حادثه ها را به موقع مدیریت کنید!

بلایای طبیعی
اقتصادبرتر

موقعیت ایران به گونه ای است که همواره با حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی روبرو است. در جهان کشورهای زیادی هستند که نظیر ایران در حال دست و پنجه نرم کردن با حوادث مختلف هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ فروردین ۹۸

*اکرم صدیقی – سردبیر سایت-در حوادث همدلی و از خود گذشتگی و کمک رسانی مردم به یکدیگر می تواند تاثیر بسزایی در جامعه داشته باشد و خاطراتی شیرین را رقم بزند.
برای اثبات این ادعا کافی است نگاهی گذرا به رویکرد مردم در زلزله کرمانشاه به عنوان واقعه‎ای طبیعی و نیز حمله تروریستی داعش در زمان مانور ارتش در خوزستان داشته باشیم که مردم چگونه در کرمانشاه با کمک رسانی مادی و معنوی تلاش کردند به یکدیگر کمک کنند و در حادثه دوم نیز نیروی انتظامی حاضر در مانور به کمک هموطنان به خطر افتاده آمد . این دو حادثه و ده ها حادثه مشابه دیگر همه نشان از وجود هموطنانی همدل و مهربان دارد.

با توجه به حادثه خیز بودن ایران که در ایام تعطیلات نوروز نیز شاهد سیلاب های پر حجم و خانمان برانداز دستکم در بیست استان کشور بودیم باز هم شاهد تلاش مردم و البته نیروهای مسلح اعم از ارتش ، سپاه و بسیج به طور وسیع بودیم. با کمی بررسی در کشورهای حادثه خیز جهان مشاهده می کنیم استفاده از ظرفیت‎های مردمی برای امداد رسانی به وفور وجود دارد و مردم در شرایط خاص بحرانی به فوریت در قالب سازمان های مدنی به کمک مصیبت دیدگان می روند ، با این تفاوت که مسئولین و نیروهای دولتی غالبا با حضور به موقع در صحنه به حادثه دیدگان کمک می کنند و از آن مهم‎تر اینکه امدادرسانی تا مرحله بازسازی و بازگشت به شرایط عادی ادامه خواهد یافت .

نکته قابل تأمل در سیل اخیر ایران، حضور با تأخیر مسئولان در محل حادثه بود و یا اینکه در زمانی که مردم نیازمند کمک بودند ابتدا کمک‎های مردمی آنان را نجات داد و امداد دولتی پس از کمک‎های مردمی به سیل زدگان رسید . تاخیر امدادهای دولتی نه تنها مصیبت دیدگان را  نسبت به مسئولین دلسرد می کند بلکه سایر هموطنانی که از سوی ارگان‎های دولتی به ارسال کمک‎های مادی و نقدی دعوت می شوند نیز از اعتمادشان کاسته شده و ترجیح می‎دهند خود شخصا کمک‏هایشان را به حادثه دیدگان برسانند.

نکته دیگر اینکه مسئولان اصلی امدادرسانی و اجرایی کشور زمانی که به صحنه می‎آیند با چند عکس و خبر صحنه را ترک می‎کنند و حرف‏ها و سخنان آنان چندان مشکل سیل زدگان را حل نمی‎کند و صرفا جنبه تبلیغاتی و روانی برای آنان دارد.

مدیریت بحران ها معمولا همه جانبه نگر نیستند و در مدیریت بحران جامعیت کار را نمی بینند. به عنوان مثال هموطنان ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند اصرار داشتند به هموطنان آسیب دیده کمک کنند اما راهکار آن را نمی دانستند و کسی در داخل کشور نیز به فکر جذب و هدایت کمک های آنان نبود . و تلاش هموطنان خارج از کشور برای کمک به سیل زدگان تقریبا بی نتیجه ماند. لذا ضروری است در کشوری مانند ایران که به طور مستمر با حوادث و بلایای طبیعی روبروست، شرایط ایجاب می کند مسئولین از قبل بیش از این آمادگی رویارویی با بحران‎های احتمالی را داشته باشند تا بتوانند بحران‎ها را با استفاده از نیروهای حرفه ای خبری مدیریت کنند.

پاسخ دادن