حمایت ترامپ از کشاورزان آمریکا در برابر تحریم چین

حمایت ترامپ از کشاورزان آمریکا در برابر تحریم چین
اقتصادبرتر

خبرگزاری رویترز: یک روز بعد از اعلام چین مبنی بر ممنوعیت شرکت‌های چینی از خرید محصولات کشاورزی آمریکا، دونالد ترامپ اعلام ‌کرده‌است از #کشاورزان_آمریکایی حمایت کرده و در صورت نیاز کمک‌های بیشتری برای آنان فراهم خواهد‌کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، طی جنگ تجاری آمریکا و چین، صادرات سویا که باارزش‌ترین محصول کشاورزی صادراتی آمریکا است به کمترین میزان در ۱۶ سال منتهی به سال ۲۰۱۸ رسیده‌بود. چین بزرگ‌ترین خریدار محصولات کشاورزی آمریکا است.

ترامپ گفت: “کشاورزان بزرگ آمریکایی ما می دانند که چین نمی تواند به آنها آسیب برساند زیرا رئیس جمهور با آنها ایستاده است و آنچه را که هیچ رئیس جمهور دیگری نمی خواهد انجام دهد – را انجام می دهد. و من سال آینده این کار را در صورت لزوم انجام خواهم داد!”

کشاورزان ایالات متحده ، یکی از حوزه های انتخابیه سیاسی مهم برای ترامپ ، در بین #جنگ‌های تجاری بین دو بزرگترین اقتصاد جهان به شدت ضربه خورده است. حمل و نقل سویا ، با ارزش ترین صادرات مزرعه ایالات متحده ، به خریدار برتر چین در سال ۲۰۱۸ به ۱۶ سال کم رسید.

برای جبران خسارات ، دولت ترامپ از زمان آغاز جنگ تجاری در سال گذشته تاکنون مبلغ ۲۸ میلیارد دلار (۲۳.۱ میلیارد پوند) کمک های فدرال جمع کرده است و وزارت کشاورزی تا امروز ۸.۶ میلیارد دلار کمک های مستقیم به کشاورزان پرداخت کرده است.

آخرین بسته کمک های فدرال تا ۱۶ میلیارد دلار در ماه ژوئیه به پایان رسید و پیش بینی می شود اولین پرداخت برای این پرداختها از نیمه تا اواخر آگوست آغاز شود.

وعده خریدهای بزرگ کشاورزی توسط چین عنصر اصلی توافق تجاری بالقوه بوده است ، اما ترامپ هفته گذشته اعلام کرد پکن قول خرید حجم زیادی از محصولات کشاورزی آمریکا را برآورده نکرده است و قول داده است که ۱۰٪ تعرفه را با ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر اعمال کند. در واردات چین از اول سپتامبر شروع می شود.

 آرای کشاورزان آمریکایی اهمیت بالایی برای دونالد ترامپ جهت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور دارد.

روز دوشنبه ، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که شرکت های چینی اقدام به متوقف کردن خرید محصولات مزرعه ایالات متحده کرده اند و افزودند که پکن ممکن است تعرفه های اضافی را نیز بر کالاهای کشاورزی آمریکا تحمیل کند ، حرکتی که می تواند بیشتر به مزرعه ایالات متحده آمریکا که مهم برای پیشنهاد مجدد انتخابات ترامپ در سال ۲۰۲۰ هستند صدمه وارد کند.

به طور کلی ، چین حدود ۱۴.۳ میلیون تن محصول سویا در فصل گذشته خریداری کرده است ، حداقل در ۱۱ سال ، و حدود ۳.۷ میلیون تن هنوز هم نیاز به حمل و نقل است ، طبق داده های ایالات متحده. چین در سال ۲۰۱۷ ۳۲.۹ میلیون تن سویا ایالات متحده خریداری کرد.

لری کودلو ، رئیس شورای ملی اقتصادی نیز گفت که دولت در صورت نیاز به کشاورزان بیشتر کمک می کند. وطن پرستان می گوید: “کشاورزان عالی بوده اند. آنها ۱۰۰٪ از ما حمایت کردند. ” “اما مطمئنا ، ما تا آنجا که می توانیم به آنها کمک می کنیم. در صورت لزوم ما به آنها کمک خواهیم کرد و خواهیم دید که مذاکرات چگونه پیش می رود. “

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن