ترامپ: شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده‌ایم

اقتصاد برتر

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا برجام را  توافق بسیار وحشتناک با ایران خواند و گفت: شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده‌ایم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ آذر ۹۷

به گزارش وبسایت کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه پنجشنبه ۱۵ آذرماه با اشاره به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران بار دیگر تاکید کرد که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

دونالد ترامپ که در مراسمی به مناسبت عید حنوکای یهودیان در کاخ سفید صحبت می کرد، گفت: ما از توافق بسیار وحشتناک با ایران خارج شدیم. توافقی که اصلا نمی بایست حاصل می شد و شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده‌ایم. تنها تعداد کمی از کشورهای جهان چنین تحریم‌هایی علیه آنها اعمال شده است.

به گزارش اقتصاد برتر، ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت آمریکا را از توافق شش قدرت جهانی با ایران موسوم به برجام خارج کرد و در اواسط مرداد و آبان ماه امسال تحریم‌های تعلیق شده در نتیجه برجام را دوباره اجرایی کرد.

بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران بخشی از تلاش وسیع دولت دونالد ترامپ برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از برنامه هسته‌ای و موشکی خود به علاوه قطع حمایت از گروه‌های نیابتی تهران در یمن، سوریه، لبنان و سایر نقاط خاورمیانه است.

به گزارش وبسایت کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تصریح کرد: ما نباید هرگز اجازه بدهیم ایران به سلاح هسته‌ای یا بمب اتمی دست یابد. ما نمی توانیم اجازه دهیم که مهم ترین دولت حامی تروریسم در جهان به سلاح هسته ای دست یابد.

دونالد ترامپ تاکید کرد: ما نمی توانیم به کشوری که شعار مرگ بر آمریکا سر می دهد و هموار می‌گوید می‌خواهد اسرائیل را از بین ببرد، اجازه دهیم به مرگبارترین سلاح جهان دست یابد. ما هرگز نمی گذاریم چنین اتفاقی روی دهد.

به گزارش اقتصاد برتر، این در حالی است که مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی می گویند، «فعالیت‌های هسته‌ای ایران همواره صلح‌آمیز بوده و هست» و هدف این برنامه دست‌یابی به تکنولوژی تولید انرژی است.

حمایت از اسرائیل

دونالد ترامپ در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن تاکید بر حمایت ازاسرائیل به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: دولت من همواره در کنار اسرائیل خواهد ایستاد.

یهودیان یک ملت قدرتمند و با شکوه، یک دموکراسی پر رونق در قلب خاورمیانه و یک نور امید به همه جهان ایجاد کردند! دولت من همواره با دوست و شرافت گرامی ما، دولت اسرائیل ایستاده است.

رییس‌جمهوری آمریکا ۱۵ آذر ۱۳۹۶ اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم را صادر کرد.

این اقدام دونالد ترامپ خشم فلسطینی ها را درپی داشت.فلسطینیان و بخش بزرگی از جامعه جهانی تاکید دارند که بخش شرقی اورشلیم، بیت‌المقدس، که از ۵۱ سال پیش در کنترل اسرائیل است، باید پایتخت کشوری باشد که برای فلسطینیان برپا می‌شود.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن