تحریم بنزین دیگر برای ایران معنایی ندارد

اقتصادبرتر

رئیس جمهوری گفت: امروز تحریم بنزین معنایی ندارد و ما نیازی به واردات بنزین نداریم.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شانا، حسن روحانی، رئیس جمهوری که امروز (یکشنبه، ۲۶ اسفندماه) به استان بوشهر سفر کرده است، در آیین بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی گفت: امروز، روز خوشحال‌کننده و مبارکی برای ملت ایران است و ضربه بسیار محکمی برای دشمنان به‌ویژه آمریکا بود که دست به کار تحریم غیرقانونی ایران زدند و فکر می‌کردند با این تحریم، مردم را در فشار قرار می‌دهند، اما ملت بزرگ و تاریخ‌ساز در همه مقاطع تاریخی به‌ویژه در این سال، ایستادگی و مقاومت خود را نشان داد.

وی افزود: از اینکه من پنج نوبت به منطقه پارس‌جنوبی سفر کردم و هر بار در این منطقه افتتاح بزرگی داشتیم، نشان آن است که ما مسیر پیشرفت و تعالی خود را به‌خوبی طی می‌کنیم. باید از همه کارگران، مهندسان، مدیران و تلاشگران که در ایجاد این ثروت ملی شریک بودند و همچنین شرکت‌های مختلف نفت و گاز و وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) که بار سنگین اجرا را به‌عهده گرفت سپاسگزاری کنم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه افتتاح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس و پالایشگاه بندرعباس مایه افتخار ما بود، تصریح کرد: از ابتدای دولت تا امروز تولید بنزین ما ۲ برابر شده که این مهم نشان‌دهنده ایثار همه ملت ایران به‌ویژه فعالان صنعت نفت است. تولید بنزین کشور از ۵۲ میلیون لیتر در روز به ۱۰۱ میلیون لیتر رسیده که به گفته وزیر نفت به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است و این افتخاری برای صنعت نفت ایران به شمار می‌آید.

روحانی عنوان کرد: ممکن است اگر بگوییم این مهم افتخاری برای دولت است عده‌ای خوش‌شان نیاید. ما آن را افتخاری برای ملت می‌دانیم، مسئولان از طرف مردم این بار مسئولیت را به‌عهده دارند. اینکه در پارس‌جنوبی از ۱۰ فاز اکنون به ۲۵ فاز رسیده‌ایم کار عظیم و بزرگی است. ما در سال ۹۲، ۱۰ فاز داشتیم و در این چند سال نیز ۱۵ فاز را اجرایی کرده‌ایم، روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز افزوده شد. این کار بزرگی است که قدرت ملی ما را نشان می‌دهد.

وی افزایش تولید گاز را نشانه قدرت بالای ملی ایران دانست و تصریح کرد: در زمینه تامین گازوئیل و بنزین و در فصل زمستان به واردات گاز نیازمند بودیم، اما در این چند سال در همه این بخش‌ها خودکفا شده‌ایم و روی پای خود ایستاده‌ایم. امروز کسی نمی‌تواند به ما زور بگوید. وقتی ما را تحریم کردند، تحریم بنزین را در صدر برنامه‌های خود قرار دادند، اما امروز تحریم بنزین معنایی ندارد و ما نیازی به واردات بنزین نداریم. وقتی مشاهده کردند که در زمستان به گاز نیاز داریم قیمت آن را ۹ برابر افزایش دادند، اما امروز روی پای خود ایستاده‌ایم.

تحریم‌های آمریکا جنایت علیه بشریت است

روحانی ادامه داد: سال ۹۷، سال سختی برای ملت ایران بود. وزیر نفت عنوان کرد که به دلیل تحریم‌های اقتصادی برطرف کردن مشکلات زیست محیطی منطقه با کندی انجام شد، به نظر من تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران، جنایت علیه بشریت است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه تحریم پیش از آنکه جنگ اقتصادی باشد نوعی جنگ روانی است، گفت: در سال ۹۲ که دولت تدبیر و امید آغاز شد قیمت کالاها و نرخ ارز پایین آمد، سرمایه‌گذاری آغاز شد، دلیل آن این بود که مردم به آینده امیدوار شدند.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران در برابر حرف ناحق آمریکا سرفرود نمی‌آورد، تصریح کرد: نباید بین خودمان فاصله بینداریم. اینکه ما مشکلی داریم مربوط به فرد خاص، مدیر خاص یا دولت خاصی نیست، از نظر زیربناهای اقتصادی مشکلات قدیمی داریم که تاثیرگذار است، اما در شرایط غیرعادی مدیریت سخت‌تر می‌شود.

