تعارف سیاسی بس است!

تعارف سیاسی بس است!
اقتصادبرتر

اکرم صدیقی- سردبیر سایت-  چند روز پیش انتشار خبر ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در یکی از خبرگزاری های داخلی مبنی بر کشف سه دستگاه کارت خوان با گردش ده میلیاردی در دفتر وزیر نفت باعث جنجال رسانه ای شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ خرداد ۹۸

این جنجال ابتدا در فضای مجازی و سپس در سایر رسانه های همگانی شد و افکار عمومی داخل و خارج  کشور  را علیه جمهوری اسلامی ایران به خود جلب کرد. ناشر خبر معتقد بود، برخی اعضای دفتر آقای وزیر نفت ( آبدارچی ایشان ) از طریق این دستگاه از مراجعان و پیمانکاران وجوهی را دریافت ‌می کرده است . موضوع با انتشار خبر دومی مبنی بر اینکه وزیر نفت گفته به عوامل اطلاعاتی پاسخی در این زمینه نخواهد داد بدتر شد و فشار رسانه ای به وزارت نفت را دو چندان کرد . با تاخیر چند روزه از انتشار این خبر وزارت اطلاعات، حراست و روابط عمومی وزارت نفت به این موضوع واکنش نشان دادند.

وزارت اطلاعات خبر را تکذیب و اعلام کرد استفاده از این کارت خوان توسط یک کارمند خاطی انجام می شده که با وی برخورد و از کار معلق شده است و تراکنش های مالی این کارت خوان در دست بررسی است ! روابط عمومی وزارت نفت نیز اعلام کرد این خبر کذب است و از ناشران آن شکایت کرده است . با وجود توضیحات سه دستگاه یادشده متاسفانه انتشار این خبر آثار سوء خود بر افکار عمومی داخل و خارج را برجای گذاشت و در شرایطی که کشور نیازمند اقتدار دستگاه های اجرایی است باعث تضعیف موقعیت وزارت نفت در صحنه اجرایی داخل و خارج از کشور شد .

در آسیب شناسی تاثیر این خبر بر افکار عمومی چند نکته قابل تامل است که اگر به آنها رسیدگی شود از تکرار موضوعات مشابه دیگر که باعث وهن دستگاه های نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد شد جلوگیری می کند . نخست اینکه بر فرض که دستگاه کارت خوانی در دفتر وزیر وجود داشته باشد، آیا دوستان نماینده مجلس با ابزارهایی که مجلس در اختیار دارد نمی توانستند از طریق مراجع بازرسی و نظارتی موضوع را پیگیری و به نتیجه برسانند !؟ آیا حتما باید جنجال رسانه ای راه می انداختند و آبروی وزیر و یک دستگاه نظام را خدشه دار می کردند؟ پس از انتشار اخبار متعدد اختلاس ها در کشور که هنوز افکار عمومی زخم خورده آنهاست، مردم کاملا برای پذیرش چنین اخباری آمادگی دارند همانگونه که در عرض کمتر از چند ساعت این خبر به طور گسترده در شبکه های رسانه ای داخلی و خارجی پخش شد و آثار سوء خود را برجای گذاشت . متاسفانه خبر در زمانی منتشر می شود که وزارت نفت بیش از هر زمان دیگری نیاز به تقویت برای عبور از موانع تحریم و فروش نفت و بازگرداندن وجوه آن به داخل دارد . آیا ناشران این خبر به تبعات داخلی و بیرونی انتشار چنین خبری توجه ندارند ؟ نکته دیگر دلیل وجود یک کارت خوان در دفتر وزیر آن هم در دست آبدارچی را نمی فهمیم ؟ آیا آن وزارتخانه حراست، مدیر و واحد نظارتی ندارد حتما این نهادها باید نقش تکذیب چی را داشته باشند ؟ چرا پیش از وقوع یک مشکل نمی توانند جلوی تخلف را بگیرند که یک اقدام اشتباه و کج فهمی اینگونه آبروی یک دستگاه نظام را نبرد! دستگاه‎های فرا وزارتخانه ای که باید موضوع را آسیب شناسی کنند و با عوامل خاطی از نماینده مجلس گرفته تا آبدارچی متخلف، دفتر وزیر و حراست وزارت نفت برخورد کنند کجا هستند ؟ افکار عمومی زخم خورده این موضوع است و با وجود تکذیب و توضیحاتی که چند نهاد مسئول داده اند هنوز قانع نشده است که یک کارت خوان در دفتر وزیر چه می کند !؟

آقایان برای یک بار هم که شده به خاطر آبروی نظام دست از سیاسی کاری و جناح بازی بردارید و این موضوع را با جدیت پیگیری کنید. به مردم توضیح بدهید که ماجرا چه بوده و چرا نماینده مجلس باید چنین موضوعی را بدون تحقیق رسانه ای کند ؟ و سایر موضوعات مرتبط را دنبال کنند و باعوامل خاطی در هر سطحی که هستند برخورد نمایند تا کسی در آینده جرات نکند به خاطر تخریب سیاسی یکدیگر از هر ابزار نامشروعی استفاده کند حتی با تخریب چهره نظام جمهوری اسلامی ایران، اگر در موارد قبلی هم موضوعات را درست آسیب شناسی می کردیم و واقعیت را به مردم می گفتیم شاید امروز شاهد انتشار چنین اخبار ضد و نقیضی که مردم را با ابهامات فراوان مواجه کند نبودیم . منتظریم ببینیم دستگاه های اطلاعاتی و نظارتی با این پدیده که برای آبروی نظام سنگین تمام شد چه می کنند .

پاسخ دادن