حمله به سفارت ایران در هلند

اقتصادبرتر

یک سایت هلندی عصر چهارشنبه خبر داد که گروهی معترض به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه حمله کردند که پلیس این کشور چهار نفر از آنها را بازداشت کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ دی ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از «تلگراف»، شهردار لاهه مجوزی برای تظاهرات مقابل سفارت صادر نکرده بود. وقتی معترضان با سر دادن شعار «رژیم تروریست ایران» به سفارت جمهوری اسلامی حمله کردند، پلیس بلافاصله در صحنه حاضر شد و چهار نفر از آنها را دستگیر کرد.

هنگامی که پلیس تلاش کرد تا معترضان را دستگیر کند، یکی از آنها از نرده‌های سفارت بالا رفت و پرچمی با تصویری نامشخص تکان داد و شعار «رژیم تروریست ایران» را سر داد.

سایت «تلگراف» نوشته که در میان بازداشت‌شدگان، اعضای خانواده احمد نیسی هم به چشم می‌خورند.

 نیسی عضو گروه تروریستی «الاحواز» بود که در خاک جمهوری اسلامی عملیات تروریستی انجام داده است.

تعدادی از عناصر وابسته به گروهک تروریستی الاهوازیه با حضور در مقابل سفارت و سردادن شعار و پرتاب سنگ و بطری قصد بالارفتن از ساختمان مجاور سفارت را داشتند.

حمله این افراد یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که هلند همراه با سایر کشورهای اروپایی تحریم‌هایی علیه بخشی از وزارت اطلاعات ایران و دو نفر به ظن طرح‌ریزی برنامه ترور مخالفان جمهوری اسلامی در فرانسه، هلند و دانمارک وضع کردند.

«حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» یا «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» در سال ۱۳۷۸ تشکیل شده است و جمهوری اسلامی آن را یک گروه تروریستی می داند.

گزارش ها حاکی است که «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» در سال ۲۰۱۵ دچار انشعاب شده و به دو شاخه دانمارک و هلند تقسیم شد. احمد مولی نیسی رهبر این گروه در سال ۲۰۱۷ در بیرون از خانه‌اش در هلند به قتل رسید.

سفیر ایران درلاهه، تامین امنیت سفارت را مورد تاکید قرار داد

‘علیرضا جهانگیری’ سفیر ایران در لاهه در تماس با مقام‌های هلندی بر مسئولیت دولت این کشور در جهت تامین امنیت ساختمان‌ها و کارکنان سفارت ایران تأکید کرد.

وی افزود: به دنبال وقوع این حادثه هیچ‌گونه آسیبی به ساختمان و کارکنان سفارت نرسیده است.
براساس این گزارش، علیرضا جهانگیری سفیر ایران در لاهه در تماس با مقامات وزارت امور خارجه هلند ضمن انتقاد از حضور و فعالیت تروریست‌ها در این کشور ،بر مسئولیت دولت این کشور در جهت تامین امنیت ساختمان‌ها و کارکنان سفارت ایران تأکید کرد.
مقامات هلندی نیز با ابراز تأسف از این اقدام بر تضمین امنیت اماکن نمایندگی و کارکنان سفارت تأکید کردند.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن