تحلیل ارزی، ین ژاپن در سال ۲۰۱۹

درسال ۲۰۱۹، : پنج رویدادهای مهم قیمت ین ژاپن را دستخوش تغییر می کند .

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ دی  ۹۷

به گزراش اقتصاد برتر، در این سلسله مقالات پیش نگر روند قیمتی ارزهای مهم ، نفت ، طلا و بیت کوئن را برای سال ۲۰۱۹ مورد بررسی و مطالعه قرار می دهیم در مقالات گذشته روند قیمتی یورو ، دلار کانادا در سال ۲۰۱۹ اطلاع رسانی شد و اینجا پیش بینی قیمت ین ژاپن را بررسی می کنیم .
آنچه گذشت : سال ۲۰۱۸ برای این جفت ارز دلار امریکا ین ژاپن USDJPY بسیار پر نوسان بود ، تهدید کره شمالی از جانب ترامپ ، ورود امریکا به اقتصاد قوی ، سقوط مقطعی بازار سهام جهان بویژه آسیا ، بحران برگزیت ، جنگ لفظی امریکا و چین ، از جمله مهمترین عواملی بودند که سب نوسانات شدید در جفت ارز USDJPY شد . هر چند روند این نوسانات در بیشتر مواقع با ابهاماتی نیز همراه بود و بدرستی مسیر برای معامله گر مشخص نبود اما این جفت ارز برای کسب سودهای روزانه و هفتگی در صدر جدول جفت ارزها بودند . این جفت ارز بطور میانگین هزار پیپ ( واحد شمارش حرکت جفت ارز در بازار فورکس ) در سال ۲۰۱۸ نوسان داشتند . با در نظر گرفتن مبحث اقتصاد سنجی ، نوسان این جفت برای تشخیص روند اقتصاد جهانی دارای اهمیت است .

تحلیل فاندامنتال ۲۰۱۹ : پنج رویدادهای مهم قیمت ین ژاپن را دستخوش تغییر می کند : ۱ . شک و تردید : ادامه تردید بازار به افزایش نرخ بهره فدرال رزو امریکا در سال جدید سبب شده تا ین ژاپن افزایش قیمت را آغاز کند ، هر چند این احتمال نیز وجود دارد که فدرال رزو برای سال ۲۰۱۹ یک تا دو بار نرخ بهره را افزایش دهد . ۲ . شنبه یازده اسفند ۱۳۹۷ : در این روز آتش بس ۹۰ روزه چین و ایالات متحده به پایان می رسد هر نوع تصمیم گیری ترامپ بر بازار اثرات شدیدی می گذارد پبشنهاد می کنم در این روز پیگیر پیامهای توئیتری ترامپ باشید این پیام خاص درباره چگونگی ادامه روابط تجاری امریکا و چین ، برای هفته پیش روی آن می تواند حاشیه سود مناسبی برای شما ایجاد کند . ( البته ناگفته پیداست که چین توان جنگ تجاری با ایالات متحده را ندارد و بهمین دلیل بنده این رفتار طرفین را جنگ لفظی امریکا و چین می نامم . از سوی دیگر چین علی رغم رشد اقتصادی سالهای اخیر کماکان بخاطر ساختار استبدادی اش ، از حمایت مردمی برخوردار نیست ، اما در این جنگ لفظی می تواند به اندازه مناسب وقت بخرد ) . ۳ . روسیه : تحقیقات درباره مشارکت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری و چگونگی پیروزی ترامپ کماکان ادامه دارد و این ابزار کمکی برای دموکراتهاست تا قوی تر از گذشته برای انتخابات بعدی گام بردارند . هر نوع خبر و شایعه جفت ارز ین ژاپن دلار امریکا را دستخوش تغییرات قیمت می کند . ۴ . نمودار قیمتی اوراق قرضه : در سال ۲۰۱۹ این شاخص توسط سرمایه گذاران بدقت رصد می شود زیرا برخی رسانه ها از ورود ایالات متحده به رکود اقتصادی خبر داده اند البته تا اینجا این نظریه اثبات نشده است . شایعات در این باره به رشد قیمت ین ژاپن می انجامد . ۵ . شینزو آبه : نخست وزیر ژاپن در سال ۲۰۱۹ وارد هفتمین سال حکومت محافظه کارانه خود می شود و ممکن است در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی مقطعی در ژاپن ایجاد کند و این یعنی تقویت قیمت ین ژاپن . به احتمال زیاد آبه مرزهای کشورش رابروی کارگزان ماهر بیشتری باز کند تا جان تازه ای به جمعیت کهن سال ژاپن بدهد تا نیروی جوان ، رشد بیشتری برای اقتصاد ژاپن ایجاد نماید .

پیش بینی نهادهای مالی پولی برای USDJPY در سال ۲۰۱۹ : بانک TD هدف قیمتی را ۱۰۷.۰۴، بانک ING 105.04 ، بانک ملی استرالیا ۱۰۶.۰۴ ، رویال بانک کانادا ۱۲۵.۰۴ ، باانک CIBD عدد ۱۰۶.۰۴ ، بانک WestPack 125.04 اعلام نموده اند .

پیش بینی قیمت ۲۰۲۳ : اکنون که این مقاله به پایان می رسد قیمت جفت ارز USDJPY تقریبن ۱۱۰.۲۴ در حال نوسان است ، تعجب نمی کنم که شما مطالعه ادامه این مقاله را از اینجا به بعد کنار بگذارید زیرا بازار ارز بین الملل هر دقیقه و ثانیه نوسانات عجیب و حتی علمی هم دارد . اما دانستن اینکه روند کلی یک جفت ارز در بازه زمانی بلند مدت به کدام سمت است برای سرمایه گذاری سودمند است . با تمام تفاسیر میانگین قیمت این جفت ارز در سال ۲۰۲۳ می تواند ۱۲۰.۰۴ باشد . ناگفته پیداست که شما هر ثانیه بهتر است همه احتمالات را در نظر بگیرید این مقاله یکی از احتمالات پیش روی شماست .

*تحلیل علی حیدری-کارشناس ارز بین الملل-کاری از گروه رسانه ای اقتصاد برتر

پاسخ دادن