روحانی عنوان کرد: اگر این مدیریت ضعیف بود چطور می‌توانست فازهای مختلف پارس‌جنوبی را افتتاح کند، یا تولید بنزین را به ۲ برابر افزایش دهد و به حفظ محیط زیست کشور کمک کند. در گذشته اتکای نیروگاه‌ها به سوخت مایع ۴۳ درصد بود، اما امروز این رقم به ۱۰ درصد رسیده است.

دستور برای تشکیل کمیته مقابله با مسائل زیست محیطی عسلویه

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مردم استان بوشهر از لحاظ زیست محیطی با مشکلاتی روبه‌رو هستند که باید برطرف شود، گفت: به وزیران نفت، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور می‌دهم پس از تعطیلات نوروز کمیته‌ای را تشکیل دهند و طرح خود را برای برطرف کردن مشکلات زیست محیطی منطقه به دولت ارائه کنند. مسئله سلامت برای ما بسیار مهم است، مردم استان بوشهر باید مثل مردم دیگر شهرها از محیط زیست سالم بهره‌مند باشند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه دشمنان همه تلاش خود را کردند تا کشور در سال ۹۷ توسعه‌ای نداشته باشد و دولت پروژه‌ها را روی زمین بگذارد، اما تاکنون ۳۴ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی پرداخت کرده‌ایم.

روحانی با اشاره به اینکه موفقیت افزون بر سرمایه و فناوری به عوامل دیگری نیز بستگی دارد، گفت: یکی از این عوامل اعتماد است، اینکه ما چند فاز پارس‌جنوبی را افتتاح کردیم و امروز نیز چهار فاز دیگر افتتاح شد نشان‌دهنده اعتماد مهندسان، کارگران، مدیران و … است. در دریا، خشکی، روی سکو و… قادر هستیم روی پای خود بایستیم که این نشانه پیشرفت ماست.

رئیس جمهوری به موضوع انضباط و دلسوزی در کار اشاره و عنوان کرد: از نظر ما کارگر ایرانی باید برتر از کارگران دیگر کشورها باشد، ما باید از آنها در ساعت کار، کیفیت کار و نحوه کار بهتر از آنها باشیم. اگر این موارد را به هم پیوند دهیم با تلاش و ابتکار می‌توانیم سال آینده سه فاز دریایی را به این مجموعه اضافه کنیم و این منطقه با ۲۷ فاز به فعالیت خود ادامه دهد.

وی در پایان از شرکت ملی گاز ایران به دلیل گازرسانی عظیم روستایی تشکر و قدردانی کرد و گفت: مردم قدر صنعتگران نفت و گاز خود را می‌دانند. اگر دولت و مردم در کنار هم باشند پیروزی‌ها زودتر در دسترس خواهد بود.

زنگنه: ۳ فاز دریایی پارس جنوبی تا میانه سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر نفت اظهار امیدواری کرد که سه فاز دریایی مربوط به فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ و ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی تا میانه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، ۲۶ اسفندماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی گفت: خوشحالم که این مهم در آستانه چند عید، میلاد امام جواد (ع) و مولی‌المتقین امیرالمومنین (ع)، عید نوروز و شصت‌ونهمین سالروز ملی شدن صنعت نفت اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۷۶ نخستین قرارداد توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی امضا و تا مردادماه ۸۴، بهره‌برداری فازهای یکم تا پنجم پارس جنوبی انجام شد، افزود: از سال ۸۴ تا ۹۲ نیز پنج فاز نیمه‌تمامی که تحویل دولت یازدهم شده بوده یعنی فازهای ۶، ۷ و ۸ و ۹ و ۱۰ تکمیل شد.

وزیر نفت با بیان اینکه فاز ۱۲ پارس جنوبی که معادل ۳ فاز استاندارد بود، در آخر سال ۹۳ و فازهای ۱۵ و ۱۶ نیز در آخر سال ۹۴ توسط رئیس جمهوری افتتاح شد، ادامه داد: در ۲۵ فرودین ۹۶، ۶ فاز متعارف افتتاح شد و امروز چهار فاز دیگر افتتاح می‌شود که در مجموع از نظر پالایشگاه ۱۵ فاز تا به امروز افتتاح شده است.

به گفته زنگنه، تنها فاز ۱۴ پارس جنوبی که معادل دو فاز استاندارد است باقی می‌ماند که تلاش ما این است مشکلات این فاز نیز برطرف شود و تا سال ۹۹ به بهره‌برداری برسد، اما تا میانه سال آینده ان‌شاءالله ما سه فاز دریایی را که مربوط به فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ و ۱۳ و ۱۴ است به بهره‌برداری می‌رسانیم.

برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی تا میانه ۹۸ به ۷۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد

وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک فاز دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی یعنی یک میلیارد فوت مکعب در درست بهره‌برداری است، اظهار کرد: با تکمیل طرح‌های در حال اجرا تا میانه سال آینده، برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی (به غیر از فاز ۱۱) به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

وزیر نفت، میانگین تولید واقعی سالانه گاز در سال ۹۱ را ۶۲۲ میلیون مترمکعب و میانگین ۱۰ ماه امسال را ۸۴۱ میلیون مترمکعب عنوان و تصریح کرد: با توجه به تقاضا، مجموع تولید گاز کشور در سال ۹۸ به ۸۸۰ میلیون مترمکعب و در سال ۹۹ به ۹۵۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید؛ تولید روزانه گاز ما به‌زودی به هزار میلیون مترمکعب می‌رسد.

زنگنه با بیان اینکه تولید در پارس جنوبی در آخر سال ۹۱ و ابتدای سال ۹۲، ۲۸۰ میلیون مترمکعب بوده است، گفت: هم اکنون میانگین برداشت گاز از این میدان مشترک به ۶۱۰ میلیون مترمکعب رسیده که دارای ظرفیت حدود ۶۶۰ میلیون مترمکعب است.

وی کاهش سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها را از آثار افزایش تولید گاز در پارس جنوبی دانست و افزود: سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها از ۴۳ درصد در سال ۹۲ به ۱۰ درصد در سال ۹۷ رسیده است.

به گفته وزیر نفت، از پارسال تاکنون نه گاز صنایع کم شد، نه محدودیت بود و نه حتی فشار گاز افت کرد. در هیچ جایی از ایران گزارشی مبنی بر افت فشار نداشتیم و بدون محدودیت علاوه بر تأمین گاز نیروگاه‌ها، صنایع و پتروشیمی‌ها، امسال رکوردی جدیدی در صادرات ثبت شد.

زنگنه با بیان اینکه پوشش گازرسانی کل کشور در سال ۹۷ به ۹۳ درصد رسید، اظهار کرد: گازرسانی روستایی ما به ۷۹ درصد پوشش کل جمعیت رسیده است، یعنی در اواسط سال ۹۸، از ۹۵ درصدی که تعهد پوشش ما در کشور بوده است، عبور می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه همکاران شرکت ملی گاز ایران به رئیس جمهوری قول گازرسانی به ۱۰ روستا را در روز داده بودند، ادامه داد: امسال گازرسانی به ۳ هزار روستا انجام شد که مقداری فاصله را نیز به پای روزهای جمعه بگذارید.

وزیر نفت به کاهش مداوم مقدار گازهای ارسالی به مشعل در پالایشگاه‌های اول تا پنجم پارس جنوبی که در آینده باز هم کاهش می‌یابد، اشاره و تصریح کرد: مهم‌ترین کار ما این است که به برکت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تا پیش از اعمال تحریم‌های جدید، دستگاه‌ها و تجهیزات زیست محیطی لازم را که از خارج به ما نمی دادند، وارد کنیم. دستگاه‌های SRU برای سولفورزدایی راه‌اندازی می‌شوند و به این ترتیب بخش اصلی نگرانی آلودگی زیست محیطی برطرف می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه پارس جنوبی نباید تنها در گاز دیده شود، گفت: در این سال‌ها ۳ هزار کیلومتر به خطوط اصلی انتقال گاز کشور افزوده شده است و ما با کمک این خطوط و ایستگاه‌ها توانستیم یک شبکه پایدار و مستحکم برای کشور تأمین کنیم.

وی ادامه داد: از اتفاق‌های مهم این است که به اتکای پارس جنوبی ما مجموعه‌ای از صنایع تعیین کننده را در پایین‌دست آن ایجاد کردیم که مهم‌ترین آنها پتروشیمی‌ها هستند.

بهره‌برداری از ۱۸ طرح پتروشیمی تا پایان دولت تدبیر و امید

وزیر نفت با اشاره به اینکه ۱۵ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۵.۶ میلیارد دلار و ارزش تولیدات ۵.۲ میلیارد دلار براساس پایه سال ۹۰ از سال ۹۲ تا ۹۷ به بهره‌برداری رسید، افزود: ۱۸ طرح دیگر پتروشیمی نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته زنگنه، پتروشیمی‌های ایلام، لرستان، ارومیه، مهاباد، شیراز، تخت جمشید پارس، ایزوسیانات‌های پتروشیمی کارون، کاویان، مروارید، انتخاب، کردستان، فاز سوم آمونیاک و اوره پردیس و متانول مرجان و سرویس‌های جانبی دماوند از جمله طرح‌های صنعت پتروشیمی است که در دولت تدبیر و امید افتتاح شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های متانول کاوه، فاز یک پتروشیمی بوشهر و فاز ۲ پتروشیمی ایلام تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند، افزود: با تکمیل طرح‌های پتروشیمی میاندوآب، کیمیای متانول خاورمیانه، کود شیمیایی لردگان، مسجدسلیمان، پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروکیمیای ابن سینا، آرتا انرژی و گچساران در این دولت، تحولی عظیم در صنعت پتروشیمی ایران ایجاد می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه محصولات نهایی صنعت پتروشیمی ایران در سال ۹۲، ۲۷ میلیون تن بوده که هم اکنون به ۳۱ میلیون تن رسیده است، گفت: با اجرای طرح‌های پتروشیمی یادشده، محصولات پتروشیمی کشور به ۵۲ میلیون تن می‌رسد، یعنی میزان آن نسبت به سال ۹۲ دو برابر می‌شود که ۹۳ درصد افزایش خواهیم داشت و جهش بزرگی روی می‌دهد.

