تشویق ژاپنی ها به خواب بیشتر

تشویق ژاپنی ها به خواب بیشتر
اقتصادبرتر

در اکثر نقاط جهان، خوابیدن هنگام حضور در محیط کار امری ناپسند بشمار می رود، اما چرتی کوتاه هنگام کار برای کارکنان ژاپنی بعنوان یکی از بخش های زندگی اداری آنان تبدیل شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ تیر ۹۸

کارفرمایان برای مبارزه با کم خوابی ژاپنی ها، در برخی از شرکت ها به کارکنان خسته اجازه چرتی کوتاه می دهند.

به گزارش سازمان اقتصاد جهانی ، در کشوری که با فرهنگ ساعات کار طولانی نیروی کارش مشهورشده است و حتی حاضر هستند نیازهای شخصی خود را فدای خدمت به شرکتی که در آن مشغول کارند بکنند ، و این امر به عنوان نشانه ای از وفاداری و تعهد شناخته می شود.

حتی در بسیاری از شرکت های ژاپنی یک دستگاه تهویه مطبوع وجود دارد که به محض آنکه پلک کارکنان خسته ای که خواب کافی نداشته اند روی هم برود با استفاده از دوربین های متصل به رایانه آنان ، سیستم خنک کننده فعال می شود و دمای اتاق را کاهش می دهد تا خواب آلودگی کارکنان از بین رفته تا بتوانند خود را بیدار و سرحال نگه دارند و به فعالیت خود ادامه دهند.

حتی مطالعاتی برای استفاده از افزایش روشنایی و اسپری عطرهای مختلف نیز انجام شد و درنهایت انفجار هوای خنک در اتاق کارکنان به صورت انفرادی برای بیدار نگه داشتن آنان و از بین بردن خواب آلودگی شان مورد استفاده قرار گرفت.

در اصل، قوانین کار در ژاپن این اجازه را می دهد که هشت ساعت کار روزانه و حداکثر ۴۰ ساعت اشتغال هفتگی داشته باشند بااین حال  معمولا کارفرمایان همیشه از این قوانین ساعات کاری پیروی نمی کنند و یا اینکه مقامات بطور موثر بر ساعات کاری افراد نظارت ندارند.

در عمل، بسیاری از کارکنان ژاپنی ساعات کار بیش از حد نرمال را در محل کار خود تحمل می کنند. براساس بررسی سال ۲۰۱۶ حدود ۷.۷ درصد از جمعیت کارکنان تمام وقت ۶۰ ساعت یا حتی بیشتر را در محیط کار خود مشغول فعالیت هستند. این رقم برای مردان برابر ۷.۱۱ درصد است و برای زنان ۶.۲ درصد می باشد و بدترین رده کاری مربوط به مردان ۴۰ ساله است که برابر با ۲.۱۵ درصد بوده و به میزان بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار می کنند.

این به پدیده کاروشی (کار بی وقفه درحد مرگ) مشهور است – مرگ ناشی از محرومیت شدید خواب است. اما اکنون بسیاری از شرکت های ژاپنی اقداماتی را برای تغییر روابط کاری افراد و خواب آنان در نظر می گیرند.

سازمانی درتوکیو که وظایف هماهنگی مراسم عروسی را برعهده دارد ، کارکنان را متقاعد کرده است که هر شب حداقل شش ساعت خواب کافی داشته باشند. و همچنین گزارش شده است که شرکت خدمات فناوری اطلاعات به نام Nextbeat  اتاق هایی برای کارکنان خود در نظر گرفته است تا بتوانند هنگام کار در آنجا خوابی کوتاه داشته باشند.

نداشتن خواب کافی می تواند طیف وسیعی از مشکلات را در سلامت افراد ایجاد کند این بیماری ها عبارتند از فشار خون بالا، سکته مغزی، و افسردگی. در موارد شدیدترنیز محرومیت از خواب کافی می تواند منجر به سردرگمی، فقدان عملکرد و درک درست و در نهایت مرگ شود. محرومیت از خواب کافی حتی در مواردی به عنوان یک روش شکنجه نیز مورد استفاده قرار گرفته است .

