ترزا می در آستانه کناره‌گیری از قدرت

نخست‌وزیر انگلیس در پی از دست دادن مهار برکسیت اعلام کرد چنانچه توافقش در پارلمان این کشور رای بیاورد در مذاکرات مرحله بعد خروج از اتحادیه اروپا حضور نخواهد داشت و از سمتش کناره‌گیری خواهد کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بی بی سی، ترزا می، در پی از دست دادن مهار برگزیت اعلام کرد چنانچه توافقش در پارلمان رای بیاورد در مذاکرات مرحله بعد برکسیت حضور نخواهد داشت و از سمتش کناره‌گیری خواهد کرد.

تنها دو روز به پایان مهلت دو ساله انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا باقی مانده است، اما هیچ چشم انداز روشنی در روند اجرای برگزیت مشاهده نمی‌شود.

ترزا می که به گفته ناظران سخت‌ترین و پرچالش‌ترین هفته کاری خود را سپری می‌کند در پی افزایش فشار‌ها درون و برون حزب حتی شماری از اعضای کابینه اش گفت: می‌دانم درخواست‌ها برای راه جدید و یک رهبر جدید در روند مذاکرات برکسیت افزایش یافته است بنا براین در مرحله بعدی برکسیت حضور نخواهم داشت و کناره‌گیری می‌کنم، اما نخست لازم است که توافق برکسیت به سرانجام برسد.

بنا بر خبر‌های درز کرده از نشست ویژه نخست‌وزیر انگلیس با نماینگان حزب محافظه کار خانم می‌از هم حزبی هایش خواسته با رای دادن به توافقش او را در به سرانجام رساندن برکسیت یاری دهند و سپس او با انجام مسئولیت تاریخی اش از سمت نخست‌وزیر ی کناره‌گیری خواهد کرد.‌

می با کناره‌گیری ، پس از دیوید کامرون دومین نخست‌وزیر ی خواهد بود که با برکسیت کار او به استعفا کشیده می‌شود ضمن اینکه دو وزیر برکسیت نیز با استعفا، قربانیان دیگر برکسیت به شمار می‌روند.

امروز و پیش از بررسی و رای گیری بر سر پیشنهاد‌های هشت گانه نمایندگان پارلمان انگلیس برای رهایی از بن بست برکسیت استیون بارکلی، وزیر برکسیت از قصد نخست‌وزیر برای رای گیری بر سر توافقش برای سومین بار در پارلمان خبر داد. موضوعی که رئیس مجلس انگلیس در واکنش به آن، گفت: در شرایطی این تصمیم اجازه طرح در پارلمان را خواهد داشت که تغییر اساسی در آن پدید آمده باشد.

مهلت دوساله انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا جمعه نهم فروردین پایان می‌یابد. اگر توافق نخست‌وزیر در آخرین ساعات باقی مانده تصویب نشود اتحادیه اروپا دو هفته به انگلیس وقت داده طرح جدید یا جایگزین ارائه کند، در غیر این صورت باید ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) این اتحادیه را بدون توافق ترک کند و اگر توافق دولت با اتحادیه اروپا رای بیاورد انگلیس تا ۲۲ ماه مه فرصت خواهد داشت بر سر دوره گذار مرحله پس از جدایی با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

این مدت پایان مهلت تمدید شده اتحادیه اروپا برای انگلیس است و زمانی است که انتظار می‌رود در صورت رای آوردن توافق نخست‌وزیر او استعفا کند. به گفته مقامات اقتصادی انگلیس، چنانچه این کشور بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کند خسارتبارترین گزینه و شرایط را پذیرفته است. به گفته سیاستمداران انگلیسی، این کشور با بزرگترین چالش پس از جنگ جهانی دوم روبرو شده است.

هیچ یک از طرح های جایگزین برگزیت به اکثریت نرسید

هیچ یک از هشت گزینه ای که نمایندگان پارلمان بریتانیا به عنوان طرح جایگزین برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) پیشنهاد کرده بود از حمایت کافی برخوردار نشده اند.

درخواست برای یک اتحاد گمرکی با اتحادیه اروپا با ۲۷۲ رای در مقابل ۲۶۴ رای رد شد و درخواست برای انجام همه پرسی برای تایید هرگونه توافقی بر سر برگزیت هم با ۲۹۵ رای در مقابل ۲۶۸ رای شکست خورد.

استیون بارکلی، وزیر برگزیت دولت ترزا می نخست وزیر، گفت که نتایج رای گیری امروز این نظر دولت را تایید می کند که توافقی که خان می با اتحادیه اروپا به دست آورده بود – اما در پارلمان رد شد – “بهترین گزینه” است.

او به نمایندگان گفت روشن است که “راه ساده ای برای حرکت به جلو” وجود ندارد.

طرح جایگزین حزب کارگر برای خروج از اتحادیه اروپا – از جمله “هماهنگی نزدیک” با بازار واحد اروپا و حفاظت از حقوق کارگران – هم با ۳۰۷ رای در مقابل ۲۳۷ رای شکست خورد.

پنج پیشنهاد دیگر از جمله حمایت از یک خروج بدون توافق، طرح به اصطلاح بازار مشترک ۲.۰، پیشنهادی برای ماندن در ناحیه اقتصادی اروپا و متوقف کردن فرآیند برگزیت با ابطال ماده ۵۰، جملگی از کسب اکثریت آرا باز ماندند.

سر اولیور لتوین، نماینده حزب محافظه کار که بر فرآیند بی سابقه آرای “استمزاجی” نظارت داشت، گفت که فقدان رای اکثریت برای این پیشنهادها “مایوس کننده” است.

او گفت که اعضای پارلمان فرصت خواهند داشت روز دوشنبه بار دیگر برای رسیدن به اجماع تلاش کنند، اما افزود که اگر توافق نخست وزیر ترزا می پیش از آن رای بیاورد، دیگر نیازی این کار نخواهد بود.

تاکنون همه طرح های برگزیت که دولت خانم می بر سر آنها با اتحادیه اروپا به توافق رسیده در پارلمان این کشور رد شده است که آخرین آنها روز ۱۲ مارس بود.

جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه خانم می با اتحادیه اروپا رأی داده اند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

در سوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقد بودند توافقنامه به دست آمده توسط دولت کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصاً نگران بودند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث می‌شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

قول  ترزا می

پیشتر در روز چهارشنبه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، وعده داد آماده است به محض تصویب توافقنامه خروج کشورش از اتحادیه اروپا، برگزیت، کناره‌گیری کند.

او گفته در صورت تصویب توافقنامه پیشنهادی او در پارلمان دیگر برای ادامه گفتگوها میان دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر کار باقی نخواهد ماند.

با وجود این، بر اساس اظهارات نمایندگان محافظه‌کاری که در این جلسه با خانم می حضور داشته‌اند او تاریخ دقیقی برای کناره‌گیری از قدرت مشخص نکرده است.

تصمیم خانم می تنها دو روز پس از اقدام بی‌سابقه نمایندگان پارلمان بریتانیا صورت گرفته که طی آن با هدف جلب حمایت اکثریت اعضا از یک راه حل جایگزین برای برگزیت، به انتقال قدرت تصمیم‌گیری در این زمینه از نخست وزیر به مجلس عوام رای داده‌اند.

پاسخ دادن