جلیقه زردها برای پنجمین شنبه اعتراضی آماده می‌شود

جلیقه زردهای فرانسه خود را برای پنجمین هفته اعتراض به شرایط اقتصادی در فرانسه آماده می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از یورونیوز، ۵ روز پس از سخنرانی امانوئل ماکرون، به نظر می‌رسد وعده‌های رئیس جمهوری فرانسه برای بسیاری از شهروندان این کشور راضی کننده نبوده است. وعده افزایش صد یورویی حداقل حقوق، معافیت دستمزد اضافه کاری و دهک‌های پایین حقوق‌های بازنشستگی از مالیات، مهم‌ترین تصمیم‌های آقای ماکرون برای آرام کردن معترضان خشمگین بود.

آماده باش پلیس فرانسه

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از رویترز، ده‌ها هزار نیروی پلیس در سراسر فرانسه برای کنترل این «پرده پنجم» به حال آماده‌باش درآمده‌اند. تنها در شهر پاریس، به گزارش خبرگزاری رویترز، هشت هزار پلیس در سطح خیابان‌ها حضور خواهند داشت.

رئیس پلیس پاریس از «نفوذ و رخنه گروه‌های خشونت‌طلب» به صفوف مردم معترض ابراز نگرانی کرده است.

در همین زمینه وزیر کشور فرانسه چنین نظر داد که وقت آن است که جلیقه‌زردها دست از اعتراض کشیده و «بپذیرند» که به اهداف خود دست یافته‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، روز دوشنبه، ۱۹ آذرماه، در یک پیام تلویزیونی با اشاره به اعتراضات اخیر در این کشور با لحنی همدلانه از خشم عمومی حرف زد و از افزایش حداقل دستمزدها و کاهش مالیات بازنشستگان خبر داد.

رسانه‌ها و مراکز نظرسنجی فرانسوی، گزارش می‌کنند که بیش از نیمی از شهروندان این ابتکار عمل را کافی و صادقانه نمی‌دانند.

از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد حمله مرگبار استراسبورگ و درخواست دولت برای توقف تجمع‌های جلیقه زردها به دلایل امنیتی اثر چندانی بر ادامه فعالیت معترضان گذاشته باشد. شیوع این نظر در شبکه‌های اجتماعی که دولت فرانسه مقصر اصلی حمله به بازار کریسمس است، دست‌کم نشان از بی‌اعتمادی بخش‌هایی از جامعه به روایت دولت از این ماجرا است.

با وجود سردی هوا، روز جمعه هم هزاران معترض در سراسر فرانسه میدان‌های جاده‌های میان شهری را مسدود کردند.

هشدار دیده‌بان حقوق بشر به پلیس فرانسه: در تظاهرات شنبه خویشتندارتر باشید

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از یورونیوز، دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی ضمن انتقاد از خشونت پلیس ضد شورش فرانسه علیه تظاهرات‌ اخیر در پاریس، خواستار کاربرد محدودتر زور در تجمع شنبه ۱۵ دسامبر جلیقه زردها شد.

از پنج هفته پیش به این سو، مخالفان سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون با برپایی تظاهرات و بستن جاده‌ها و خیابان‌ها به طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل اعتراض می‌کنند. با وجود عقب نشینی دولت و وعده ماکرون برای بهبود شرایط معیشتی، اعتراض‌ها کماکان دراین کشور ادامه پیدا کرده است.

کاتریک راج، پژوهشگر بخش اروپای غربی سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «پلیس فرانسه مسئولیت سنگینی برای کنترل همزمان تظاهرات جلیقه زردها و اعتراض‌های دانش آموزان حومه‌های شهرها دارد. با این حال، این بدان معنی نیست که آن‌ها برای استفاده از اسپری‌های شیمیایی، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی، آزاد هستند.» وی افزود: «شیوه‌هایی که ممکن است برای متفرق کردن تظاهرات خشونت آمیز کارآمد باشد، تناسبی با گردهم‌آیی صلح‌آمیز شهروندان ندارد.»

شنبه هفته گذشته، پلیس ضد شورش و نیروهای امنیتی فرانسه بیش از ۱۳۰۰ نفر را به ویژه در پاریس بازداشت کردند. با وجود کاهش ابعاد خشونت‌ها در پاریس، با توجه به تجمیع نیروهای انتظامی در پایتخت، بسیاری از شهرستان‌های فرانسه، صحنه رویارویی تند تظاهرکنندگان با پلیس بود.

در عین حال حمایت افکار عمومی نسبت به جنبش جلیقه زردها از هفته‌های گذشته کم‌تر شده است. براساس آخرین نظرسنجی‌های رسانه‌های مختلف فرانسوی، بین ۵۱ تا ۵۶ درصد شهروندان همچنان از ادامه تظاهرات جلیقه زردها حمایت می‌کنند، رقمی که در هفته‌های گذشته به بالای ۷۵ درصد رسیده بود.

با این حال برای نخستین بار از زمان شروع موج اعتراض‌ها علیه دولت امانوئل ماکرون،‌ فیلیپ مارتینز، رئیس اتحادیه کارگری س‌‌ژ‌ت، در یک مصاحبه تلویزیونی همگان را به اعتصاب فراخواند. عملکرد اتحادیه‌های کارگری در هفته‌های اخیر به شدت مورد اعتراض جلیقه زردها و حامیان سیاسی آن‌ها قرار گرفته بود. مخالفان سیاست‌های اقتصادی دولت ماکرون، اتحادیه‌ها و به‌ویژه س‌ژت را به «انفعال» و «فرصت‌طلبی» متهم می‌کردند.

پاسخ دادن