تحولات ونزوئلا: از اقدامات عجیب اروپا تا تصمیم گوترش

رشد اقتصادی ونزوئلا منفی ۳۵ درصد خواهد شد

اتحادیه اروپا بار دیگر بر برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا تاکید کرد. شماری از کشورها نیز در اقدامی شتابزده، گوایدو را رئیس‌جمهور خواندند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر در حالیکه اوایل امروز ضرب‌الاجل تعیین شده برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا پایان یافت و درخواست اتحادیه اروپا توسط نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا رد شد، اتریش، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، پرتغال، اسپانیا و هلند، خوآن گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

مایا کوجیان جیک، از سخنگویان اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران گفت: من بار دیگر بر موضع اتحادیه اروپا تاکید می‌کنم که این موضع کاملا آشکار بوده و توسط ۲۸ عضو اتحادیه تایید شده است. ما خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری معتبر، شفاف و آزاد در ونزوئلا هستیم.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند، انتظار می‌رفت اتحادیه اروپا بعد از پایان ضرب‌الاجل تعیین شده به طور رسمی در یک بیانیه مشترک، گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت شناسایی کند اما ایتالیا مانع از صدور این بیانیه رسمی شد.

روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر اعلام کرده‌اند، نیکولاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

در همین راستا دبیر کل سازمان ملل اعلام کرده است که در هیچ یک از کارگروه های تشکیل شده برای بحث درباره بحران ونزوئلا شرکت نخواهد کرد تا اعتبار سازمان در این مسئله حفظ شود.

به گزارش یورونیوز آنتونیو گوترش روز دوشنبه ۴ فوریه به رسانه‌ها گفت تصمیم گرفته است تا در نشست گروه‌های دخیل شرکت نکند تا در صورت درخواست طرفین از این سازمان برای یافتن راه حل سیاسی، اعتبار این سازمان محفوظ باشد.

اظهارات گوترش در حالی بیان می شود که روز دوشنبه از سویی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بررسی بحران در ونزوئلا گرد هم آمدند و از سوی دیگر گروهی از کشورهای آمریکای جنوبی به همراه کانادا موسوم به «گروه لیما» در نشستی مشترک راهکارهای افزایش فشار بر دولت مادورو را بررسی کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در مراسم گشایش این اجلاس از اختصاص ۵۳ میلیون دلار کانادا به مردم ونزوئلا خبر داد.

در این نشست مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و هلگا اشمیت، از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، نیز از طریق ویدئو کنفرانس حضور داشتند.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، در اجلاس گروه لیما در اتاوا از طریق ویدئو کنفرانس حاضر شد.

کشورهای عضو اتحادیه پیشتر درباره نحوه موضع گیری در قبال وضعیت ونزوئلا اختلاف نظر داشتند.

شماری از این کشورها درباره بدعت تازه به رسمیت شناختن یک رهبر خودخوانده محتاط بودند و ترجیح می دادند تصمیم درباره به رسمیت شناختن رهبر مخالفان، تصمیمی در سطح ملی و وابسته به نظر هر کشور باشد تا نظر تمام کشورهای عضو اتحادیه.

ایرلند نیز با ایتالیا در جریان بررسی قطعنامه مشترک هم نظر بود. وزیر خارجه این کشور در پاسخ به این سوال که آیا رهبر مخالفان را به رسمیت خواهد شمرد یا نه، گفت: «خیر، موضع ما شفاف است. ما خواهان انتخاباتی آزاد و منصفانه هستیم تا مردم تصمیم دموکراتیکشان را در ونزوئلا بگیرند.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، دانمارک، استونی، لهستان، اسپانیا، پرتغال، جمهوری چک و اتریش پیشتر در روز دوشنبه خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند.

همچنین در جلسه روز دوشنبه اتحادیه اروپا وضع تحریم های بیشتر بر دولت ونزوئلا مورد بحث قرار گرفت.

کارملو آبلا، وزیرخارجه مالت، با اشاره به اینکه تحریم نفتی فعلا در دستور کار نیست، گفت تحریم ها در مرحله اولیه بیشتر افراد را دربرخواهد گرفت.

وزارت خارجه ونزوئلا در واکنش به اقدام روز دوشنبه اعضای اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور در روابط دیپلماتیکش با آن دسته از کشورهای اروپایی که رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته اند، بازنگری به عمل خواهد آورد.

در این بیانیه آمده است که کاراکاس «از این لحظه روابط دوجانبه اش را با این دولت ها به طور کامل مورد بازنگری قرار خواهد داد، تا زمانی که آنها از حمایت از طرح‌های کودتایی دست بردارند.»

به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور تا کنون حدود ۴۰ نفر کشته و ۸۵۰ تن زندانی شده‌اند.

پاسخ دادن