جذابیت موزه جواهرات

اقتصادبرتر

یکی از جذاب ترین و قطعا دیدنی ترین موزه‌های ایران خصوصا برای خانم‌های علاقمند به جواهرات، موزه جواهرات ملی ایران است که در پایتخت کشورمان یعنی شهر تهران قرار گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در حال حاضر موزه جواهرات ایران به عنوان خزانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ساختمان این سازمان بزرگ اقتصادی واقع شده و از این رو می‌توان آن را با نام اشتراکی خزانه – موزه قلمداد نماییم. چنانچه شما نیز همچون ما تمایل به شناخت بیشتری از موزه جواهرات کشورمان کرده اید، توصیه می‌کنیم در ادامه این مطلب با همگردی همراه باشید تا قدری بیشتر با ساعت کار موزه جواهرات ملی ایران و همچنین آدرس موزه جواهرات ملی ایران آشنایی پیدا نمایید.

*تاریخچه موزه جواهرات ایران

جالب است بدانید با توجه به ارزش جواهرات در اقصی نقاط دنیا و داستان‌ها و جنگ‌های متعددی که در پی بدست آوردن این اشیای گران قیمت در طول تاریخ به وقوع پیوسته است، اما در کشور ما تا پیش از روی کارآمدن سلسله صفویان و آغاز حکومت آنان بر این مرز و بوم تقریبا خزانه‌های دولتی ایران فاقد هرگونه جواهرات با ارزش و نفیس بوده و هر چه که امروز در این خزانه یا بهتر است بگوییم در موزه جواهرات ایران به نمایش گذاشته شده، در اصل مربوط به شروع سلطنت شاهان صفوی بر سرزمین پارس‌ها است.

پادشاهان صفوی به حدی دل باخته و عاشق جواهرات گران بها بوده اند که بالغ بر ۲۰۰ سال به جمع آوری بهترین این اشیای چشم نواز و گران قیمت از سراسر دنیا پراخته اند و نمایندگان خود را حتی تا بلاد عثمانی و هند و همچنین سایر کشورهای صاحبنام جهانی همچون کشور ایتالیا و کشور فرانسه نیز می‌فرستادند تا به هر نحوی که شده جواهرات مورد علاقه خودشان را با هزینه‌های گزافی بدست آورند و آنها را به پایتخت حکومت صفویان؛ یعنی شهر اصفهان منتقل نمایند!

با قیام افغان‌ها به رهبری محمود هوتکی و ضعف شدید بوجود آمده در حکومت صفویانی که آخرین پادشاه آنان شاه سلطان حسین بود و نزدیک به ۳۰ سال بر ایران حکومت کرد، دودمان صفوی سخت متضرر شد و تقریبا تمامی جواهراتی که در خلال سال‌های حکومتی مستمر شاهان صفوی بر این مرز و بوم از اقصی نقاط دنیا جمع آوری و سپس در خزانه دولتی که در شهر اصفهان (پایتخت صفویان) قرار گرفته داشت، به تاراج رفت.

البته ناگفته نماند که مقداری از جواهرات سلطنتی خاندان صفویه توسط محمود هوتکی که وی را محمود افغان خطاب می‌کردند به جانشین و پسرعموی او یعنی اشرف افغان که از دلاوران مشهور افغان‌ها در آن زمان بود، منتقل شد و او نیز بنا به شرایطی تصمیم به خارج کردن جواهرات از کشور کرد که البته با همت مضاعفی از سوی شاه طهماسب دوم (فرزند شاه سلطان حسین) که بعد از کشته شدن و به خطر افتادن سلسله صفوی به گوشه ای از ایران کوچ اجباری کرده و بر بخش محدودی از ایران نیز به اعتبار نیاکان پیشین خود حکومت می‌کرد، موفق به انجام چنین کاری نشد و در نهایت با وارد شدن مجدد طهماسب دوم به پایتخت پدری خویش یعنی شهر اصفهان و پیوستن نادر قلی (نادرشاه افشار) و افرادش به لشکریان او، در جنگی خونین موفق به شکست دادن اشرف افغان و نگه داشتن جواهرات در ایران شد.

نادر قلی نیز که درست در میان بحبوحه بی ثباتی شاه طهماسب دوم به سبب نبردهای فاتحانه و پیروزمندانه خود از اعتبار زیادی در میان مردم برخوردار شده بود، با پذیرفتن شروطی به عنوان شاه مشروع ایران به رسمیت شناخته شد و مدتی بعد سلسله افشاریان را پایه گذاری کرد و خیلی زود به دنبال سایر جواهراتی که در دوران آشوب ایجاد شده در خاندان صفوی از ایران به تاراج رفته بود، رفت و در ابتدا با نامه نگاری‌هایی به دربار هند و مایوس شدن از برگرداندن جواهرات منتقل شده به دربار هند به سوی آنان لشکرکشی کرد و توانست با غلبه سهمگین بر آنان در کنار باز پس گیری جواهرات غارت شده از ایران، مقداری پول نقد و همچنین تعداد زیادی سلاح نیز از آنان به عنوان قرامت جنگ طلب نماید که محمدشاه گورکانی که در آن زمان پادشاهی حکومت گورکانیان در هند را عهده دار شده بود، تمام خواسته‌های نادر را به چون و چرا قبول کرد.

