تغییر پیاپی نام‌های مواد مخدر

اقتصادبرتر

علیرغم اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر پیام‌های پیشگیرانه و هشدارگونه نسبت به مصرف سوء این مواد ارائه می‌دهد، اما متاسفانه مافیای مواد مخدر اسامی این مواد صنعتی را به طور مداوم تغییر می‌دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ اردیبهشت ۹۸

 

به گزارش #اقتصادبرتر، بررسی و تحقیقات میدانی از مصرف مواد مخدر میان جمعیت عادی نشان می‌دهد که گستره مصرف مواد در میان گروه‌های سنی جوان بیشتر از افراد بزرگسال است.

اغلب پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که از اوایل ۱۲ تا ۱۴ سالگی تا اوخر ۱۵ تا ۱۷ سالگی و دوره نوجوانی دوره بسیار حیاتی و اساسی برای آغاز مصرف مواد مخدر است.

براساس گزارش‎های منتشر شده از سوی سازمان ملل، میزان اوج مصرف مواد مخدر در میان جوانان ۱۸ تا ۲۵ سالگی است.

*میانگین سن مصرف گُل بین ۱۵ تا ۱۸ سال است

علی محمد اسدی دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران با بیان اینکه نمی‌توانیم منکر مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان شویم؛ هر چند که آمار آن بسیار کم است، اظهار داشت: براساس شیوع‌شناسی صورت گرفته، میانگین سن مصرف ماده مخدر گُل بین ۱۵ تا ۱۸ سال است.

اسدی درباره مصرف ماده مخدر گل و انواع روانگردان‌ها در بین نوجوانان و جوانان تصریح کرد: به دلیل اقدامات پیشگیرانه و هشدارهایی که ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص مواد سنتی مانند هروئین، تریاک و کراک داشته است، خوشبختانه میزان مصرف آن در بین جوانان و اقبال آنها نسبت به این مواد کاهش پیدا کرده است.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران خاطر نشان کرد: قاچاقچیان مواد مخدر همیشه با دو شگرد موادشان را وارد بازار می‌کنند، اول اینکه در هر دوره زمانی اسم مواد مخدر را تغییر و نام جدید برای آن انتخاب می‌کنند، مانند ماده مخدر گل که از خانواده حشیش‌ها هستند. همچنین تبلیغات کاذبی در خصوص این مواد روان گردان جدید در بازار می‌شود، مبنی بر اینکه این مواد روانگردان جدید اعتیادآور نیستند و با مصرف آنها به مصرف‌ کننده هیچ ضرری وارد نمی‌شود.

*خانواده‌ها با اسامی جدید مواد مخدر آشنایی ندارند

وی با اشاره به عدم آشنایی خانواده‌ها با اسامی جدید مواد مخدر تصریح کرد: چنانچه خانواده‌ای متوجه شود، فرزندش ماری جوانا مصرف می‌کند، قطعا بلافاصله با او برخورد می‌کند، اما وقتی متوجه شود فرزندش گل مصرف می کند، از آنجا که ممکن است آشنایی با اسامی جدید نداشته باشد، ممکن است برایش این سوال پیش بیاید که این ماده مخدر یک ماده گیاهی است. از سوی دیگر نیز این مواد با اسامی دلفریبی که دارند و تبلیغاتی که درخصوص بی‌خطر بودن آنها می‌شود با قیمت ارزان به دست مصرف کننده می‌رسد. طبق شیوع شناسی صورت گرفته در خصوص مواد صنعتی ماده مخدر گل دومین ماده مصرفی در سطح کشور است.

وی در واکنش به اخباری مبنی بر مصرف مواد روانگردان در یک مدرسه دخترانه و مسمومیت چند دختر دانش‌آموز خاطرنشان کرد: مصرف‌کننده در هر جایی که باشد مواد مصرف می‌کند. باید موادی را که ادعا می‌کنند، مصرف شده بدست آورده و آزمایش‌های لازم روی آن انجام شود تا برای ما محرز شود که این مسمومیت به دلیل مصرف مواد بوده است. بنابراین اگر مدرسه به عنوان مرجع رسمی این موضوع را تکذیب کرده، حتما باید همین موضوع مبنا قرار بگیرد.

*اقدامات پیشگیرانه در درجه اول برعهده خانواده‌هاست

اسدی تصریح کرد: در مرحله اول بچه در اختیار خانواده است، اقدامات پیشگیرانه‌ای که برای نوجوانان باید صورت گیرد در درجه اول برعهده خانواده‌هاست، ما نیز پیام‌های پیشگیرانه را هم به خانواده‌ها و هم مربیان مدارس آموزش می دهیم.

وی با اشاره به طرح نماد در سراسر کشور خاطرنشان کرد: ما از طریق طرح نماد که در حقیقت نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان است آموزش‌هایی را به دانش‌آموزان، معلمان و والدین در جهت پیشگیری از اعتیاد ارائه می‌دهیم. در این طرح گروه‌های هدف مشخص شده‌اند و با توجه به گروه هدف آموزش داده می‌شود به طور مثال نشانه‌ها و حالت‌های یک فرد مصرف‌کننده به مربیان آموزش داده می‌شود، اما باز هم متاسفانه برخی به مواد روی می‌آورند؛ البته ما تمام نظام‌های مراقبتی را در مدرسه انجام می‌دهیم.

اسدی تصریح کرد: از آنجا که برخی دبیرستانی‌ها به صورت تفننی و تفریحی مصرف می‌کنند، نمی‌توان به صورت دقیق آنها را شناسایی کرد، چراکه عوارض مصرف نیاز به یک پروسه زمانی دارد تا بروز پیدا کند و نمی‌توان آثار مصرف را در چهره آنها شناسایی کرد، مگر اینکه بیش از حد مصرف کرده و دچار مسمومیت شوند، اما افرادی که به عنوان مصرف‌کننده حرفه‌ای یا معتاد متجاهر در خیابان می‌شناسیم به دلیل بروز آثار مصرف در چهره‌شان به راحتی قابل شناسایی هستند.

به گفته دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران مصرف در بین دانش‌آموزان به صورت موردی وجود دارد و تعداد آنها بسیار کم است و نمی‌توانیم این موضوع را منکر شویم و حتما وجود دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح نماد در استان تهران تصریح کرد: این طرح به طور ویژه در مناطق۹،۱۲،۱۶ و۱۸ و همچنین شهر قدس به طور اخص اجرا می‌شود.

طرح نماد از سال ۹۵ با حمایت سازمان امور اجتماعی، شورای اجتماعی و فرهنگی و ۹ دستگاه اجرایی از جمله قوه قضائیه، سازمان برنامه و بودجه، بهزیستی و ناجا با توجه به آسیب‌های اجتماعی و با رویکرد پیشگیری از بروز آسیب تدوین و اجرا شده است که در مرحله اول مختص به کودکان و نوجوانانی است که در معرض آسیب‌های جدی هستند.

پاسخ دادن