به سیل زدگان مازندران وام بلاعوض پرداخت می‌شود

معاون اول رئیس جمهوری: استانداران مازندران و گلستان همه امکانات را برای جبران خسارت سیل زدگان به کار گیرند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازشمال نیوز، استاندار مازندران با اشاره به وقوع سیلاب بی‌سابقه در بیست سال اخیر گفت: مردم نگران نباشند و تسهیلات بلاعوض به سیل‌زدگان مازندران از فردا آغاز می‌شود و بنابراین مردم نگران نباشند.

جهانگیری با بیان این که همه امکانات برای کمک به سیل زدگان به کار گرفته شود، تاکید کرد: استانداران و دستگاه‌های اجرایی آماده مقابله با حوادث طبیعی باشند.

 جهانگیری روز سه شنبه در گفت وگوهای تلفنی جداگانه با استانداران گلستان و مازندران ضمن دریافت گزارش آخرین وضعیت سیل و خسارات وارده به این دو استان، افزود: لازم است همه امکانات استان برای کمک به مردم و جبران خسارات بکار گرفته شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه همه استانداران و دستگاه های اجرایی باید در ایام نوروز آمادگی و پیش بینی های لازم برای مواجهه با حوادث طبیعی را انجام دهند، خواستار برنامه ریزی دقیق برای خدمت رسانی مناسب به مسافران نوروزی در روزهای آغازین سال شد.
استانداران مازندران و گلستان نیز در این مکالمه تلفنی گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده برای کاهش خسارات ناشی از سیل ارائه کردند و از آمادگی کامل برای ارائه خدمات لازم به مسافران نوروزی خبر دادند.

Related image

سیلاب بی‌سابقه استان در ۲۰ سال اخیر

احمد حسین‌زادگان شامگاه سه‌شنبه در حاشیه بازدید از محورهای سیل‌زده مازندران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خسارات سیلاب دیروز در مازندران به بخش‌های زیربنایی، کشاورزی و ابنیه مردم استان خسارات بالایی وارد کرده که در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: تاکنون این حجم آب و سیلاب را در مازندران نداشتیم و با توجه به حجم خسارت وارده ناشی از سیلاب به مردم استان کمتر توجه‌شده مازندران در اطلاع‌رسانی اخبار سیلاب از سوی رسانه ملی مظلوم واقع شده است.

استاندار مازندران با ابراز اینکه “کنار سیلاب، ریزش و رانش کوه را در محورهای مواصلاتی داشتیم”، تصریح کرد: وضعیت دسترسی راههای مواصلاتی استان بدون مشکل بوده و ترافیک به‌صورت نیمه‌سنگین و سنگین در همه محورهای اصلی استان برقرار است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های میاندورود، نکا، گلوگاه، سیمرغ و ساری کانون بحران سیل بودند، اعلام کرد: بالغ بر ۱۲ شهرستان درگیر سیلاب اخیر شدند.

حسین‌زادگان با اظهار اینکه در حوزه ورود سیلاب دپوی روان‌آب به روستاهای بخش شمالی استان آبگرفتگی شدیدی حادث شده است، افزود: بسیاری از تأسیسات زیربنایی، برق و آب و مخابرات شهرستان‌های درگیر سیلاب از دیروز قطع شده بود.

استاندار مازندران با ابراز اینکه در حوزه برق ۱۰ هزار مشترک دچار قطعی شده که ۷۰ درصد این قطعی‌ها رفع شده است، تصریح کرد: در ارتفاعات ارتباط فرعی هنوز برقرار نشده و برق ساکنان آن مناطق هنوز وصل نشده است.

وی اضافه کرد: راهداری، بنیاد مسکن، مردم، بسیج و سپاه برای مهار سیلاب پای کار آمدند و میزان خسارات سیلاب برآورد و اطلاع‌رسانی می‌شود.

حسین‌زادگان با اشاره به نگرانی مردم از کم‌توجهی مسئولان به آنان، گفت: خوشبختانه اعتبارات خوبی توسط دولت به ما ابلاغ شده و به‌صورت تنخواه از فردا به سیل‌زدگان پرداخت و تسهیلات بلاعوض و معیشتی نیز به مردم اعطا می‌شود.

سیلاب حدود ۱۵۰میلیارد تومان در استان گلستان خسارت وارد کرد

استاندار گلستان گفت: برآورد اولیه از خسارات ناشی از سیلاب ۲ روز اخیر در استان گلستان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان است.

سید مناف هاشمی عصر امروز در بازدید از آخرین وضعیت سدهای گلستان و بوستان و همچنین رودخانه گرگان‌رود اظهارداشت: برآورد اولیه از خسارات ناشی از سیلاب ۲ روز اخیر در استان گلستان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۳ میلی‌متر باران در گنبدکاووس و کلاله باریده است و این با ۵۰ درصد بارندگی سالانه این شهرستان‌ها برابری می‌کند.

استاندار گلستان اظهار کرد: در تماس با استانداران سمنان و خراسان‌شمالی ، شاهد همکاری این استان‌ها برای امدادسانی در مناطق مختلف بوده‌ایم.

