تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا؛ اهداف و پیامدها

سپاه پاسداران
اقتصادبرتر

در چند روز گذشته یک طرح ضد ایرانی در محافل آمریکایی مطرح شده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار می‌دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، در چارچوب این طرح ایالات متحده آمریکا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که طبق قانون اساسی یکی از ارکان نظامی و دفاعی کشور است را در لیست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا وارد خواهد کرد.

 بحث تروریستی خواندن سپاه توسط ایالات متحده آمریکا اولین بار در شهریور ۱۳۹۶ مطرح شد که در آن مقطع زمانی با تصویب قانون ضد ایران، روسیه و کره شمالی موسوم به کاتسا، مسکوت گذاشته شد.

جروزالم پست: اعلام سپاه به عنوان سازمانی تروریستی ضربه بزرگی به اقتصاد رو به افول ایران خواهد زد

 این اولین بار است که واشنگتن شاخه نظامی یک کشور را سازمانی تروریستی می‌خواند.

 دکتر «راز زیمت» از موسسه INSS در تل آویو می‌گوید از خسارتهای سنگین به دنبال این تصمیم حرف زده می‌شود اما وی مطمئن نیست تمام بیزینس‌ها و تجارت‌خانه‌های وابسته به سپاه به این راحتی شناسایی شوند.

دکتر «الداد پاردو» از دانشگاه عبری اورشلیم معتقد است تحریم‌های مدنظر ترامپ یکسالی است شروع شده و شاید حرکت جدید باعث ترس تاجران از معامله با بسیاری از ایرانی‌ها شود.

 به گفته وی از نگاه خارجی‌ها عاقلانه نیست در چنین کشوری که به طور مستقیم از سوی آمریکا تحریم می‌شود، سرمایه‌گذاری کرد.

سؤالی که وجود دارد این است که دولت ایالات متحده آمریکا از طرح مجدد این موضوع چه اهدافی را دنبال می‌کند و این اقدام چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟

عملیات روانی مقام های آمریکایی همزمان با دستور ترامپ علیه سپاه

⚫️تایم آمریکا به نقل از مقام آمریکایی از هشداری خبر داده که همزمان با درج نام سپاه پاسداران در فهرست [سازمان های تروریستی خارجی] FTO وزارت خارجه آمریکا اعلام می شود. این هشدار و آماده باش به سفارت خانه ها و کنسولگری های آمریکا اعلام می شود.

تایم توضیح داده که چنین هشداری در آغاز حمله آمریکا به عراق هم صادر شده است!

تحلیل و ارزیابی

۱️⃣ نخست باید دانست که وزارت خزانه‌داری آمریکا قبلاً مجموعه کاملی از تحریم‌ها را علیه اعضا و نهادهای زیرمجموعه سپاه در چارچوب لیست معروف به SDN اعمال کرده است و درج نام سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی که وزارت خارجه آمریکا تهیه می‌کند و تحت عنوان FTOs شناخته می‌شود، تأثیر عملیاتی چندانی نخواهد داشت.

۲️⃣ با توجه به عدم تأثیر عملیاتی، مشخص است که آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال بهره‌برداری از ابعاد روانی و رسانه‌ای اقدام خود هستند تا اولاً مجموعه خصومت ورزی‌های علیه ایران را کامل کنند و ثانیاً صف متحدان ضد ایرانی خود را منسجم‌تر کنند.

۳️⃣ مهم‌ترین پیامدهای اقدام آمریکایی‌ها شامل دو مورد می‌شود:

 با این اقدام، اعتبار سیاست آمریکایی‌ها در برخورد با موضوع تروریسم بیش‌ازپیش نزد دیگر کشورها و افکار عمومی بین‌المللی به‌ویژه منطقه غرب آسیا خدشه‌دار می‌شود. چرا که نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه علیه تروریسم به‌ویژه گروه تکفیری داعش غیرقابل انکار است.

به‌عنوان یک اقدام متقابل و منطقی سپاه پاسداران نیز می‌تواند رویه مشابهی را در مورد ارتش ایالات متحده و نیروهای تحت امر اتخاذ کرده و به‌ویژه در سطح منطقه‌ای با آن‌ها مانند عناصر گروه تروریستی داعش برخورد کند.

هشدار ظریف درباره اقدام احتمالی آمریکا در قرار دادن سپاه در لیست تروریستی

آنها که منافع نتانیاهو را به منافع کشورشان ترجیح می دهند و همواره توطئه نام گذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان “سازمان تروریستی خارجی” را دنبال کرده اند، کاملا از عواقب این سیاست برای نیروهای آمریکا در منطقه آگاه اند. در واقع، آنها به دنبال کشاندن آمریکا به یک باتلاق هستند. ترامپ باید تا فاجعه دیگری برای آمریکا خلق نشده این حقیقت را درک کند.”

