تولید خوب، قیمت در شوک، بازار راکد

اقتصاد برتر

این روزها حال و هوای صنعت خودرو از تولید گرفته تا مشتری در بازار تحت تاثیر عوامل مختلف روند آرامی را سپری می‌کند و دولت، خودرو ساز و مصرف کننده اگرچه هر یک دغدغه‌های خاص خود را دارند اما در مجموع هر سه از آرامش نسبی در صنعت خودرو برخوردارند.

تهران – اقتصاد برتر – 19 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر، دو خودرو ساز بزرگ کشور تا چند ماه پیش به سختی تولید را مدیریت می‌کردند، تولید آنان به شدت افت کرده بود و حجم عظیمی ازتعهدات باقی مانده به مردم روی دستشان مانده بود، اما این روزها به مدد کمک‌های مالی دولت و همت کارکنانشان تولید در دو خودروساز وضعیت نسبتا خوب و آرامی پیدا کرده، آمار تولید افزایش یافته و شمار خودرو‌های ناقصی کف پارکینگ‌ها نیز به شدت کاهش پیدا کرده است.

جواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودرو سازی سایپا می‌گوید: سایپا با برنامه عبور از تحریم که برای سال 98 تنظیم کرده است، امسال ۳۱ درصد تولید محصول خواهد داشت. به گفته سلیمانی در سه ماهه اول سال جاری ۸۶ درصد برنامه تولید گروه سایپا محقق شده كه بالاتر از سایر خودرو سازان كشور است.

طبق اظهارات سلیمانی، در سال جاری چهار اولویت اصلی شامل افزایش تولید، توسعه سبد محصول، ارتقای كیفی و مدیریت هزینه‌‌ها را در دستور كار داریم كه با اجرای این چهار برنامه، بهره‌ وری و سودآوری این گروه افزایش خواهد یافت.

وی گفت: در راستای طرح بومی سازی قطعات مورد نیاز سایپا برای طراحی و ساخت ۳۲ قطعه پیشرفته، قرارداد‌هایی به ارزش بیش از ۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال با شركت‌های داخلی منعقد کرده است که این موضوع به روند افزایش تولید و كاهش هزینه تمام‌ شده تولید کمک خواهد کرد.

کارشناسان تولید سایپا نیز معتقدند، تولید روزانه سایپا که پیش از این به کمتر از یک‎هزار دستگاه در روز رسیده بود اکنون به مرز دو هزار دستگاه در روز رسیده است که آمار خوبی برای دوران تحریم در این شرکت است.

مجید باقری قائم ‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش نیز می‌گوید با افزایش تولید در ماه‌های خرداد و تیر امسال بیش از ۷۵ هزار دستگاه خودرو تولید، تکمیل و تجاری سازی شده که از این تعداد ۷۰ هزار خودرو به مشتریان تحویل شد و ۵ هزار دستگاه نیز در مرحله تخصیص و تحویل است.

در ایران خودرو نیز یکه زارع، مدیر عامل شرکت در کنار بهبود روند تولید، از تولید محصول جدید پژو 301 گزارش می‌دهد و معتقد است این خودرو بدون اتکا به شرکت پژو و با 80 درصد ساخت داخل، در فاز اول یکصد هزار دستگاه تولید خواهد شد و ظرف چهار سال تولید آن به 250 هزار دستگاه خواهد رسید.

بازار خودرو، روزهای باثباتی را پشت‌سر می‌گذارد. به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار همراه با عرضه خودرو به واسطه تکمیل محصولات ناقص و همچنین آرامش در بازارهای سکه و ارز، خودرو نیز در مسیر ثبات در حرکت است. هرچند با رسانه‌ای شدن افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو طی هفته گذشته، قیمت‌ها در بازار روند صعودی به خود گرفت، اما با تکذیبیه ایران‌خودرو مبنی‌بر عدم‌افزایش قیمت محصولات این شرکت، عقب‌نشینی محسوسی در قیمت‌ها دیده شد. پیش از این مقامات صنعتی کشور به واسطه افزایش ناگهانی قیمت‌ها از اردیبهشت سال‌جاری، به‌زعم خود برخی از مسیرها را شناسایی و در پی ایجاد محدودیت برای دلالی در بازار خودرو بودند.