هاشمی اظهارداشت: تلاش داریم مانع ورود روان‌آب‌ها از خراسان شمالی به استان شویم و این آب‌ها را به‌سمت آب‌بندان‌ها و زمین‌های کشاورزی هدایت کنیم.

استاندار گلستان گفت: تلاش داریم آب‌ها را از گنبدکاووس تا آق‌قلا به‌سمت مزارع کشاورزی هدایت کنیم تا مانع ورود آب به شهرهای آق‌قلا، بندرترکمن و گمیشان شویم.

آمادگی ۱۴ سالن برای اسکان اضطراری مردم گنبدکاووس/ تخلیه روستاهای پایین‌دست سد گلستان و حاشیه رودخانه‌ها

Image result for ‫تصاویر سیلاب مازندران‬‎

 معاون استاندار و فرماندارویژه گنبدکاووس گفت: با توجه به شرایط خاص و ویژه شهرستان در پی تداوم بارش‌های چندروز اخیر ۱۴ سالن ورزشی برای اسکان اضطراری در این شهرستان آماده شد.

عبدالقدیر کریمی در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت سد گلستان اظهارداشت: شکستگی سد گلستان شایعه‌ای بیش نیست و نگرانی ما در حال حاضر سرریز شدن آب سد گلستان است. تلاش می‌کنیم تا روستاهای پایین‌دست سد گلستان از سکنه خالی شود.

وی افزود: از همه اهالی روستاهای پایین‌دست سد گلستان و روستاهای حاشیه رودخانه‌های اطراف گنبدکاووس تقاضا داریم که محل زندگی خود را تخلیه کرده و به مکان‌های امن‌تر بروند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس بیان داشت: ۱۴ سالن ورزشی و تعداد قابل توجهی از مساجد و مدارس را که از شرایط خوبی برای اسکان برخوردار بودند آماده اسکان اضطراری برای مردم کردیم.

وی ادامه داد: در روستاها نیز مکان‌هایی مانند مدارس، مساجد و سالن‌های ورزشی برای اسکان اضطراری در نظر گرفته شده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: از ساعت ۳ بامداد امروز متوجه اوضاع وخیم سد گلستان و سرریز شدن آب آن شدیم. جلساتی را برای انجام کارهای کارشناسی در راستای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی تشکیل دادیم.

سدهای بوستان و گلستان سالم است؛ احتمال آبگرفتگی گنبدکاووس بر اثر سرریزشدن سدها وجود دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان با رد شایعات آسیب‌رسیدن به سدهای بوستان و گلستان گفت: آبگرفتگی شهرستان گنبدکاووس به‌علت سرریزشدن سدهای بوستان و گلستان دور از انتظار نیست و ستاد بحران برای کاهش خسارات حوادث احتمالی در حال بررسی موضوع است.

علی نظری در حاشیه جلسه ستاد بحران در جمع خبرنگاران اظهارداشت: آبگرفتگی شهرستان گنبدکاووس به‌علت سرریز شدن سدهای بوستان و گلستان دور از انتظار نیست و ستاد بحران برای کاهش خسارات حوادث احتمالی در حال بررسی موضوع است.

وی افزود: حجم ذخیره آب در سد بوستان ۳۷ میلیون مترمکعب و در سد گلستان ۴۸ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان اظهار کرد: هم‌اکنون در سد بوستان بیش از ظرفیت و در سد گلستان حدود ۲ برابر آب وارد شده و در حال ورود به شهر گنبدکاووس است.

نظری با بیان اینکه سد گلستان، سالم است و مردم آرامش خود را حفظ کنند، افزود: برای پخش سیلاب در دشت استاندار گلستان در جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران استان در گنبدکاووس مجوز ایجاد فیوز یا همان راه‌های فرعی انتقال آب را صادر کرده است.

از ساعاتی پیش شایعاتی مبنی بر ترک برداشتن سد گلستان و خطرات آن در فضای مجازی منتشر شده بود.

Related image

محور کرج ــ چالوس بازگشایی شد

 رئیس پلیس راه استان البرز از بازگشایی محور کرج ــ چالوس خبر داد.

سرهنگ رضا گودرزی  در کرج در مورد انسداد محور کرج ــ چالوس اظهار داشت: ریزش کوه در محدوده استحفاظی استان مازندران سبب مسدود شدن محور کرج ــ چالوس شده بود.

وی افزود: در حال حاضر محور با تلاش عوامل راهداری و امدادی مسیر بازگشایی شد و تردد در آن جریان دارد.

فرمانده پلیس راه استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر بار ترافیکی به‌سمت مازندران نیمه‌سنگین و در برخی مقاطع سنگین است، اضافه کرد: ترافیک در بزرگراه تهران کرج در محدوده گرمدره تا پل فردیس سنگین و از پل فردیس تا ترمینال شهید کلانتری دارای بار ترافیکی نیمه‌سنگین است.

پاسخ دادن