بیانیه نمایندگان مجلس در حمایت قاطع از سپاه پاسداران

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیانیه ۲۵۵ نماینده مجلس در حمایت قاطع از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را قرائت کرد.

۱۴ طرح جدید مجلس برای مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از ۱۴ جدید طرح این کمیسیون برای مقابله با اقدامات تروریستی آمریکایی‌‌ها خبر داد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌‌های این کمیسیون برای مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا و در واکنش به تهدید آمریکایی‌ها برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، گفت: طرح گنجاندن نام نظامیان آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی به همراه طرح‌‌های دیگری در دستورکار کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار گرفته که این همان طرح حمایت از سپاه پاسداران است.

وی افزود: در این طرح نظامیان آمریکایی در منطقه، مترادف با گروه‌های تروریستی نظیر داعش قلمداد می‌شود؛ البته در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی نیز مقرر شد که ۱۴ طرح در کمیسیون امنیت ملی در جهت مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا تصویب و تدوین شود.

رئیس کمیسیون امنیت مجلس با اشاره به جزئیات ۱۴ طرح مجلس برای مقابله با اقدامات تروریستی آمریکایی‌‌ها، اظهار داشت: براساس این طرح‌ها، دولت، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مختلف ملزم به مقابله، خنثی‌‌سازی، شفاف‌سازی و بخشی هم افشاگری در مورد آمریکا می‌شوند.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: به عنوان مثال موضوع نقش آمریکایی‌ها در تروریسم سایبر، بیوتروریسم، جلوگیری از ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به آسیب‌دیدگان و سیل‌زدگان ایرانی، مقابله با تأمین دارو و غذای مورد نیاز مردم ایران، کشتار مردم یمن و مواردی از این دست، جزو طرح‌هایی است که مقرر شده تدوین و تصویب آنها در کمیسیون امنیت ملی مجلس آغاز شود.

وی تصریح کرد: این ۱۴ طرح در قالب دیپلماسی رسمی و هم دیپلماسی عمومی مطرح است و برای دولت الزام ایجاد می‌کند، این طرح‌ها را در کمیسیون توافق کردیم و امروز هم با مرکز پژوهش‌های مجلس و دستگاه‌های مرتبط جلسه داریم که این طرح‌ها به سرعت در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت مجلس در پایان به ذکر نمونه‌ای از طرح مجلس برای مقابله با آمریکایی‌‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: مثلا طرح نقش آمریکایی‌ها در تروریسم سایبر از طریق وزارت ارتباطات، بیوترویسم مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت است که برای آنها الزام ایجاد می‌شود.

در صورت اعلام سپاه به عنوان سازمان تروریستی، FATF از دستور کار خارج خواهد شد

سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
اگر آمریکایی ها سپاه پاسداران را که از دل مردم ایران برآمده تروریستی اعلام بکند، دیگر بحث FATF و CFT هیچ معنایی نخواهد داشت و قطعا از دستور کار خارج می‌شود.
این اقدام خصمانه آمریکا خط بطلانی را بر تمام گفت‌وگو ها برای تصویب این معاهدات می کشد و روند تصویب قانونی این معاهدات از دستور کار خارج می شود.
تصمیم نابخردانه ترامپ ما را از برزخ پذیرش یا رد FATF نجات خواهد داد.

“تهدید امنیتی سپاه پاسداران تبعات سنگینی برای آمریکا دارد”

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در صورت هر اقدامی از سوی مسئولان آمریکا علیه سپاه پاسداران، مجلس اقدام متقابلی انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه مجلس از سپاه پاسداران حمایت همه جانبه می‌کند، افزود: امنیت ملی ملت ایران و نیروهای مسلح آن جزو خطوط قرمز نمایندگان ملت است. در صورت هر اقدامی از سوی مسئولان آمریکا علیه سپاه پاسداران، مجلس اقدام متقابلی انجام خواهد داد. آمریکا خودش تروریست است و شاهد این امر نیز حضور نظامیان آن در تمامی دنیا است.

واکنش سرلشکر جعفری به احتمال قرارگرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی

در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر اقدام احتمالی آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی از روز دوشنبه (فردا)، سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “واکنش سپاه در قبال این اقدام آمریکایی‌ها چه خواهد بود؟” گفت: اگر آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی خواهیم کرد و در دستور کار قرار خواهیم داد.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی دیگر ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن