ترامپ دستور ایجاد سرفرماندهی فضایی آمریکا را صادر کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۷ آذر به پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، فرمان داد که سرفرماندهی فضایی را تشکیل دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از آسوشیتدپرس، هدف از این طرح سازماندهی بهتر و پیشرفت عملیات نظامی در فضا است که هزینه آن طی پنج سال آینده حدود ۸۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانی در مرکز فضایی کندی در فلوریدا گفت: «امروز دوران جدیدی از امنیت ملی آمریکا در فضا آغاز می‌شود».

هدف از این برنامه ایجاد یک سرفرماندهی جدید برای سازماندهی عملیات فضایی، تسریع پیشرفت‌های فنی و یافتن راه‌های بهتر برای حفاظت از دارایی‌های آمریکا در فضا از جمله تعداد کثیر ماهواره‌هایی است که نیروهای مسلح این کشور برای جهت‌یابی، ارتباطات و شنود از آنها استفاده می‌کنند.

راه‌اندازی سرفرماندهی فضایی آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که نگرانی در مورد اقدامات روسیه و چین برای مختل کردن، از کار انداختن و نابودی ماهواره‌های آمریکا افزایش یافته است.

تشکیل این سرفرماندهی با برنامه دیگر رئیس‌جمهوری آمریکا برای ایجاد یک نیروی مسلح مستقل تحت عنوان «نیروی فضایی» ارتباط ندارد ولی گام اول در آن مسیر تلقی می‌شود.

بیانیه صادر شده از سوی دولت در مورد روند پیچیده و طولانی تجدید سازمان واحدهای فضایی بخش‌های مختلف نیروهای مسلح آمریکا و سازماندهی آنها در یک تشکیلات واحد توضیح چندانی ارائه نمی‌دهد.

به گفته یک مقام دولت آمریکا، در این طرح حدود ۶۰۰ نفر از پرسنل واحدهای فضایی بخش‌های مختلف ارتش در یک تشکیلات واحد سازماندهی خواهند شد و در سال‌های آینده هزار پرسنل دیگر به آن افزوده می‌شود.

یک سخنگوی پنتاگون گفت تشکیل سرفرماندهی فضایی «گام بسیار مهمی در مسیر تقویت قابلیت‌های فضایی و دفاع از منافع امنیت ملی آمریکا و مهار دشمنان است. این سرفرماندهی رزمی هدایت عملیات فضایی و پیشرفت تاکتیک‌ها و فناوری‌های لازم را برعهده خواهد داشت».

او افزود وزارت دفاع کار روی تنظیم پیش‌نویس یک لایحه قانونی برای عملی کردن طرح رئیس‌جمهوری برای ایجاد یک نیروی مسلح فضایی را ادامه خواهد داد.

گام بعدی در سال آینده تعیین فرماندهان این نهاد از جمله یک ژنرال چهار ستاره و یک معاون خواهد بود.

هزینه این طرح در بودجه سال مالی ۲۰۲۰ منظور خواهد شد که جزئیات آن در فوریه ۲۰۱۹ اعلام می‌شود.

پاسخ دادن