تحریم نفت ایران ضربه بزرگی به اقتصاد چین است

اقتصاد چین و تحریم نفتی
اقتصاد برتر

روزنامه ساوت چاینا هنگ کنگ می نویسد که تحریم نفت ایران و تمدید نشدن معافیت خریدهای نفتی از تهران ضربه بزرگی به اقتصاد چین محسوب می شود.


تهران- اقتصاد برتر- ۰۵ اردیبهشت ۹۸

 این روزنامه چینی نوشت: چین بزرگترین وارد کننده نفت دنیا است و تحریم نفتی ایران برایش یک خسارت جدی به حساب می آید به همین دلیل اعتراضات مکرر پکن را به این اقدام واشنگتن به دنبال داشته است.
روزنامه می نویسد: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به طور یکجانبه به توافق هسته ای که سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و شش کشور دیگر امضا شد، پشت کرد و بتدریج تحریم ها علیه ایران را که لغو شده بود، به مرحله اولیه بازگرداند.
ساوت چاینا خاطر نشان می کند: هنوز معلوم نیست این موضوع به گفت و گوهای تجاری چین و آمریکا نیز مرتبط شود اما مسلما روابط دو کشور بسیار پیچیده تر شده است.
گزارش تاکید می کند به هر دلیلی که آمریکا چنین تصمیمی گرفته باشد، باز هم قبول آن برای چین سخت خواهد بود این کشور اکنون به چالش کشیده شده است زیرا بشدت به انرژی نیاز دارد.
روزنامه از قول تحلیلگرانی چون شین کیم از مرکز گلوبال پلاتز آورده است که واکنش ایران به این اقدام آمریکا خیلی جدی و شدید خواهد بود و همانطور که اکنون هم تهدیدها به تنگه هرمز کشیده شده است و باید دید در این میان چین و هند چه اقداماتی صورت خواهند داد.
ساوت چاینا نوشته است اقدامی که آمریکا صورت داده است مسلما باعث خواهد شد تا در صورت کاهش عرضه نفت از سوی ایران، بازار بین المللی انرژی روزهای دشواری را در سال جاری میلادی پیش رو داشته باشد.
کاخ سفید دوم اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران که پیشتر به ۸ کشور داده بود را تمدید نکند.
این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه قرار گرفته و به نظر می رسد بر تعداد کشورهای معترض به این رویکرد افزوده خواهد شد.
ترامپ با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از ماه می، کشورهایی که به خواسته آمریکا عمل نکنند را به اعمال تحریم تهدید کرده است.
این در حالی است که اقدام یکجانبه آمریکا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده است بازار نفت با واکنش منفی به این تصمیم، شاهد افزایش سه درصدی بهای نفت بوده که بیشترین میزان افزایش در ۲۰۱۹ بوده است.

پاسخ دادن