 * بازار

در بخش بازار نیز از یک سو نهاد‌های دولتی خصوصا وزارت صمت جلوی افزایش قیمت‌ها را بر خلاف میل خودرو سازان گرفته است و مدیران این وزارتخانه مکرر بر کاهش بیشتر قیمت خودرو تاکید دارند. از سوی دیگر دلالان بازار معتقدند فشار مدیران دولتی برای کنترل قیمت خیلی دوام نخواهد داشت لذا قیمت‌ها دوباره روند صعودی خواهند گرفت. همین امر باعث تردید بازار در خرید و فروش خودرو شده است و طی ماه گذشته بازار خودرو با رکود مواجه بود. مردم خودرو نمی خرند چون معتقدند قیمت کاهش می‌یابد و فروشنده‌ها نیز منتظر افزایش قیمت هستند.

وزارت صمت همچنین معتقد است فعالیت سایت‌‌های پذیرنده آگهی‌ خرید و فروش خودرو یکی از مسیرهای انحراف در قیمت بازار است. به همین دلیل طی سه ماه گذشته با درخواست این وزارتخانه، پلت‌ فرم‌های آنلاین فعالیت خود را محدود کردند. حال این پلت ‌فرم‌ها در شرایطی بار دیگر فعالیت خود را آغاز کردند که بازار تحت ‌تاثیر عرضه خودرو و همچنین ثبات در دیگر بازارها، روزهای آرامی دارد.

به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد، فعالیت یا توقف این سایت‌ها که به نوعی مرجع قیمت‌گذاری خودرو در بازار خوانده می‌شوند چندان در روند قیمتی بازار تاثیرگذار نبوده هرچند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و حتی مدیران سایت‌های یادشده، تداوم قیمت‌گذاری در سایت‌های پذیرنده آگهی‌های خودرو باید ساماندهی و با نظارت بیشتر انجام شود تا مورد سوءاستفاده دلالان قرار نگیرد. به این ترتیب مشخص است که عرضه مناسب خودرو تاثیرگذار ترین عامل در روند قیمتی محصولات موجود در بازار است و اگر عرضه از سوی خودرو سازان با برنامه ‌ریزی انجام شود، بطور حتم قیمت‌ها نیز طبق خواست رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به ثبات می‌رسد.

کارشناسان معتقدند اگر مدیران وزارت صمت به جای کنترل‌های غیر منطقی قیمت، انرژی خود را روی متغیر‌های بهبود تولید از جمله نقدینگی بگذارند، بیشتر نتیجه خواهند گرفت و بازار به ثبات بیشتری خواهد رسید. فعالان بازار معتقدند در شرایط کنونی رکود در خرید و فروش همچنان میهمان بازار خودرو است و معاملات به پایین‌ترین سطح خود در چند ماه اخیر رسیده است.

* قیمت

قیمت خودرو‌ها در بازار این روزها عقب نشینی محسوسی را نشان می‌دهد. اکثر خودرو‌ها خصوصا خودرو‌های لوکس با کاهش قیمت مواجه بوده اند. کاهش قیمت در خودرو‌های لوکس بیش از سایر خودرو‌ها خودنمایی می‌کند. فعالان بازار خودرو معتقدند در رکود کنونی سبب شده تبدیل خودرو به پول نقد، یکی از دشوارترین اقدامات در بازار امروز باشد چرا که مشتری در شرایط کنونی نایاب‌ است. بر این اساس نبود مشتری سبب شده روزانه خرید و فروش اندکی در بازار ثبت شود و برخی کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند نیز از طریق ثبت نام‌ها در فروش‌های فوری و مدت دار خودرو که این روزها بکرات توسط دو خودرو ساز بزرگ انجام می‌شود، نیاز خود را تامین می‌کنند.

حسین اردوخانی، فعال بازار خودرو و رئیس سابق صنف نمایشگاه داران معتقد است، با رکود کنونی بازار که یکی از عجیب ترین رکودها در دو سال اخیر است، قیمت‌ها دچار شوک شده اند. وی می‌گوید در چند دهه گذشته هیچ گاه بازار خودرو در چین وضعیتی با این میزان اندک خرید و فروش قرار نگرفته بود. کارشناسان می‌گویند این رکود برای هر سه ضلع صنعت خودرو خوب نیست و صنعت خودرو را با مشکل مواجه خواهد کرد..

پاسخ دادن