تنش در مجلس بر سر دیدار با رئیس اصلاحات

اقتصادبرتر

در جریان جلسه علنی امروز موضوع دیدار عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رییس دولت اصلاحات واکنش جنجال‌ برانگیز تعداد معدودی از نمایندگان را برانگیخت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خانه ملت،در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی پس از قرائت تذکر کتبی از سوی احمد امیرآبادی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، علی مطهری که ریاست جلسه را بر عهده داشت گفت: تذکرات شفاهی را بشنویم و الویت با کسانی است که تذکر اصل ۷۵ دارند.

محمدعلی وکیلی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) در تذکری با استناد به ماده ۷۵ آیین نامه مجلس و در واکنش به نطق محمدمهدی زاهدی بیان کرد: آنچه که دکتر زاهدی در نطق خود فرمودند تعداد قابل توجهی از همکاران را مورد قضاوت غیرمنصفانه قرار دادند. ایشان فرمودند عده‌ای از نمایندگان دیداری در خلاف منافع ملی با آقای خاتمی داشته‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: در پاسخ به وی باید بگویم خلاف منافع ملی آنجایی انجام شد که با تنگ‌نظری و فتنه‌انگیزی بخشی از سرمایه انسانی کشور را به حاشیه بردیم. خلاف منافع ملی آنجایی بود که رییس جمهوری که هشت سال کشور را اداره کرد در گوشه و کنار کشور سفر می‌کند و سخنرانی آزاد دارد و تمام مرزهای رسمی کشور را زیر سوال می‌برد، اما کسی به او معترض نمی‌شود. نه رییس جمهوری که در گوشه‌ای نشسته است و جز دعوت به وحدت و رحمت حرف دیگری ندارد.

مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با حضور در جایگاه هیات رییسه سخنان وکیلی را قطع کرد و با صدایی بلند گفت: نماینده باید بی‌طرف باشد شما طرفدارای از دولت می‌کنید و ادعا کرد: خاتمی خون ریخته است.

در همین حین جمع کثیری از نمایندگان در جایگاه هیات رییسه تجمع کردند و درگیری لفظی در بین نمایندگان فراکسیون امید و نمایندگان ولایی ایجاد شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ حکمی مبنی بر ممنوع‌الملاقات بودن خاتمی صادر نشده و ایشان ممنوع‌الملاقات نیستند.

نصرالله پژمانفر در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۰ اسفندماه ) مجلس شورای، در تذکر شفاهی خود خطاب به علی مطهری که ریاست جلسه را برعهده داشت و حواشی پس از نطق زاهدی و تذکر وکیلی به وجود آمد، اظهار داشت: رویه همواره بر این بوده است که نسبت به نطق نمایندگان تذکر وارد نیست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در نطق آقای زاهدی اسمی از کسی برده نشده و نباید نسبت به این موضوع عجله می‌شد.

وی افزود: در شورای عالی امنیت ملی که ریاستش با رئیس جمهور است، محدودیت‌هایی را برای بعضی از عوامل جریان فتنه قائل شده‌اند و اگر نمایندگان نسبت به این موضوع می‌خواهند بررسی داشته باشند باید یقه رئیس جمهور را بگیرند که چند سال است به آقایان وعده داده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: آقای خاتمی، ممنوع‌التصویر هستند.

پژمانفر در تذکر خود به سازمان حج و زیارت ادامه داد: حج یک عمل واجب است که در طول عمر یک بار نصیب هر فرد می‌شود، باید تلاش شود کسانی که به استطاعت رسیده‌اند و منتظر رفتن به سفر حج هستند برایشان کاری انجام شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال هزینه حج بیش از ۲۵ میلیون اعلام شد و به همین جهت با رئیس سازمان حج و وزیر ارشاد مطرح کردند که ۶۰ درصد هزینه سفر حج مربوط به اسکان است زیرا سکونتگاه‌های گران قیمتی را برای حجاج در نظر گرفته‌اند که نتیجه آن تحمیل هزینه‌های زیاد بر حجاج است.

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: پیشنهاد داده‌ایم که مسئولان نحوه اسکان را تغییر دهند و مسکن ارزان قیمت تهیه کنند اما این کار انجام نشده است که اگر این پیشنهاد انجام می‌شد حداقل ۵ میلیون در هزینه سفر حجاج تخفیف ایجاد می‌شد.

پژمانفر گفت: عشایر نیز باید از صندوق توسعه ملی برای آب شرب مانند روستاییان بهره‌مند شوند.

علی مطهری در پاسخ به تذکر پژمانفر مبنی بر اینکه نمی‌توان نسبت به نطق نمایندگان تذکر داد، اظهار داشت: اگر نطق نماینده شامل توهین یا تلویحا توهین باشد، دیگر نمایندگان می‌توانند تذکر ماده (۷۵) بدهند.

وی با بیان اینکه تذکر نماینده مشهد وارد نیست، گفت: آقای خاتمی ممنوع‌الملاقات نبوده، کدام حکم صادر شده مبنی بر اینکه ایشان ممنوع‌الملاقات هستند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: موضوع تذکر شما نسبت به سازمان حج و زیارت باید در کمیسیون فرهنگی بررسی شود.

پاسخ دادن