور کرده و وارد موج دوم شده است و اگر وزارت صمت به سرعت فکری به حال آن نکند،بزودی وارد بحران جدی خواهد شد. در زنجیره تامین خودرو قریب به ۱۵۰۰ قطعه ساز ، قطعات مورد نیاز خودرو های تولید داخل را تامین می کنند. شایسته است تا پیش از اینکه بحران جدیدی برای صنعت قطعه سازی کشور بروز کند، مسئولان به داد این صنعت برسند.

پاسخ دادن