تظاهرات در لندن برای برگزاری مجدد برگزیت

صدها هزار نفر از مردم بریتانیا که مخالف جدایی این کشور از بریتانیا هستند روز شنبه ۳ فروردین با راهپیمایی در مرکز لندن خواستار برگزاری رفراندوم دیگری در این زمینه شدند.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویتراین راهپیمایی در شرایطی رخ داده که بحران بر سر جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا عمیق‌تر شده و دولت ترزا می را که ناتوان از ارائه راهکاری در این مورد بوده، به مخاطره انداخته است. سه سال پس از رای مثبت اکثریت مردم بریتانیا به برگزیت هنوز مشخص نیست که این امر چگونه و چه زمانی به وقوع خواهد پیوست.

در این حال راهپیمایان با افراشتن پلاکاردهایی در مرکز لندن خواستار آن شدند که بریتانیا همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی بماند. از جمله شعارهایی که بر پلاکارد معترضان نوشته شده بود عبارتند از «بهترین توافق، عدم خروج از اتحادیه اروپاست» و «ما خواستار رای‌گیری از مردم هستیم».

در برخی گزارش‌ها شمار راهپیمایان بیش از یک میلیون نفر برآورد شده است. با این حال همه گزارش‌ها بر سر این امر اتفاق نظر دارند که این بزرگ‌ترین تظاهرات ضدبرگزیت تاکنون بوده است.

در حالی که مردم بریتانیا و سیاستمداران آن بر سر برگزیت دو پاره شده‌اند، بسیاری هم‌عقیده‌اند که این مهم‌ترین تصمیم استراتژیکی‌ست که بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم می‌گیرد.

هزاران نفر ظهر شنبه در ماربل آرچ (طاق نصرت مرمر) در کناره هاید پارک لندن گردآمدند و سپس به سوی میدان پیکادلی، میدان ترافالگار، دفتر نخست وزیری در خیابان داونینگ و در نهایت پارلمان بریتانیا حرکت کردند.

گروه‌های سازماندهنده این راهپیمایی برآورد کرده‌اند که بیش از یک میلیون نفر در آن شرکت داشته که چیزی حدود سیصد هزار نفر بیشتر از تظاهرات پاییز گذشته است.

اگرچه گزارشگر این خبرگزاری می‌گوید شمار راهپیمایان بسیار بوده به طوری که برخی دسته‌ها ناگزیر شده‌اند که مسیر خود را تغییر بدهند.

اما اگر آمار یک میلیون نفر درست باشد، این بزرگترین تظاهرات در لندن پس از راهپیمایی سال ۲۰۰۳ بر ضد جنگ عراق به شمار می‌آید که در آن حدود دو میلیون نفر شرکت کردند.

ترزا می تاکنون نتوانسته پارلمان بریتانیا را با توافقی که بر سر برگزیت با اتحادیه اروپا داشته است، همراه کند. در این حال احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا قوت گرفته است.

به گزارش اقتصادبرتر، همزمان تایمز و دیلی تلگراف از افزایش فشارها بر نخست‌وزیر بریتانیا برای استعفا خبر می‌دهند

آنا سوباری از نمایندگان هوادار اتحادیه اروپا در پارلمان بریتانیا که حزب کارگر را با هدف پیوستن به گروه مستقل‌ها در پارلمان بریتانیا ترک کرده، به شبکه تلوزیونی بی‌بی‌سی گفت: «وضعیتی که ما در آن قرار گرفته‌ایم دیگر غیرقابل تحمل است و متاسفم که بگویم مشکل خود ترزا می است. او باید برود. ما به یک نخست‌وزیر موقت نیاز داریم که به وضعیت بریتانیا رسیدگی کند و کشور را اولویت خود قرار دهد و به مردم بریتانیا بازگردد. این همان چیزی است که ما به خاطر آن امروز راهپیمایی می‌کنیم.»

این نماینده بریتانیایی می گوید: «در شرایطی که کشور و سیاستمدارانش بر سر برکسیت به دو گروه تقسیم شده‌اند، خیلی‌ها بر این باورند که تصمیم استراتژیک درباره برکسیت مهمترین تصمیم پیش روی بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است.»

پاسخ دادن