ژاپن – ملت محروم خواب.   ژاپن – ملت محروم خواب.

مرگ ژاپنی ها در اثر فعالیت بیش از حد و بیخوابی

در سال ۲۰۱۳، میوا سادو، خبرنگار۳۱ ساله ژاپنی که طی یک ماه فعالیت بی وقفه تنها  دو روز استراحت داشت و به دلیل کم خوابی شدید دچار نارسایی احتقانی قلبی شده و پس از ۱۵۹ ساعت کار بی وقفه درگذشت. . نمونه دیگر نیز یک مکانیک ۵۷ ساله بود که از کارکنان نیروگاه هسته ای فوکوشیما بود وی  در سال ۲۰۱۷ از آریتمی مرگبار (ضربان قلب غیر طبیعی) درگذشت . این مکانیک، همچنین به مقدارفوق العاده زیادی، اضافه کاری را تجربه کرده بود و ۱۰۰ ساعت در ماه قبل از مرگش برای وی مدت اضافه کارثبت شده بود. در مقاله ای که  اخیرا دولت ژاپن منتشر کرده است درآن هشدار داده شده است که معلمان و کادر پزشکی در معرض خطرات ناشی از کاروشی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت “کازوهیکو” در توکیو به بلومبرگ می گوید: بدون تردید کارکنانی که در توکیو دچار جنون کاری هستند و در معرض خطر مرگ قرار دارند باید با قاطعیت محافظت شوند و در غیر این صورت کشور به طور کل دچار ضعف اقتصادی خواهد شد. نگرش وی نشان دهنده روند رو به رشد خطراتی است که گریبانگیر ژاپن شده و به همین دلیل توجه به سلامت ژاپنی ها در صدر اولویت ها قرار گرفته است.

وزارت بهداشت ژاپن طرحی را برای کارفرمایان ارائه کرده است تا بتواند برای کمک به ریشه کن کردن آنچه که آن را اصطلاحا ” صرفنظر از خواب ” می نامد، کمک نماید و اهمیت خواب و مزایای آن را برای نیروی کاری که خواب کافی داشته باشد بازگو می کند. در عین حال، انجمن ژاپنی مطالعات خواب هشدار داده است که ۷۱ درصد از مردان بالغ در ژاپن به طور معمول کمتر از هفت ساعت خواب شبانه دارند و موضوع نگران کننده تر، آنکه، اکنون ۳۰ درصد از بزرگسالان ژاپنی به الکل نیاز دارند که به خواب بروند – وضعیتی که به راحتی می تواند باعث مشکلات بیشتر سلامتی آنان در آینده شود.

لذا با توجه به بررسی ها که نشان می دهد چنانچه خواب کافی داشته باشیم عملکرد و درک مغز بهتر خواهد بود، برای افزایش بهره وری در محیط کار یا فرد باید طی شبانه روز خواب کافی داشته باشد و یااینکه در محیط کار شرایطی فراهم آورند تا کارکنان بتوانند با داشتن استراحتی کوتاه به تمدید انرژی پرداخته و عملکرد بهتری در مسیر شغلی خود داشته باشند.

برای کسب و کارهایی که برای فرهنگ استفاده ارزشمند از نیروی کارخود احترام قائل هستند، دلایل بسیار خوبی برای تغییر شیوه و تشویق کارکنان برای مراقبت از خودشان وجود دارد. مطالعه سال ۲۰۰۹ توسط “َرند ” تلاش کرد تا هزینه های ناشی از کم خوابی کارکنان را کاهش دهد. زیان های ناشی ازکم خوابی به که به سلامتی افراد آسیب می رساند و در مواردی مرگ و میررا بدنبال دارد بیش از ۱۳۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است که طی یکسال بهره وری  اقتصادی ژاپن را کاهش می دهد که به میزان ۲.۹۲٪  از تولید ناخالص داخلی  ژاپن برآورد شده است.

*اکرم صدیقی- سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن