ترامپ مانع دستیابی چین به قدرت برتر 2050

ترامپ مانع دستیابی چین به قدرت برتر 2050
اقتصادبرتر

بلومبرگ می نویسد: برنامه شی جین پینگ رئیس جمهور چین قبل از جنگ تجاری با آمریکا برای تبدیل چین به یکی از پیشرفته ترین اقتصادهای جهان تا سال 2050 بسیار بلند پروازانه بود.

تهران – اقتصادبرتر – 23 مرداد 98

با افزایش فشار دونالد ترامپ ، چالش های ساختاری پیش روی اقتصاد 14 تریلیون دلاری چین – از جمله سطح رکورد بدهی ، آلودگی زیست محیطی کنترل نشده و افزایش پیری جمعیت ، احتمال اینکه این کشور را در دام خطر”کشوری با درآمد متوسط” گرفتار کند بسیار زیاد است. اکنون چشم انداز رییس جمهور چین  برای تبدیل این کشور به قدرت برتر جهان تا 2050 بیشتر به یک آرزو تبدیل شده و این کشور قبل از رسیدن به سطوح توسعه در جهان ثروتمند ، با رکود مواجه می شود.

                                                                           منبع: دفتر ملی آمار ، بلومبرگ

*رشد تولید ناخالص داخلی چین پیوسته رو به کاهش است

اقتصاد دانان می گویند، دولت چین می تواند با افزایش مصرف داخلی ، آزاد سازی بازارها و افزایش قدرت تکنولوژیکی کشور، از این سرنوشت جلوگیری کند. مایکل اسپنس ، برنده جایزه نوبل ، استاد دانشکده تجارت دانشگاه استرن ، در نیویورک ، می گوید: تنها پنج کشور در حال توسعه با حفظ سطح بالای رشد از سال 1960 ، به کشوری پیشرفته تبدیل شده اند و این برای چین آسان نخواهد بود. صندوق بین المللی پول چالش رئیس جمهور شی را مهم دانست. در گزارش سالانه صندوق درباره اقتصاد چین آمده است ، اگر توافق نامه تجاری محقق نشود ، چشم انداز بلند مدت این کشور آسیب خواهد دید. چرا که  “دسترسی چین به بازارهای خارجی و فناوری به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت .”

به نظر می رسد احتمال توافق تجاری درکوتاه مدت کم است. پس از آنکه ترامپ ، به تازگی تهدیدی غافلگیرانه برای اعمال تعرفه های جدید برای 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی داشت ، پکن با اعلام متوقف کردن خرید محصولات آمریکایی و اجازه به کاهش ارزش یوان تا ضعیف ترین سطح از سال 2008 نسبت به این تهدید واکنش نشان داد. دولت ترامپ طی چند ساعت عقب نشینی کرد و رسماً چین را به عنوان یک عامل تنظیم ارز معرفی کرد. کاخ سفید بر سر تصمیم خود برای اعطای معافیت به شرکت های آمریکایی که خواهان انجام  معاملات تجاری با شرکت فناوری هوآوی هستند باقی ماند. دولت چین با افزایش اعتراضات ضد دولتی در هنگ کنگ روبروست ، این درحالی است که چین آماده می شود تا مراسم هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق را در اول اکتبر ( 9 مهر 98 ) جشن بگیرد.جف مون ، دستیار پیشین تجارت آمریکا در امور چین گفت: دریافت هر گونه امتیازانحصاری از سوی چین تا اوایل ماه اکتبر( مهر ) بعید است. مون گفت: “هر نشانه ای از ضعف برای رهبران چین غیرقابل قبول است.”

  • نشریات چین ، اعتماد بنفس تزریق می کنند

یکی از علایمی که نشان می دهد روابط بین چین و آمریکا به سرعت وخیم شده ، این است که برخی رسانه های دولتی در چین این احتمال را مطرح کردند که پکن ممکن است تجارت با این کشور را به طور کامل قطع کند. نشریات تحت رهبری حزب کمونیست در حالی که اعتماد به نفس خود را نسبت به سیستم اقتصادی چین و انعطاف پذیری آن برای مقابله با چالش های بیرونی نشان می دهند ، سعی در برانگیختن حس ناسیونالیستی در هفته های اخیر داشته اند. دولت چین از قدرت کافی برخوردار است تا در کوتاه مدت ، مانع از سقوط رشد اقتصاد خود به کمتر ازسطح 6٪ شود که هدف سالانه دولت است. پیش بینی اقتصادی بلومبرگ نشان می دهد ، بانک مرکزی امسال نرخ بهره را کاهش خواهد داد ، در حالی که استاندارد چارتر، بر این باور است که این امر می تواند تا حدودی بعنوان محرک مالی درنیمه دوم سال 2019 عمل کند.

