«حمایت پوتین» از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز شنبه اعلام کرد که از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO) حمایت خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ خرداد ۹۷

به گزارش خبرگزاری فرانسه،ولادیمیر پوتین؛ رئیس جمهوری روسیه روز شنبه اعلام کرد که از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO) حمایت خواهد کرد.

و در جریان دیدار با حسن روحانی در حاشیۀ نشست شانگهای با اشاره به فعالیتهای طولانی مدت ایران در این سازمان خطاب به رئیس جمهوری ایران گفت: «موضع ما در این باره روشن است، ما از پیوستن کشور شما به عنوان عضو کامل در این سازمان پشتیبانی می‌کنیم.»

حسن روحانی نیز در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام، خواستار یک گفتگوی «جدی» در این باره با روسیه شد. او با تاکید بر «نقش مهم و سازندۀ روسیه در اجرای برجام» اعلام کرد که ضروریست پس از خروج یکجانبۀ واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، مسکو و تهران رابطه‌ای محکم‌تر ایجاد کنند.

از زمان صدور فرمان دونالد ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روسیه با وجود مخالفت با این تصمیم، به اندازۀ اروپا فعالیتی برای حفظ آن نشان نداده است.

ایران عضو ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای به شمار می‌رود و همواره برای عضویت کامل در این نهاد ابراز تمایل کرده است. این احتمال وجود دارد که امسال و در واکنش به خروج آمریکا از برجام به درخواست عضویت کامل تهران در پیمان شانگهای نیز پاسخ مثبت داده شود.

سازمان همکاری‌ شانگهای در سال ۲۰۱۱ میلادی با عضویت روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. هند و پاکستان در سال ۲۰۱۶ به‌ عضویت کامل این نهاد منطقه‌ای درآمدند. علاوه بر ایران، افغانستان و مغولستان و بلاروس نیز اعضای ناظر پیمان شانگهای هستند.

یکی از مهم‌ترین موانع بر سر راه این‌که ایران عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای بشود، تحریم‌های سازمان ملل متحد بود که به دنبال توافق هسته‌ای، این تحریم‌ها برچیده شد تا امید تهران برای تحقق خواسته خود بیشتر شود. اما اکنون تحریم‌های دوباره آمریکا ماجرا را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

ولادیمیر پوتین در دیدار با حسن روحانی اظهار داشت: «ایران سال‌ها به عنوان عضو ناظر مشارکت خوبی در سازمان همکاری شانگهای داشته و موضع روسیه حمایت از عضویت کامل تهران در این سازمان است.»

به گفته وی، «مسکو به همکاری با ایران در حوزه‌های اقتصادی، معاوضه انرژی و دفاعی ادامه خواهد داد و… چشم‌انداز خوبی در همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها از جمله اقتصادی وجود دارد.»

همچنین آقای روحانی نیز ضمن آن که روابط دو کشور را در تمام ابعاد در حال توسعه خواند تاکید کرد که تهران از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و بخش خصوصی روسیه استقبال می‌کند.

این گزارش در ادامه با اشاره به تصمیم واشینگتن برای خروج از توافق هسته‌ای وین عنوان می‌کند که روسای جمهور ایران و روسیه هر دو این تصمیم را «غیرقانونی» نامیده‌اند.

آقای روحانی گفته است: «بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، مسکو نقش مهمی در استحکام برجام و اجرای تعهدات طرف‌های مقابل دارد.» آقای پوتین نیز اطمینان داده که «مسکو به گفت‌وگو با سایر طرف‌ها برای حمایت از برجام ادامه می‌دهد».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برجام را توافقی «بد» می‌نامد که نمی‌تواند از «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه جلوگیری کند.

اجلاس این دوره سازمان همکاری شانگهای روز شنبه با سخنرانی رئیس جمهور چین آغاز شد.

این اجلاس که دو روز به طول می‌انجامد برای ایران اهمیتی مضاعف پیدا می‌کند چرا که حدود چهل روز پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برگزار می‌شود در حالی که روسیه و دیگر طرف‌های توافق بر حفظ آن تاکید کرده‌اند.

پاسخ دادن