تبلیغات هم اصولی دارد!

اصول تبلیغات
اقتصادبرتر

وقتی تلفن زنگ زد و متوجه شدم که طرف داره تبلیغات مربوط به طراحی داخلی خونه رو توضیح می ده اونم با آب و تاب. گفتم بذار بگه برای خودش و لااقل پول تلفنش زیاد بشه.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸ اسفند ۹۷

منم که به کارام می رسم ولی لااقل دلم خنک می شه که هی هزینه کنه و بی نتیجه بهتره. بهرحال یاد می گیره که دیگه این بار تلفنی تبلیغ نکنه و وقت من و امثال من رو بگیره!

این مبلغ طراحی تا یک ربع ساعت داشت حرف می زد و منم گوشی رو گذاشته بودم روی اوپن آشپزخونه و مشغول درست کردن کتلت بودم! وسطاش هم یه یس و آل رایت تحویلش می دادم.. بله این قصه اونور آب اتفاق افتاده بود و فقط خواستم براش هزینه بتراشم که دیگه اینطوری تبلیغ نکنه. بهرحال وقت منم مهم بود…

هفته بعد دیدم یه نامه از طرف این شرکت تبلیغاتی برام ارسال شده. فکر کردم که کاتالوگی ، چیزی هست ولی با کمال تعجب دیدم یه چک به مبلغ ۲۰ دلار بابت گوش دادن به طرح تبلیغی این شرکت برام فرستادن! یعنی برای وقتی که براشون گذاشته بودم و فکر می کردن که با کمال دقت همه اش رو شنیدم با این هدیه نقدی ازم تشکر کرده بودن.

تو دلم تحسینشون کردم که لااقل اگه از این روشها برای تبلیغات استفاده می کنن و اصلا هم مطمئن نیستن که مخاطب مورد نیازش باشه بهرحال برای وقتی که برای گوش دادن صرف ، برای تبلیغاتشون گذاشتن ارزش قائل هستن… این یعنی تبلیغات اصولی و پرداخت هزینه بابت مزاحمت مخاطب.

همون چیزی که توی جامعه ما اصلا رعایت نمیشه. روزانه با دریافت کلی پیامک تبلیغی که تعدادشون محدودتر شده ولی هرگز قطع نمیشه مورد آزار قرار می گیریم. مخابرات یا مسئولین زیربطی که به شماره های سیم کارتهای مردم دسترسی دارن به فروش این اطلاعات اقدام کردن و دفاتر تبلیغاتی هم با دریافت حق دلالی به ارسال پیامک انبوه اقدام می کنن. درواقع هزینه اصلی رو مخاطبانی مثل من پرداخت می کنن و سودش به جیب بالادستی ها و مبلغین پیامک میره!!!

نه تنها تشکر و قدردانی نقدی از مخاطب بعمل نمیاد بلکه موجب آزار و اذیت روزانه آنها هم می شه. گذشته از پیامک های تبلیغی آزاردهنده، تبلیغات تلفنی از طرف متصدیان مبتدی که حتی گاهی بسیار بی ادب هم هستند به این تبلیغات مضر و وقتگیر اضافه شده.

و حتی گاهی پیامک صوتی تبلیغی روی تلفن های ثابت از همه بدتر هستند که مرتب وقت مخاطب رو می گیرن و  خسته کننده شده اند.

ای کاش مسئولین مربوطه یه فکر اساسی و کاربردی غیر از ” کاربر گرامی لطفا شماره ارسال کننده را به ۱۹۵ ارسال کنید!  “، در نظر گرفته و برای یافتن راهکاری اصولی تحقیق و بررسی کرده و چاره ای بیاندیشند.

*اکرم صدیقی-سردبیر سایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن