بوق های ممتد آرامش را از شهر گرفته!

بوق
اقتصاد برتر

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است هنگام پیاده روی و یا زمانی که قصد عبور از عرض خیابان را دارید رانندگان تاکسی با بوق زدن­ های ممتد اشاره می کنند که آیا قصد سوار شدن دارید یا خیر!

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ فروردین ۹۸

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است هنگام پیاده روی و یا زمانی که قصد عبور از عرض خیابان را دارید رانندگان تاکسی با بوق زدن­ های ممتد اشاره می کنند که آیا قصد سوار شدن دارید یا خیر! یا هنگامی که در کنار خیابان منتظر آشنای خود هستید از دور برای شما بوق می­زنند و  جلوی پای شما می­ایستند و خیلی مصر منتظر سوار شدن شما هستند!

یا هنگام ساعات اولیه صبح رانندگان سرویس مدارس، به جای اینکه زحمت پیاده شدن از خودرویشان را به خود بدهند و زنگ منازل دانش آموزان را بفشارند با بوق زدن های خلاقانه خود از داخل خودرو حضورشان را به آنان اعلام کرده و منتظر می مانند!

جدا از اینکه فرهنگ رانندگی ما با بوق زدن بی­مورد رانندگان گره خورده، باید توجه داشته باشیم که ایجاد چنین صداهای گوش خراشی  در سطح شهر بسیار آزاردهنده و مخل آسایش است.

به گفته سرهنگ علی‌اصغر شریفی، جانشین معاونت اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ، بوق زدن‌های بی­مورد جریمه ۳۰ هزار تومانی در پی خواهد داشت اما پلیس نسبت به اعمال جریمه بوق زدن غیرضروری سختگیری نمی کند!

شاید می توان گفت، علت اصلی جا افتادن این رفتار آزاردهنده در جامعه عدم برخورد پلیس با این دست از رانندگان است. انگار در ایران اگر جریمه نقدی در کار نباشد هیچکس خود را ملزم به رعایت قانون آن هم از نوع مقررات راهنمایی و رانندگی نمی­داند! و به این ترتیب بوق زدن به عنوان یکی از عادات بد رانندگان همواره آلودگی صوتی را در شهر ایجاد می کند.

بسیاری از استرس­ ها و سردردهایی که هنگام بازگشت به خانه دچارش می شویم به علت همین آلودگی های صوتی است که رانندگان در شهر بدون توجه به آزاردهنده بودن این اصوات دلخراش به سایر شهروندان تحمیل می کنند. چه خوب است به حقوق سایر شهروندان احترام بگذاریم و حتی اگر جریمه ای هم برای مخل آسایش شدن دیگران از جانب پلیس اعمال نمی شود دست به دست هم دهیم تا آرامش را به شهرمان باز گردانیم و رعایت حال سایر شهروندان را بکنیم.

*فاطمه سعادتی

پاسخ دادن