“شی” در مقابله با چالش های بلند مدت چین پیشرفت هایی داشته است. برای مثال کمپین خروج دوساله به برخی بازارها ، به بدهی کشور کمک کرده است ، در حالی که اصلاحات سختگیرانه تری طی سالهای اخیر برای صنایع آلاینده در نظر گرفته شده اما بخش خدمات چین بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی را برعهده دارد.

  • چین در حال تغییر خدمات

                                                                        منبع: دفتر ملی آمار

*سهم بخشهای عمده در تولید ناخالص داخلی چین

چین میلیاردها دلار برای  توسعه صنعت با تکنولوژی پیشرفته در بخش مسکن صرف کرده است وهمگام با غرب در مناطقی با بکارگیری هوش مصنوعی و وسایل نقلیه برقی  پیش می رود. رییس جمهور چین طی سخنرانی اکتبر  2017 خود، چشم انداز بلند مدت برای اقتصاد چین را ترسیم کرد و قول داد تا سال 2035 برای رسیدن به وضعیت قدرت های بزرگ به ابتکاری ترین کشورها بپیوندد. با این وجود ، جنگ تجاری باعث دور شدن چین از برخی اهداف ” شی ” برای کشورش شده است. بارزترین نمونه: در لیست سیاه قرار گرفتن هواوی ، که باعث تهدید قهرمان ملی چین می شود ، زیرا طرح های تراشه های محلی هنوز به اندازه کافی پیچیده نیستند تا بتوانند جایگزین نمونه های فناوری های آمریکایی شوند.

پردیس هواوی در شنژن

برت هوفمن ، مدیر موسسه شرق آسیا در دانشگاه ملی سنگاپور می گوید: ” دسترسی به فناوری پیشرفته و پیچیده تر برای چین دشوار خواهد بود.” اما در عین حال انگیزه های قوی تری دارد تا به توسعه اکوسیستم فناوری اقدام کند. چین با چگونگی انجام این کار سرعت رشد فناوری را تعیین خواهد کرد.  “

  • بدهی و جمعیت دو چالش اصلی چین

بدهی و جمعیت دو چالش بزرگ جدید چین است. براساس اعلام انستیتوی دارایی بین المللی ، بار بدهی چین با وجود فعالیت های آن همچنان رو به افزایش است و با افزایش 3/3 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول ، یکی از بالاترین نسبت ها در بین کشورهای در حال توسعه است. براساس داده های جمع آوری شده توسط سازمان ملل ، پیش بینی می شود جمعیت کارگر این کشور تا سال 2050 حدود 20٪ کاهش یافته و به 718 میلیون نفر برسد. در حالی که تولید ناخالص داخلی سرانه چین از سال 2000 ده برابر افزایش یافته و به حدود 10 هزار دلار در سال جاری رسیده است ، هنوز هم نسبت به آمریکا و سنگاپور که از سال 1960 بعنوان یکی از پنج اقتصاد برجسته در جهان از آن یاد شده و در حدود 65000 دلار تولید ناخالص داخلی دارد در جایگاه پایین تری است.

  • گسترش سریع اقتصاد چین

اقتصاد چین در حال حاضر سریعتر از همتایان ثروتمند خود در حال گسترش است ، اما منافع آن در حال کاهش است. به گزارش استاندارد چارتر، رشد سه ماهه دوم  چین به 6.2٪ کاهش یافته است که ضعیف ترین سرعت رشد طی 27 سال اخیر محسوب می شود. تخمین زده می شود اگر تعرفه های تهدیدی ترامپ از اول سپتامبر ( 10 شهریور ) به مرحله اجرا درآید ، می توانند 0.3٪ از امتیاز سالانه گسترش چین را کاهش دهند.  دولت چین تلاش دارد از طریق ابتکار عمل و سایر پیمان های معاملاتی تجاری ، ثبات خارجی کشور را متنوع کند اما همچنان حدود 20٪ از صادرات چین به آمریکا اختصاص دارد. میشل لام ، اقتصاددان بزرگ چین  در هنگ کنگ می گوید ، “تنش های تجاری آمریکا و چین مطمئناً انتقال را سخت می کند و چین سهم بازار صادرات را از دست می دهد و گسترش فناوری از آمریکا به چین کند می شود. اما تنش های کنونی فرصتی را برای سیاست گذاران فراهم می کند تا با اصلاحات فشار بیشتری وارد کنند.

*اکرم صدیقی. سردبیر اقتصاد برتر

پاسخ دادن