ترامپ به دنبال آشوب در خاورمیانه

حمید صدیقی- سردبیر اقتصاد برتر-این روزها رژیم صهیونیستی گستاخانه کشورهای‏های منطقه از جمله ایران و سوریه را تهدید به حمله نظامی می‏کند و حملات خود به سرزمین‏های اشغالی را افزایش داده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۲ شهریور ۹۷

مواضع اخیر «نتانیاهو» بخشی از برنامه مشترک «ترامپ» و نتانیاهو برای افزایش تنش در خاورمیانه است. کارشناسان معتقدند وضعیت داخلی ترامپ و نتانیاهو آنقدر در هم ریخته که حتی سیاستمداران نزدیک به ترامپ نیز از وی زبان به انتقاد گشوده‏اند و معتقدند سیاست‏های رئیس جمهوری آمریکا نه تنها باعث سربلندی آمریکا نشده بلکه، موقعیت داخلی و بین‏ المللی واشنگتن را به مخاطره انداخته است .

انتقاد از ترامپ به جایی رسیده که مراسم خاکسپاری «مک کین»، هم حزبی همراه وی نیز به مراسمی چالشی علیه ترامپ تبدیل می‏شود و علاوه بر «اوباما» رئیس جمهوری دمکرات پیشین آمریکا «جورج بوش» رئیس جمهوری اسبق نیز علیه ترامپ سخنرانی می‏کند و دختر مک کین نیز سیاست‏های ترامپ را به باد شدیدترین انتقادها می‏گیرد و اعلام می‏کند پدرم وصیت کرده  ترامپ در مراسم خاکسپاری وی شرکت نکند.

صدها انتقاد مشابه دیگر از سیاست‏های داخلی و خارجی ترامپ این روزها در رسانه‏های ملی و بین‏المللی آمریکا دیده می‏شود که همه آنها نشان‏ دهنده عدم همراهی افکار عمومی نخبگان آمریکا با سیاست‏های داخلی و خارجی ترامپ است.

در کنار انتقادات سیاسی، کارشناسان اقتصادی نیز پیش بینی می‏کنند، اقتصاد آمریکا تحت سیاست‏های غلط ترامپ افت خواهد کرد؛ کما اینکه بازار سهام «وال استریت» این روزها با هر تصمیم چالش برانگیز ترامپ با نوسان و افت ارزش سهام مواجه شده است.

در چنین شرایطی ترامپ به شدت نیازمند فرافکنی برای تحت الشعاع قرار دادن اوضاع وخیم داخلی و خارجی آمریکاست و تنها کسی که می‏تواند وی را از این چالش نجات دهد نتانیاهو معلم سیاسی ترامپ است که با اقدامات خود می‏تواند خاورمیانه را به آشوب کشیده تا ترامپ در آشفته بازار منطقه از شر انتقادات داخلی و خارجی نجات پیدا کند. به همین دلیل نتانیاهو قصد دارد خاورمیانه را وارد مرحله جدیدی از تنش کند و این روزها در مراسم مختلف از ادبیات خشونت باری علیه ایران، سوریه، لبنان، عراق و گاهی روسیه استفاده می‏کند تا نسبت به وضعیت داخلی و خارجی ترامپ فرافکنی نماید.

در این شرایط سیاستمداران فعال در خاورمیانه خصوصا در سوریه، عراق، لبنان و یمن باید مراقب نقشه جدید ترامپ – نتانیاهو برای افزایش تنش در منطقه باشند و تحولات این روزهای  منطقه را با حساسیت دنبال کنند و اقدامی نکنند که تعریف آن بازی در میدانی باشد که رژیم صهیونیستی برای به آشوب کشاندن منطقه و کمک به ترامپ طراحی کرده است.

روسیه که در شرایط کنونی نقش فعال‏تری در منطقه ایفا می‏کند باید اقدامات مهار کننده برای محدود سازی رژیم صهیونیستی انجام دهد و مانع اقدامات چالش برانگیز اسرائیل در منطقه شود زیرا وضعیت خاورمیانه بگونه ‏ای است که یک جرقه بی‏موقع می‏تواند انبار باروتی را منفجر کند و همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجا که اقدامات نتانیاهو می‏تواند موقعیت روسیه در منطقه خصوصا سوریه و عراق را نیز به مخاطره بیندازد ، روسیه می‏تواند در مهار رژیم صهیونیستی نقش اساسی ایفا کند.

پاسخ دادن