تمامی جواهرات دزدی شده از ایران و منتقل شده به دربار هند از آنان پس گرفته شد و اما متاسفانه به دلیل عدم وجود جاده‌های هموار در آن زمان، بخش از این جواهرات ارزشمند خزانه دولتی ایران هیچ وقت به کشومان بازنگشت و در راه انتقال بطور تمام و کمال از میان رفت ولی با تمام این اوصاف، نادرشاه افشار به محض ورود به کشور دستور داد تا بخش قابل توجهی از خزانه تازه بدست آمده را به شاهان و سران کشورهای همسایه به عنوان پیش کشی ماندگار و در جهت ثبات پیمان صلح میان کشورهای هم مرز با ایران، اعطا نمایند.

*معرفی بخشی از جواهرات برجسته موجود در موزه

در موزه ۱۰۰۰ مترمربعی جواهرات ملی ایران جواهرات بسیار دیدنی و ارزشمندی به چشم می‌خورد که تعدادی از آنان عبارتند از: کره جواهرنشان، کره جواهرنشان در اصل یک کره جغرافیایی مزین شده با انواع و اقسام جواهرات است که با احتساب وزن پایه‌های طلایی خود، نزدیک به ۳۷.۵ کیلوگرم وزن داشته و برای تزئین آن نیز از ۵۱۳۶۶ قطعه جواهراتی که در مجموع دارای وزنی معادل با ۳۶۵۶.۴ گرم است، استفاده شده است.

بر روی کره جواهرنشان ایران تمامی دریاها و اقیانوس‌ها با زمرد، قاره اروپا با یاقوت، قاره آفریقا با یاقوت سرخ و کبود و همچنین قاره‌های آسیا، اقیانوسیه و آمریکا با یاقوت و لعل نشان داده شده اند. ناگفته نماند که خط استوای این کره جواهرکاری شده با الماس‌های گران قیمتی مشخص شده و کل کره را نیز دو حلقه طلایی که بر روی آنان گل‌هایی مزین به نشانه‌های الماسی قرار گرفته، در بر می‌گیرد.

لازم به ذکر است که بر روی این اثر نفیس و ملی کشورمان، لقب‌های مختلف شاه ناصری (ناصرالدین شاه قاجار) با الماس مشخص و منبت کاری شده و در آن پایتخت ایران یعنی شهر تهران با نوع خاصی از یاقوت‌ها به اسم اورنگ زیب مزین و مشخص شده است. کوه دماوند نیز با یک یاقوت کاملا درشت بر روی این کره جواهرنشان که در آدرس موزه جواهرات ملی ایران قرار دارد، بطور کاملا واضحی نمایان است.

تاج کیانی، تاج کیانی نام تاجی است که در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و آن را با گوهرهایی همچون یاقوت، زمرد، مروارید و الماس تزئین نمودند. این تاج که نخستین تاج ساخته شده به این شکل و شمایل پس از به پایان رسیدن سلطنت خاندان ساسانیان بود در دوران قاجارها بسیار مورد توجه پادشاهان این سلسله تاریخی قرار داشت و از آن در مراسم تاج گذاری شاهان جدید خود از آن استفاده می‌کردند.

الماس دریای نور، الماس دریای نور بدون هیچ شک و تردیدی یکی از زیباترین جواهرات موجود در آدرس موزه جواهرات ملی ایران است که دارای وزن ۱۸۲ قیراطی (۷ مثقال و ۲۰ نخود) بوده و رنگ آن نیز صورتی است. این گوهر بی همتا که درشت ترین الماس برلیان حاضر در آدرس موزه جواهرات ملی ایران است، بدست نادرشاه افشار از دربار هند به ایران آورده شد و در اثر چرخش روزگار بدست پادشاهان قجری افتاد. لازم به ذکر است تاکنون هیچ تاریخ قابل استنادی در خصوص زمان کشف و سپس استخراج الماس دریای نور بدست نیامده و همچنین نباید فراموش کرد که وزن الماس دریای نور تا پیش از تراش خوری آن، بیش از وزن فعلی بوده است!

تاج ماه، در داخل موزه جواهرات ملی ایران یک سنگ سفید با ترکیبی از رنگ‌های جذاب و تماشایی به وزن ۱۱۲ قیراطی نیز دیده می‌شود که به آن تاج ماه می‌گویند. تاج ماه در گذشته به عنوان یک جواهر گران بها در وسط بازوبند بازوی چپ قرار داشته و در گذر زمان به تدریج از آن به عنوان یک سینه ریز و یا سر دکمه و حتی قرار گرفتن بر روی پیشانی کلاه‌های شاهنشاهی نیز استفاده به عمل آورده شده است. این گوهر کم نظیر در حال حاضر به‌صورت واحد در خزانه ملی کشورمان به نمایش درآمده است.

*آدرس و ساعت کار موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران که بی تردید یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه‌های توریستی و گردشگری کشورمان بحساب می‌آید، واقع در شهر تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان بانک مرکزی ایران است.

علاقمندان بازدید از موزه جواهرات ایران باید از ساعت کار موزه جواهرات ملی ایران آگاهی داشته باشند و بدانند که این موزه در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه در کنار تمام تعطیلات رسمی کشور بسته و در مابقی روزهای هفته نیز تنها از ساعت ۱۴ لغایت ۱۶:۳۰ بعدازظهر باز است. لازم به ذکر است که موزه جواهرات ملی به سیستم ایمنی که توسط محققان آلمانی طراحی شده است، تجهیز گشته و ورود افراد کمتر از ۱۲ سال نیز در ساعت کار موزه جواهرات ملی ایران به این موزه ممنوع است.

پاسخ دادن