تحلیل پیش نگر دلار کانادا در سال ۲۰۱۹

دلار کانادا و نوسان قیمت آن در سال ۲۰۱۸ به مذاکرات نفتا و نوسان قیمت نفت هر لحظه واکنش نشان می داد و پنج رویداد مهم قیمت دلار کانادا را در سال ۲۰۱۹ دستخوش تغییر می کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر، در این سلسله مقالات پیش نگر روند قیمتی ارزهای مهم ، نفت ، طلا و بیت کوئن را برای سال ۲۰۱۹ مورد بررسی و مطالعه قرار می دهیم در مقاله گذشته روند قیمتی یورو دلار در سال ۲۰۱۹ اطلاع رسانی شد و اینجا پیش بینی قیمت دلار کانادا را بررسی می کنیم .
آنچه گذشت : دلار کانادا و نوسان قیمت آن در سال ۲۰۱۸ به مذاکرات نفتا و نوسان قیمت نفت هر لحظه واکنش نشان می داد و بطور میانگین ۱۴۰۰ پیپ ( واحد شمارش بازار ارز بین الملل ) نوسان داشت و سرانجام قرارداد نفتا با مذاکرات جدید به USMCA تغییر هویت داد .

تحلیل تکنیکال ۲۰۱۹ : این قسمت بررسی امواج الیوت در تایم فریم هفتگی است . روند جفت ارز USDCAD از سال ۲۰۱۱ صعودی است . در حال حاضر در حال ساخت موج پنجم است در صورت خوش بینی به رشد این جفت ارز هدف قیمتی ۱.۴۷۰۴ می باشد . اما در صورت عدم تحقق افزایش نرخ بهره امریکا این جفت ارز تا محدوده ۱.۳۰۷۴ نزول خواهند داشت .

تحلیل فاندامنتال ۲۰۱۹ :

 پنج رویداد مهم قیمت دلار کانادا را در سال ۲۰۱۹ دستخوش تغییر می کنند 

. ۱ . قرارداد نفتا به USMCA تغییر یافت اما تکلیف مرزهای جنوبی کانادا با ایالات متحده در ابهام است علی رغم حس پیروزی برای ترامپ این قرارداد جدید بخاطر افزایش تعداد دموکراتها در کنگره ممکن است تصویب نشد انتشار این خبر و شایعه هر لحظه سبب کاهش ارزش دلار کانادا در بازار جهانی ( فورکس ) می شود .

۲ . سقوط قیمت جهانی نفت ، ادامه این روند دولتهای فدرال کانادا و شل امریکایی را در کوتاه مدت به فکر کاهش عرضه می اندازد اما در حال حاضر سقوط نفت یعنی کاهش قیمت دلار کانادا .

۳ . انتخابات ماه اکتبر : جاستین ترودو در اکتبر ۲۰۱۵ برنده انتخابات شد و در حرکتی لیبرال کشت و مصرف ماری جوآنا را قانونی کرد . از سویی دیگر جاستین بخاطر فعالیتهای محیط زیست با دولتهای محلی بیش از حد مبارزه کرد و این مسئله بر تعداد آرا اثر گذار است . هر چند نتیجه پیروزی حزب لیبرال او یا حزب راست محافظه کار می تواند نوسانات لحظه ای شدید در بازار ایجاد کند اما در پایان برد هر کدام از دو حزب برای بازار خنثی است ، زیرا اقتصاد کانادا در وضعیت ثبات قرار دارد و نیازمند محرک های فوق العاده مثل رفتارهای پوپولیستی نیست .

۴ . مهاجرت : برخلاف دولت امریکا ، دولت فعلی لیبرال جاستین مرزهای خود را به روی کارگران ماهر باز گذاشته است زیرا معتقدند که این نوع کارگران به روند رشد اقتصادی کمک می کنند طبق پیش بینی بدلیل فشارهای ترامپ بر مهاجران مرز مکزیک ، در سال ۲۰۱۹ مرزهای کانادا بیشتر بروی مهاجران باز خواهد بود .

۵ .استیفان پولوز ، این مرد رئیس بانک مرکزی کاناداست و با تمام وجود برای رونق اقتصاد کانادا تلاش کرد . افزایش مداوم دستمزدها به احتمال بانک را ترغیب می کند تا دوبار در سال جدید نرخ بهره را افزایش دهد و این یعنی رشد آرام ارزش دلار کانادا در کنار هیاهوی اقتصاد آشفته جهان .

پیش بینی نهادهای مالی پولی برای USDCAD در سال ۲۰۱۹ : 

بانک ING هدف قیمتی را ۱.۲۰۰۴ ، بانک ملی استرالیا ۱.۲۴۰۴ ، رویال بانک کانادا ۱.۲۸۰۴ ، بانک CIBD عدد ۱.۳۴۰۴ اعلام نموده اند . بانک ملی کانادا میانگین نوسان قیمت جفت ارز دلارامریکا دلار کانادا را برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ عدد ۱.۳۰۰۴ ، سه ماهه دوم ۱.۲۷۰۴ ، سه ماهه سوم ۱.۲۷۰۴ و سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ رقم ۱.۲۸۰۴ و برای سه ماه اول سال ۲۰۲۰ عدد ۱.۳۰۰۴ در گزارش مالی خودش ارائه کرده است .

پیش بینی قیمت ۲۰۲۳ : اکنون که این مقاله به پایان می رسد قیمت جفت ارز USDCAD تقریبن ۱.۳۶۴۴ در حال نوسان است ، تعجب نمی کنم که شما مطالعه ادامه این مقاله را از اینجا به بعد کنار بگذارید زیرا بازار ارز بین الملل هر دقیقه و ثانیه نوسانات عجیب و حتی علمی هم دارد . اما دانستن اینکه روند کلی یک جفت ارز در بازه زمانی بلند مدت به کدام سمت است برای سرمایه گذاری سودمند است . با تمام تفاسیر میانگین قیمت این جفت ارز در سال ۲۰۲۳ می تواند ۱.۲۹۹۴ باشد . ناگفته پیداست که شما هر ثانیه بهتر است همه احتمالات را در نظر بگیرید این مقاله یکی از احتمالات پیش روی شماست .

*تحلیل علی حیدری-کارشناس ارز بین الملل-کاری از گروه رسانه ای اقتصاد برتر

پاسخ دادن