ترامپ: مراقب ایران باشید

اقتصادبرتر

ترامپ در توئیت‌هایی از ارزیابی دستگاههای اطلاعاتی آمریکا در مورد خطرات ناشی از ایران انتقاد کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، وی گفت: «به نظر می رسد افراد اطلاعاتی در مورد خطرات ایران به شدت منفعل و خام هستند. آنها در اشتباه هستند! وقتی من رئیس جمهوری آمریکا شدم، ایران همه جای خاورمیانه و فراتر از آن مشکل درست می کرد. از زمان پایان دادن به توافق هسته ای فاجعه بار با ایران، آنها بسیار فرق کرده اند…»

اقتصادبرتر

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۰ بهمن یک‌سری توئیت درباره گزارش روز سه‌شنبه نهادهای امنیتی آمریکا نوشت که «شاید این نهادها باید به مدرسه بروند».

وی افزود: «به نظر می‌رسد وقتی پای خطر ایران به میان می‌آید اطلاعاتی‌ها افرادی منفعل و ساده هستند. آنها اشتباه می‌کنند».

گرچه رئیس‌جمهوری آمریکا در گذشته نیز از نهادهای اطلاعاتی آمریکا خشمگین شده بود ولی این نخستین بار است که به طور علنی از دستگاه‌های امنیتی تحت امر خود انتقاد می‌کند.

 ترامپ در یکی از توئیت‌های روز چهارشنبه خود نوشت: «وقتی من رئیس‌جمهور شدم ایران در سرتاسر خاورمیانه و ورای آن در حال مشکل‌آفرینی بود. از زمان خروج از توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، آنها بسیار متفاوت شده‌اند ولی همچنان منبع بالقوه خطر و درگیری هستند».

اقتصادبرتر

وی افزوده است: «آنها در حال آزمایش موشکی (هفته گذشته) و بیشتر هستند، و در حال نزدیک شدن به پرتگاه. اقتصادشان در حال فروپاشی است، تنها چیزی که باعث عقب‌نشینی‌شان می‌شود. درباره ایران مراقب باشید. شاید نهادهای اطلاعاتی باید به مدرسه برگردند!»

نهادهای اطلاعاتی آمریکا روز ۹ بهمن در ارزیابی تازه خود از تهدیدهای جهانی که به کمیته اطلاعاتی سنا ارائه شد، درباره ایران گفته بودند که تهران «در حال حاضر فعالیت کلیدی مرتبط با توسعه سلاح هسته‌ای» را دنبال نمی‌کند ولی در عین حال برنامه موشکی ایران در سال ۲۰۱۹ را همچنان تهدیدی برای خاورمیانه می‌دانند.

جینا هاسپل، مدیر سی‌آی‌ای، در این نشست گفت که ایران به رغم خروج آمریکا از برجام به تعهداتش در چارچوب آن پایبند بوده است.

وی گفت: «آنها در حال حاضر از نقطه نظر فنی [به برجام] پایبندند».

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، نیز با اشاره به پایبندی ایران به برجام گفت ادامه این روند باعث شده است که زمان لازم برای تولید مواد مورد نیاز به منظور ساخت یک سلاح هسته‌ای از چند ماه به حدود یک سال افزایش یابد.

گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره ایران برخلاف ارزیابی رئیس‌جمهوری ایالات متحده درباره خطر هسته‌ای ایران است که یکی از دلایل وی برای خروج از برجام در اردیبهشت امسال بود.

پاسخ دادن