ترامپ برای سفر به ترکیه دعوت شد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سال آینده به دعوت رجب طیب اردوغان همتای ترک خود به آنکارا خواهد آمد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از آناتولی،ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه امروز بعد از ظهر طی یک نشست خبری در آنکارا اظهار داشت: «تماس تلفنی ترامپ و اردوغان در تاریخ ۱۴ دسامبر یک گفتگوی تاریخی بود. تبدیل خواسته های رئیس جمهور ترکیه، به فرمان و رهنمود سیاسی بسیار مهم است. دونالد ترامپ سال ۲۰۱۹ به دعوت رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به ترکیه خواهد آمد».

ادامه اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این کنفرانس خبری به شرح زیر است:

-این هفته هیئتی نظامی از آمریکا به ترکیه می آید و درباره هماهنگی لازم با همتاهای ترک خود مذاکره خواهند کرد. رئیس جمهور‌ ما صراحتا اعلام کرد که ترکیه و آمریکا برای شکست داعش و پاکسازی منطقه نیاز به گروه تروریستی پ.ی.د/ ی.پ.گ ندارند.

-ترکیه و آمریکا می‌توانند ثبات را در منطقه برقرار کنند. بدین ترتیب اقدام مهمی جهت حفظ یکپارچگی سوریه انجام داده و همچنین مساله پ.ی.د/ ی.پ.گ/ پ.ک.ک که تبدیل به مشکلی در روابط آنکارا-واشنگتن شده است را حل می‌کنیم. این پیشنهاد جدیدی نیست، چون پیشتر نیز مطرح شده است، ولی برای نخستین شاهد اجرای آن هستیم.

-دوازده نقطه دیده‌بانی در منطقه ادلب داریم. بر اساس توافق سوچی حضور نظامی خود در این منطقه را تقویت می‌کنیم. نیروهای ما در ادلب باقی می‌مانند. با کمک نیروهای بومی امنیت و ثبات را در حومه ادلب برقرار خواهیم کرد.

-عقب‌نشینی، ضعف و توقف در مبارزه با داعش به هیچ وجه مطرح ندارد. ترکیه، مبارزه با تروریسم را قاطعانه ادامه خواهد داد. بحث تایید یا اجازه از اسرائیل و هیچ کشور دیگری در این زمینه مطرح نیست.

-تاکنون اجازه نقض حقوق بین‌المللی (در منطقه مدیترانه شرقی) را نداده‌ و در آینده نیز نخواهیم داد. شاهد وضعیت عادی در بازارهای مالی به معنی مثبت و پویا هستیم.

-آغاز مکانیسم (خروج آمریکا از سوریه) نتیجه گفتگوی تلفنی و موثر رئیس جمهور ترکیه در تاریخ ۱۴ دسامبر با ترامپ است که او را به اتخاذ این تصمیم واداشت.

-درهای ترکیه را به روی خرید پاتریوت نبسته‌ایم. هزینه و محتوای پیشنهاد (آمریکا) مهم است. ترکیه می‌تواند این موضوعات بررسی کند.

پاسخ دادن