جزئیات حملات موشکی دیشب اسرائیل به دمشق

بنا بر گزارش‌ها در جریان حملات هوایی رژیم صهیونیستی به اهدافی در نزدیکی دمشق دست‌کم سه تن از نیروهای ارتش سوریه زخمی شده‌اند. سوریه می‌گوید «بیشتر موشک‌ها رهگیری و منهدم شده‌اند».

تهران – اقتصاد برتر – ۵ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از رویترز، تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید جنگنده‌های اسرائیلی شب چهارم دی‌ ماه، از فراز لبنان موشک‌هایی را به اهدافی در نزدیکی دمشق شلیک کرده‌اند. به گفته تلویزیون سوریه این موشک‌ها به یک انبار تسلیحاتی اصابت کرده‌اند و سه سرباز زخمی شده‌اند.

سوریه می‌گوید «بیشتر موشک‌های شلیک‌شده، ره‌گیری و پیش از برخورد به هدف منهدم شده‌اند».

تلویزیون سوریه به نقل از یک مقام نظامی که نامش فاش نشده، می‌گوید جنگنده‌ها متعلق به ارتش اسرائیل بودند.

خبرگزاری دولتی لبنان نیز پیشتر گزارش داده بود شماری از جنگنده‌های اسرائیلی در حال پرواز در ارتفاع کم در مناطق جنوبی لبنان رصد شده‌اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می‌گوید حملات اسرائیل «سه موضع در جنوب دمشق» را هدف قرار داده که به گفته این سازمان انبارهای تسلیحاتی حزب‌الله لبنان هستند.

ارتش اسرائیل در توئیتر خود گفته است «پدافند هوایی ارتش به یک موشک ضدهوایی شلیک‌شده از سوریه، واکنش نشان داده‌است».

حملات اخیر نخستین حملات منتسب به اسرائیل، از زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد نیروهای کشورش را از سوریه خارج می‌کند، است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در ۲۹ آذر ماه در پیوند با خروج آمریکا از سوریه و پیامدهای آن، گفته بود عملیات کشورش علیه اهداف ایرانی تشدید خواهد شد. چند روز بعد و در حالی‌که واکنش‌ها به تصمیم ترامپ بالا گرفت، نتانیاهو بار دیگر تاکید کرد اگر لازم شد عملیات علیه ایران در سوریه افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از آسوشیتدپرس، تا یک ساعت پس از حمله شب سه‌شنبه، عملیات پدافند هوایی سوریه نیز ادامه داشت.

شبکه خبری «الحدث» نیز گزارش داد بقایای برخورد موشک پدافند هوایی سوریه با موشک اسرائیلی در منطقه «البقاع» لبنان فرود آمده است.

در همین حین بود که منابع محلی از فعال شدن سامانه پدافند موشکی رژیم صهیونیستی با نام «پیکان» در بلندی‌های جولان اشغالی خبر دادند. ارتش رژیم صهیونیستی سپس با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید فعال شدن سامانه پدافندی «پیکان» گفت که یک فروند موشک سوری هدف قرار گرفته شد.

وزارت دفاع سوریه در ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت تهران اعلام کرد پدافند هوایی ارتش موفق شده بیشتر موشک‌های متجاوز را در آسمان نابود کند اما تعدادی از آنها نیز به انبار مهمات برخورد کرده و در نتیجه ۳ سرباز سوری مجروح شده‌اند.

رژیم صهیونیستی تاکنون ده‌ها عملیات علیه «اهداف ایرانی-سوری» انجام داده که بسیاری از آن‌ها کاروان‌ها یا انبارهای تسلیحاتی گروه حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده‌اند. روسیه در ماه اکتبر، پس از آن‌که در جریان یکی از همین حملات، هواپیمایش اشتباها هدف پدافند هوایی سوریه قرار گرفت، اعلام کرد سامانه پدافندی اس-۳۰۰ خود را به سوریه انتقال می‌دهد.

پاسخ دادن