ثانیه های طلایی!

امدادرسانی
اقتصادبرتر

بارها شده در تصاویر و فیلم‌هایی که در صفحات مجازی دست به دست می­شود از هماهنگی و همدلی افراد در باز کردن راه برای عبور ماشین­های امداد به وجد آمدیم، تحسینشان کردیم و به فرهنگ بالایشان غبطه خوردیم!

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ اسفند ۹۷

اما زمانی که خودمان در این موقعیت اضطراری قرار می­گیریم تنها به فکر عبور از مسیر ایجاد شده برای ماشین­های امدادی هستیم تا ترافیک را پشت سر بگذاریم و به همه ثابت کنیم ما زرنگ­تر هستیم!

گویی انسانیت را فراموش کرده ایم! کافی­ست حادثه پلاسکو را به یاد آوریم و ببینیم که با مسدود کردن راه گروه‌های امدادی برای تهیه عکس و فیلم، روند امدادرسانی با چه مشکلاتی مواجه شد و متأسفانه با بی توجهی به درخواست آتش­نشانی برای ترک محل حادثه به منظور امدادرسانی به آسیب دیدگان چه اتفاقات شومی که رخ نداد.

بر اساس گزارش ­های اورژانس، درصد زیادی از فوتی­ه ای ناشی از تصادفات و سایر حوادث، به علت تأخیر در رساندن آنان به مراکز درمانی است. فرد حادثه دیده یا نزدیکانش برای رسیدن نیروهای امدادی حتی ثانیه ­ها را هم می‎شمارند؛ کافی­ست خود را جای آنان بگذاریم و درخواست امداد داشته باشیم…آنوقت در آن شرایط چه انتظاری از بقیه شهروندان خواهیم داشت؟ پس به همان شکل رفتار کنیم.

در این شرایط آسان ترین واکنش همان مقصر دانستن دولت و سازمان‌هاست؛ در حالی که نقش خود را به عنوان یک شهروند فراموش کرده‎ایم که با مهیا کردن شرایط امداد رسانی می‌توانیم جهت تسریع روند فعالیت آنان نقش بسزایی ایفا کنیم.

از همین امروز تصمیم بگیریم هنگام شنیدن آژیرماشین­ های امدادی حتما با آنان همکاری کنیم. اگر در حال رانندگی با خودرو شخصی هستیم حتما راه را برایشان باز کنیم و اگر شاهد رخ دادن حادثه ای در هر نقطه از شهر حتما مسیر را برای رسیدن نیروهای امدادی باز بگذاریم و تهیه عکس و خبر را به کارشناسان خبری واگذار کنیم و هرگز سد راه نشویم.

با امید آنکه هرگز حادثه‎ای در شهر رخ ندهد و تصادفاتی نداشته باشیم و در شرایط سخت، شهروندان بافرهنگی باشیم و شرایط امداد رسانی را سخت نکنیم.

*فاطمه سعادتی

پاسخ دادن