توزیع ۹۰ هزار تن هندوانه برای شب یلدا

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: ۹۰ هزار و ۷۲۳ تن هندوانه که در سطح ۲ هزار و ۹۵۰ هکتار تولید شده، برای شب یلدای امسال در حال عرضه به بازار است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از ایرنا، «حسین اصغری» روز یکشنبه اظهار کرد: مجموع میزان تولید هندوانه در سال زراعی گذشته سه میلیون و ۳۰۶ هزار و ۹۶ تن در سطح ۹۹ هزار و ۳۳۲ هکتار بود.

وی تولید و سطح زیرکشت فصل پاییز ۹۷ را برای تولید هندوانه ۲۷۹ هزار و ۹۷۸ تن هندوانه در سطح هشت هزار و ۹۷۶ هکتار دانست و اظهارداشت: در فصل پاییز این محصول در استان های هرمزگان، خوزستان، ایلام، فارس ، بوشهر، سیستان و بلوچستان کشت می شوند که در بین آنها هرمزگان بیشترین میزان تولید را دارد.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعی اضافه کرد: بخشی از هندوانه های سردخانه ای نیز به بازار شب یلدا عرضه خواهد شد.

وی تصریح کرد: اکنون بهای هرکیلوگرم هندوانه به طور متوسط در سر مزارع بین ۸۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان است که در میادین میوه و تره بار بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

اصغری گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور، برنامه افزایش تولید و کاهش سطح زیرکشت هندوانه در دستور کار داریم تا با استفاده از بذور و نهاده های مناسب بتوانیم تولید این محصول را برای تامین مصرف داخلی داشته باشیم.

 طبق آمارها تولید هندوانه در فصل پاییز سال ۹۶ بیش از ١٣٧ هزارتن در سطح زیر کشت ۴ هزار و ٩٨٧ هکتار بود که بیشتر آن در استان های بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تولید شد.

برای شب یلدای پارسال ١١٠ هزارتن هندوانه به بازار عرضه شد.

شب یلدا به عنوان یکی از سنت های ایرانیان از غروب آفتاب از ۳۰ آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی گفته می شود که در اساطیر ایرانی به عنوان شب پیروزی نور بر ظلمت از آن یاد شده است زیرا سی ام آذر بلندترین شب سال و مصادف با انقلاب زمستانی است و پس از آن به تدریج روزها بلندتر و شب ها کوتاهتر می شود؛ انار و هندوانه از میوه های اصلی آیین های شب یلداست.

پاسخ دادن