تاثیر تحریم های جدید آمریکا بر بازار ارز چیست؟

خزانه داری آمریکا یک شبکه کامل صرافی را با جا پاهای نسبتا مهم در دبی و ترکیه هدف حمله تحریمی قرار داده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، خزانه داری آمریکا یک شبکه کامل صرافی را با جا پاهای نسبتا مهم در دبی و ترکیه هدف حمله تحریمی قرار داده( البته وزن دبی شبکه به مراتب سنگینتر است و یک جور شبکه درهم( طلا)- لیر هدف قرار گرفته، شاید از جهاتی نمونه کوچکی شبیه شبکه رضا ضراب) کسانی با این استدلال که هدف قرار گرفتن یک شبکه حاکمیتی ارزی، توان واکنش و تزریق اسکناس یا حواله حاکمیت را تضعیف می کند، افزایش نرخ دو روز گذشته بازار آزاد را به این تحریم تازه ارجاع می دهند.

در این باره توضیحاتی قابل ارائه است:

۱️⃣از ابتدا تا انتهای سال ٢٠١٨ نقش دبی در نقشه ارزی ایران شدیدا کاهش یافته است. علل اصلی این کاهش تشدید فشار ابوظبی بر حضور مالی ایران در دبی بخصوص ظهور مبحث مالیات بر ارزش افزوده، پهن شدن تور CTFT در دبی بر علیه صرافان ایرانی و ظهور دینار به عنوان یک جایگزین مطمئن الصاق شده به دلار از دلایل مختلف این کاهش نقش هستند. همچنین در مسئله اسکناس هم اساسا خطوط دسترسی کاملا جدید و نسبتا بی سابقه ای نسبت به خط سنتی دبی ایجاد شده. به بیان دیگر این تحریم اگر چه بلحاظ حقوق در شدیدترین وجه خود( با تگ SDGT) اعمال شده در عمل یک دهم تحریم مشابه اعمال شده در اردیبشهت ٩٧( تحریم شامل صرافی خدمتی و غیره) هم ارزش ندارد.
اگر چه حجم عملکرد شبکه فوق از ٢٠١۶ یک میلیارد دلار براورد شده اما دلایل فوق ما را قانع می کند که حجم ماهانه این انتقالات شدیدا کاهنده بوده.

۲️⃣در واقع آمریکا چندان بی محابا ساختار مالی ایران را تحریم کرده که در خطوط اصلی چندان چیز قابل ذکری برای تحریم کردن نمانده.( یاداوری می کنم تمرکز دو ماه قبل روی خط فرعی کانادا را) و این امر شدت اثر هر تحریم تازه را شدیدا کم کرده.

۳️⃣چرا آمریکا با وجود علم به این موضوع مجددا تحریم می کند؟ بخشی از این موضوع به خاطرات شیرین امریکا از فروردین ٩٧ بر می گردد. ترکیب غیبت اداری بانک مرکزی با کمبود منابع و حمله موقت به یک خط انتقال اسکناس در ۶ فروردین ٩٧، جرقه ای را زد که ظرف ١٠ روز نرخ ارز را به ۶٣٠٠رساند و در ترکیب با معجزه ۴٢٠٠ نرخ ارز را تا ١٨ هزار تومان بالا برد.

دهه اول فروردین فرصتی است که با کاهش حجم معاملات واقعی و افزایش معاملات لفظی(در حضور اتاق های معاملاتی تلگرامی) فرصت مناسب برای جهش نرخ ارز با ایجاد یک “خبر بد واقعی ” فراهم می آید. فرصتی که بخوبی آمریکایی ها از ان در سال ٩٧ استفاده کردند.

با این حال فروردین ٩٨ بلحاظ سیاستگذاری فرسنگها با فروردین ٩٧ فاصله دارد. نه تنها بانک مرکزی غیبت اداری ندارد بلکه صرافی های بانکی با اعلام قبلی و حضور مستقیم رییس کل باز هستند. همچنین اتخاذ روش درست مداخله بخوبی ذخایر نقد بانک مرکزی را حفظ کرده و امکان مداخلات فوری را به عنوان یک سایه دائمی بالای سر معاملات لفظی حفظ کرده است.

مجموعا اگر چه با احتمال زیاد هدف آمریکایی ها از این تحریم( با علم به اثر کاهشی هر نوع تحریم درهمی در طی زمان) استفاده روانی از فضای فروردین ماه است اما حضور درست و کامل بانک مرکزی دلایل فاندامنتال چندانی برای تکرار تجربه فروردین ٩٧ را در بازار نقد باقی نگذاشته است.

اینجاست که باید مجددا تاکید کرد مهمتر از کنش تحریمی طرف مقابل، واکنش آگاهانه به تحریم است. نمی توانم تحسین خود را نسبت به فهم بانک مرکزی مبنی بر حضور کامل اداری در بازار ارز در روزهای تعطیل اول سال را پنهان کنم.

*صادق الحسینی/ کارشناس ارشد اقتصاد دانشگاه تهران/مولف کتاب اقتصاد ایران در تنگنای توسعه

پاسخ دادن