توریست درمانی نیازمند زیر ساخت مناسب !

اقتصادبرتر

اکرم صدیقی سردبیر سایت اقتصاد برتر – از گذشته صنعت توریسم به عنوان جایگزین مناسبی برای نفت و توسعه اقتصاد کشور مطرح بوده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ اسفند ۹۷

بسیاری از کشورها نظیر ترکیه ، مالزی ، تایلند و … که از منابع طبیعی کمتری برخوردار هستند با اتکای به توریسم اقتصاد خود را سرپا نگه داشته اند و هر ساله درآمد قابل توجهی از صنعت توریسم بدست می آورند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در سال های اخیر با پیشرفت علم پزشکی، توریست درمانی یا گردشگری سلامت را در برنامه سالانه خود قرار داده است . جذب گردشگران سلامت در منطقه در سال‌های اخیر از رشد خوبی برخوردار بوده است؛ ظرفیت‌های پزشکی ایران ، موقعیت ژئوپولتیک کشور ، تعدد و وسعت بازارهای متقاضی استفاده از این خدمات، سطح بالای توانمندی پزشکان متخصص ایران در دانش پزشکی، خوشنامی‌ کشور در حوزه بهداشت و درمان ، ارزان بودن نرخ خدمات درمان ، بهداشت و سلامت در مقایسه با

بسیاری از کشورهای منطقه و جهان،همچنین جاذبه های دیدنی ایران باعث شده هر ساله شمار قابل توجهی توریست با هدف درمان راهی ایران شوند .

به رغم رشد خوب در جذب توریست هایی که با هدف درمان به ایران می آیند متاسفانه هنوز در این زمینه با مشکلات متعددی مواجه هستیم و به دلیل همین مشکلات هنوز نتوانسته ایم در جایگاه شایسته ای که در شأن ایران است قرار بگیریم . به عنوان مثال چند روز پیش که برای انجام  معاینات پزشکی به بیمارستان عرفان تهران رفته بودم شاهد حضور چند بیمار عرب زبان بودم که آنها هم مثل سایر مردم برای مراجعه به پزشک به بیمارستان مراجعه کرده بودند اما تا رسیدن به پزشک با سرگردانی و مشکلات متعدد در راهرو های بیمارستان مواجه بودند . نخست این که به دلیل عدم آشنایی به زبان فارسی یا انگلیسی نمی توانستند به راحتی نیاز خود را به مسئولان بخش پذیرش بیمارستان بفهمانند. در بخش پذیرش نیز افرادی وجود نداشتند که به زبان عربی مسلط باشند. تنها پسر جوان راهنمای بیماران خارجی نیز به دلیل پوشش چندین بیمار گروه عرب زبان امکان سرویس دهی همزمان به همه بیماران خارجی را نداشت لذا عدم آشنایی به زبان فارسی و انگلیسی از طرف بیماران خارجی و ندانستن زبان خارجی از سوی پذیرش بیمارستان باعث سرگردانی بیماران و کلافگی آنها که درد بیماری را نیز داشتند ، شده بود. نهایتا سایر مراجعین که کم و بیش زبان عربی و انگلیسی می دانستند با بیماران خارجی ارتباط برقرار می کردند.

برخی از بیماران اذعان می کردند که راهنما و بیمارستان هزینه ها را با آنان بیش از حد معمول حساب می کنند. واکنش بیماران داخل کشور نسبت به بیماران خارجی نیز واکنش خوبی نبود و تصور عمومی این بود که علت طولانی شدن پذیرش بیماران ایرانی حضور بیماران خارجی است و پزشکان و کادر بیمارستان به بیماران خارجی بیش از بیماران داخلی توجه نشان می دهند لذا گرچه توریست درمانی در کشور رشد کرده و فواید ارزشمندی داشته است اما در صورتی که برنامه هدفمند و مشخص ، زیر ساخت مناسب و فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه انجام نشود و توریست های درمانی با تلخی کشور را ترک کنند ، به سرعت این فرصت ارزشمند را از دست خواهیم داد و به نقطه صفر بازخواهیم گشت. برخلاف این که ایرانی ها به میهمانپذیری شهرت دارند اما رفتاری که با توریست های درمانی انجام می شود در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست! اگر توریست در کشوری مثل ترکیه به سرعت رشد می کند و در اقتصاد این کشور از جایگاه ویژه برخوردار است ، به این دلیل است که مردم ترکیه معتقدند اقتصاد آنان در دست صنعت توریست است و اگر توریست به کشور آن ها نرود کسب و کار آنان تعطیل خواهد شد ، در حالیکه چنین تصوری در ایران نیست و نیازمند فرهنگ سازی مناسب برای پذیرش توریست های پزشکی هستیم . دست‌کم بیمارستان ها می توانند بخش های ویژه برای پذیرش توریست خارجی داشته باشند و یا بیمارستان های خاصی را به این کار اختصاص دهیم.

پاسخ دادن