تحقق ظرفیت تولید سالانه ۹۴ میلیون تنی محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

زنگنه اظهار کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی درسال ۹۲، ۵۶ میلیون تن بوده است که در سال ۹۶ به ۶۴ میلیون تن رسیده‌ایم و در سال ۱۴۰۰ به ۹۴ میلیون تن خواهیم رسید.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ به قیمت پایه ۹۰، ۱۸ میلیارد دلار ارزش تولیدات محصولات پتروشیمی بوده است، گفت: ارزش این محصولات در سال ۹۶ به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است و در سال ۱۴۰۰ به ۳۶ میلیارد دلار می‌رسد.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به افزایش تولید اتان از سال ۹۸ تا ۱۴۰۳ نسبت به مصرف آن، باید برنامه‌ریزی برای صادرات آن انجام دهیم. البته در سال‌های آینده واحدهای اتان کراکر وارد مدار می‌شوند و اتیلن تولید می‌کنند که می‌تواند در داخل مصرف شود.

افزایش ۲ برابری تولید بنزین در کشور

زنگنه با اشاره به پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان صنایع پایین‌دستی پارس جنوبی اظهار کرد: تولید بنزین در سال ۹۱، ۵۲ میلیون لیتر بنزین بوده که امسال به ۱۰۱ میلیون لیتر رسیده است و به راحتی به ۱۰۵ میلیون لیتر هم می‌رسد که این نشان از دو برابر شدن تولید بنزین در کشور دارد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۱، بنزین یورو در کشور تولید نمی‌شد، اما در امسال ۷۶ میلیون لیتر تولید بنزین یورو داریم، ادامه داد: تولید نفت‌گاز در کشور نیز ۱۲ درصد افزایش یافته است به طوری که از ۹۴ میلیون لیتر در سال ۹۱ به ۱۰۵ میلیون لیتر در سال ۹۷ رسیده است. همچنین تولید نفت گاز با کیفیت یورو از ۶ میلیون لیتر در سال ۹۱ به ۴۴ میلیون لیتر در روز رسیده است.

به گفته وزیر نفت، آنچه در صنعت انجام شده نماد تحقق اقتصاد مقاومتی است که بخش مهم این تحولات در دوران تحریم‌ها انجام شده است و ما حداکثر استفاده را برای حل مشکلات به‌ویژه در بخش محیط زیست صنعت نیز در دوران برجام داشتیم و در این دوران فرصتی برای نفس کشیدن و انجام کارهای بزرگ به دست آوردیم.

زنگنه به ساخت پایانه صادراتی جاسک اشاره کرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال ۹۹ این پایانه صادراتی فعال شود و برای نخستین بار نفت ایران از طریق مکران صادر خواهد شد.

مشعل‌های اصلی تا پایان دولت دوازدهم خاموش می‌شود

وی ادامه داد: براساس برنامه تلاش می‌شود که تا پایان دولت دوازدهم همه مشعل‌های اصلی خاموش و از سوختن گازهای همراه نفت جلوگیری شود.

وزیر نفت به رشد ۵ برابری افزایش تولید از میدان‌های مشترک در منطقه غرب کارون اشاره و تصریح کرد: تولید از این میدان‌ها از ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۳۵۵ هزار بشکه در سال ۹۷ خواهد رسید.

زنگنه افزود: امروزه نفت در خط مقدم جنگ با دشمن در تحریم‌هاست و نمی‌شود ما ارقام و اعداد و روش‌ها و برنامه‌های‌مان را افشا کنیم. این عامل فشار به من و همکاران است و چاره‌ای نداریم جز اینکه تحمل کنیم و پیش رویم، اما ما کارهای‌مان در بخش‌های مختلف بدون سر و صدا دنبال می‌کنیم.

وزیر نفت با تشکر از همه کارکنان و تلاشگران صنعت نفت و مردم این منطقه ادامه داد: صنعت نفت به تعهدهای خود در حوزه مسئولیت اجتماعی منطقه عمل کرده و بیش از هزار میلیارد تومان در این زمینه فعالیت داشته است که نمونه ساده‌ای از آن برگزاری کلاس‌های کنکور برای فرزندان مردم این منطقه بوده است.

پاسخ دادن