تقلب در امتحانات، رفتاری غیراخلاقی

تقلب در امتحان
اقتصادبرتر

حتما برای شما هم پیش آمده با انسان‏هایی روبه‌رو شوید که قانون را زیر پا می‌گذارند و به خودشان افتخار هم می‌کنند، شاید حتی در جمعی دوستانه ماجرای عمل زشتشان را با غرور بازگو کنند و به هوش و ذکاوت خود ببالند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ دی ۹۷

اما باید توجه داشت زیر پا گذاشتن حقوق دیگران، هم در شرع اسلام و هم در عرف کار ناپسندی است. برای مثال افرادی که با تقلب نمره‏های بالا را در کارنامه خود ردیف می‏کنند و باعث توهم افتخار می‏شوند. افرادی که در امتحانات از انواع و اقسام روش‌های کلاسیک و نوین تقلب در امتحان بهره می‏برند و به این ترتیب از پس سوالات دشوار در امتحان مربوطه بر می‎آیند باید بدانند که تقلب در حقیقت نوعی کلاه گذاشتن بر سر خودشان است و نه «زرنگی».

دانشجویی که از طریق تقلب به مدرک دست یابد مطمئناً نخواهد توانست در بازار کار موفق شود. البته اگر این اخلاق در این افراد نهادینه شده باشد قطعا در محل کار هم همین راه و روش تقلب را در پیش می‎گیرند و از طریق به کارگیری زرنگی که همان زیرآب زنی در محل کار است ارتزاق می‏کنند. بیاییم امیدوار باشیم که این اخلاق در فرد نهادینه نشده باشد وگرنه وارد زنجیره‏ای از بی‏فرهنگی می‏شود که خلاصی از آن کار ساده‏ای نیست. امتحانات برای محک زدن علم شماست و برای اینکه بدانید فردای روز در بازار کار به کجا می‏رسید. اینکه استاد بد درس می‏دهد، نمره نمی‏دهد و می‏اندازد هم بهانه خوبی برای خوردن حق سایر هم کلاسی‏هایتان نیست.

*مریم رهنما


پاسخ دادن